Kdo přijímá dary, ztrácí svobodu? Je to pravda?

Platí podle vás toto přísloví? Napište sem svoje názory!

Autor Publilius Syrus
https://citaty­.net/citaty/1321-publilius-syrus-kdo-prijima-rad-dary-ztraci-svobodu/

Nejlepší odpověď
annas

Samozřejmě, protože...

Jde o moudrá slova antického filosofa Syruse.

Ale záleží na tom, jak kdy a od koho. Proto dávat by se mělo bez podmínek. Třeba dar lásky by měl být oboustranný. takže darem nemusí být jen předmět, ale důkaz porozumění.

Ale myslím si, že člověk má větší radost, když může dávat než dostávat.
Źádný dar není zcela nezištný, i i když třeba slouží k navázání přátelství. Pokud dar přátelství nezpůsobí vnitřní klid, člověk ztrácí vnitřní svobodu,

Pokud by šlo o neoprávněný dar, který může mít formu úplatku, teoreticky mohou dárce za uplácení i příjemce za obohacení přijít o vnější svobodu.

Další odpovědi
NoFear

Samozřejmě, protože...

Spíš, kdo přijímá nějaké závazky, ztrácí určitou část své svobody (dluhy, manželství a jiné „svazující“ smlouvy, hlavně teda finanční závazky).
Může to platit i pro dary, ale to pak příjde jaké dary a jak moc je ten člověk pak jakože zavázaný. Za dary je možné počítat i úplatky, i když neoficiálně. Člověk za ten dar nic výslovně chtít nemusí, ale doufá, že to toho člověka přiměje být na jeho straně, za pomocí vděku, studu a dalších osobnostních jevů. Taky může očekávat budoucí službu na oplátku.
Žádný oběd není zadarmo, jak se říká. Vždy se za to něco očekává.

Tabea

Nejsem si jistý, neboť...

Těžko říct, záleží na situaci. Obecně, pokud někdo přijme dar, je pak formálně i neformálně darovateli zavázán. Že by ztatil svobodu? Nelze paušalizovat.

marci1

Samozřejmě, protože...

A zároveň platí: Čím větší dar přijmeš, tím více svobody ztratíš.
Je rozdíl přijmou kytici nebo diamantový náhrdelník. 🙂

Kepler

Nejsem si jistý, neboť...

To neplatí u všech lidí. Pro někoho může být přijetí daru zavazující, ale když je to monarcha nebo jiný vlivný člověk, k ničemu se nezavazuje. Bere to třeba jen jako projev úcty nebo přátelství. Stejně tak se nezavazuji, když dostanu dárek na narozeniny nebo pod stromeček.

Ametyst

Ne, protože...

Naštěstí existují národy, kde se obdarovává anonymně, z radosti a bez nároků. To jen naše civilizace ze všeho udělá byznys.

MichaelOffic

Toto přísloví neznám, nikdy jsem ho neslyšel.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.