Avatar uživatele
misha79

Kdo má přednost?Chystám se na autoškolu, ale některé křižovatky mi dělají problém. Například tahle viz.obrázek

Chystám se na autoškolu, ale některé křižovatky mi dělají problém. Například tahle viz.obrázek Chci odbočit z Hlavní silnice vlevo a najet na dálnici, protijedoucí auto odbočuje vpravo (stejným směrem jako já) Kdo má přednost?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Alesh před 2016 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Alesh

A co tě na tom mate? Ten ostrůvek? Stačí si uvědomit, jak by to bylo, kdyby tam nebyl. Máš klasickou křižovatku, hlavní je rovně. V této situaci, kdy 2 auta jedou proti sobě po hlavní a jeden odbočuje vpravo a druhý v vlevo, tak pochopitelně ten co odbočuje vlevo, musí dát tomu druhému přednost a je totiž jedno, jestli odbočuje doprava nebo jede rovně. No a pokud přidáš do křižovatky ostrůvek, který nemá další dodatečné značky, tak se na to dá de facto nahlížet dvojím způsobem, které ale oba znamenají stejný závěr. 1) vnímat to jako křižovatku bez ostrůvku, čili si ho odmyslet a řešit to jako klasickou křižovatku nebo 2) se zde uplatní pravidlo přednosti zprava. V obou případech to funguje stejně.
čili na této křižovatce jede jednička po hlavní, odbočuje doleva, musí dát přednost protijedoucím jedoucím rovně a další přednost musí dát na konci ostrůvku protijedoucím vozidlům, která odbočovala doprava.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Edison

Podstatné je, co je uvedeno za TOUTO křižovatkou. Vidím, že tam nic nevidím, platí tam přednost z prava, tedy auto 2 má za TOUTO křižovatkou přednost.

Je třeba si uvědomit, že tam, kde není přednost upravena výslovně zákonem, nebo dopravním značením, VŽDY platí přednost z prava.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
cukrar

Při odbočování vlevo dávám přednost m.j. protijedoucím vozidlům. Na této křižovatce nelze řešit pravidlo pravé ruky, jak někdo píše.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
orwell

Teoreticky (tedy podle pravidel) má číslo 2 přednost! Prakticky (jak se dnes jezdí) má přednost ten, který má větší sílu v pravé noze 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
nyjono

Č.2 má přednost. Ty mu křížíš cestu.
A druhá věc je ta, že se mi nestalo, aby se na dálnici najíždělo odbočením vlevo. Ta silnice je pro výjezd z dálnice. Na dálnici bys odbočil vpravo a dálnici přejel nadjezdem.
Odbočením vlevo, dáš přednost a dostaneš se na jinou silnici, ale ne dálnici.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mc Merkurion

… všechny odpovědi jsou chybné !!!

… nechci do toho kecat, ale místo zdůvodňování pravidel si zvětšete fotku a zjistíte, že DVOJKA dává přednost >>> má tam značku v oblouku odbočky „dej přednost“ …

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Mc Merkurion

@nyjono: … tak to si toho asi málo najezdil, takto, odbočením vlevo, se najíždí na polovině nájezdů na dálnici … extra větev je většinou jen ve velkých městech …

před 2013 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… jo, a ještě maličkost: prvně si prohlídni foto, než začneš vypisovat něco o způsobu najetí na dálnici, je tam totiž jasnej ukazatel na dálnici … hlavně, že to z otázkou nemá nic společnýho …

před 2013 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Nyjono, u menších nájezdů na dálnici to takto řešeno být může: https://mapy.cz/za­kladni?x=18.1426997&y=4­9.7997747&z=15 . Toto není nájezd na dálnici podle směrovek, které tam jsou vidět.

před 2015 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Alesh: Právě, že ten ostrůvek z toho dělá DVĚ křižovatky. Čili poněkud rozdílná pravidla. Přinejmenším jiná zdůvodnění předností.

před 2016 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Alesh

dělá a nedělá

před 2015 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Dělá. To je daný. Nezkoumej logiku. je to prostě DANÝ.

před 2015 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Alesh

vždycky se o takovéto stavbě jako hovoří jako o křižovatce, nikoli jako o křižovatkách

před 2015 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Jak se o tom hovoří nehraje roli. Ono totiž to zelený je sice součástí stavby, nikoli součástí vozovky. Tím ostrůvkem jsou vozovky odděleny. Kdyby tam nebyl ostrůvek, ale pouze pruhovaná zebra, situace by byla skutečně jiná. Nic by to ale neměnilo na přednosti z prava. Ověř si to u dopravních odborníků. Já jsem tohle už právě řešil v několika dalších souvislostech. Znám i jiné situace kde to roli právě hraje. A ještě další vec zdánlivě roli hraje, fakticky ovšem nikoli. Opět ověřeno u dopravních expertů. Víš, ono je dost věcí, o kterých se neví, emluví a když pak přijde na lámání chleba, zejména když se do toho pustěj dopravní právníci, tak se objeví spousta prakticky neznámých souvislostí.

před 2015 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Alesh

🙂

před 2015 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cukrar

Edisone, je to jen jedna křižovatka, nikoliv dvě nebo více. Je jedno, zdali je tam ostrůvek velký, malý, či žádný. jedna křižovatka.

Kdo dodá přesné GPS místa?

před 2013 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Přikláním se k Edisonovi. Nevadilo by mi ofic. vysvětlení, ale… Znám podobnou situaci, tedy bez odbočky vpravo, ale ta odbočka vlevo je podobně. Před koncem ostrůvku je změněna přednost takže za ostrůvkem jede „1“ po hlavní, zatímco protijedoucí „2“ má za ostrůvkem „Dej přednost“.
https://mapy.cz/za­kladni?x=14.3940461&y=5­0.1141038&z=1­8&pano=1&pid=641­88884&yaw=2.856&fov=1­.307&pitch=-0.123

před 2013 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cukrar

Podobná situace není stejná s každou křižovatkou.
Zkuste mi, prosím, sdělit, kde jsou hranice křižovatky, popřípadě, kde je toto místo na mapě. prosím GPS místa.

před 2013 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Přesně tak… Je to samostatně značená křižovatka. Tedy pokud není upravea přednost značkami, platí přednost z prava. Lidi.. já si to nevymyslel. Taky se mi to zdálo divný a taky jsem se hádal… To je ale asitak všechno, co s tím můžeme dělat. Vozidlo dvě nemá přednost, protože je protijedoucí, ale protože má přednost z prava. Berte to prostě tak. A má to souvislost s podobnými ostrůvky a značením hlavních silnic a jinou zajímavou situací… Taky jsem čuměl jak puk… ale bylo mi to vysvětleno. A ne jednou.

před 2013 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cukrar

kdo ví, přesné GPS místa?

před 2013 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek