Avatar uživatele
Zlatý

Kde to ti pastuškové pásli ovce, že se tam 24. 12. zelenala louka?

... a pak se odtamtud (nota bene v té době!) stihli kosmickou rychlostí přemístit do Betléma. Jak to provedli?
(Pro ty, kteří by náhodou nevěděli, vo co de: https://www.youtube.com/… )
Leda by měl ten anděl zpoždění a donesl jim tu zprávu až na jaře. To by ale taky mohli v Betlémě utřít a Ježíška už tam nenajít...

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

" Křesťané slaví narození Krista, ten ale v zimě na svět nepřišel"

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/…

Vím, že jem už na podobnou otázku reagovala, nemůžu ji najít. ale nevadí.

" Většina křesťanských věřících si 25. prosince připomíná narození Ježíše Krista. Podle názorů teologů i výpočtů astronomů se však Ježíš narodil v jiném ročním období, nejspíše na podzim. Poslední týden v roce se časem oslav stal až ve čtvrtém století a zastínil tak pohanské svátky slunovratu.

Po tři staletí křesťané Ježíšovo narození nijak neslavili. Připomínali si hlavně jeho smrt a zmrtvýchvstání. Až na počátku čtvrtého století se 25. prosinec ustálil jako den narození Spasitele.

Tím se křesťanské svátky překryly se slavnostmi slunovratu, které v tuto dobu pravidelně slavili pohané. Právě z období oblíbených zimních slavností pochází řada dnešních vánočních zvyků, včetně vánočního stromku.

Proti křesťanské tradici však existuje několik argumentů, které Ježíšovo narození v zimních měsících zpochybňují.

V evangeliích se například mluví o pastýřích stád pod širým nebem. Těm se v noci zjevil anděl, aby jim o Ježíšově narození pověděl. Ve skutečnosti se však v Izraeli stáda pasou jen od března do listopadu. "Pastýři s ovcemi na horách v zimě nebývají. Z toho se usuzuje, že to bylo spíše na podzim," řekl iDNES.cz Dan Drápal, duchovní Křesťanských společenství.

I některé další příběhy v Bibli podle něj dokládají, že se Kristus narodil v jiném než zimním měsíci.

Křesťanům každopádně sloučení obou svátků nikdy nevadilo a nevadí dodnes. "Křesťané mohou slavit příchod Krista do světa bez ohledu na datum narozenin," řekl iDNES.cz Drápal. Z hlediska symboliky je navíc vánoční termín vhodné datum. "Nejkratší den a nejdelší noc v roce symbolicky odpovídá významu, že Ježíš přichází do té největší temnoty a přináší naději," vysvětlil Drápal."

více v odkazu

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Klidně je mohli pást v Praze.
U nás je dnes, 22. XII. 2018, tráva ještě pořád zelená.


Avatar uživatele
Bronzový

Kromě úžasné odpovědi Annas je jasné, že evropské betlémy se severskými typy postav, smrkovými lesy,... ani koledy nemají moc společného s Betlémem. Tak asi ani valašští pastýři se nikam takovou dálku nepřemísťovali.
Nevím přesně, jak je to s pastvou v zimě v Izraeli v oblasti Betléma. Myslím si, že tam moc seno do zásoby nesuší, ale pasou i v zimě, kdy je naopak dostatek vláhy pro trávu. Tamní louky si asi nelze představovat jako ty naše svěží zelené, spíš půjde o roztroušené trsy suchovzdorné trávy.
Pastýři byli privilegovaní dozvědět se o Ježíškově narození, protože byli prostí, chudí, nuceni žít v drsných podmínkách. Stáda, která pásli, většinou nepatřila jim, ale měli to jako práci.


Avatar uživatele
Bronzový

V Izraeli se už od poloviny listopadu pastýři na pastvinách prakticky neobjevovali. Stáda bravu byla ustájena a na pastviny se vracela až koncem února. Navíc, tou dobou bylo v Izraeli chladno a často pršelo.
Co by asi pastýři takhle koncem prosince dělali se stády na pastvinách, že?


Avatar uživatele
Bronzový

Jestli pastevci dávali žrat ovečkám seschlou píci a časem podle čínských legend obarvili sníh na zeleno, mohly klidně žrat zelenou trávu a legendu Rabí posunuli do období oslav světla. Což by byl průser, kdyby to byla pravda.


Avatar uživatele
Zlatý

Já jsem z toho taky celkem vedle sebe. Ale musíš si uvědomit, že ten čas už je biblický a globální změny klimatu jsou rychlejší. A globalizace ještě rychlejší. Tak kdo ví, jak to s tím dítětem od panenské Marie, co se spustila prý s Bohem bylo. Chudák Pepa.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

EKSOT123

Kepler - jo,Maria prý opravdu měla těžký život, určitě ji skoro nikdo neobdivoval coby charakternou, každý si myslel své o tom otěhotnění.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 5210
Zlatý Drap 3309
Zlatý led 2345
Zlatý Kepler 2214
Zlatý marci1 1804
Zlatý ivzez 1397
Zlatý quentos 1294
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý mosoj 988
Zlatý zjentek 943

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.