Bronzový

Kde se vzalo a co znamená rčení: Já tě zrunýruju jak financ kozu?

Zaslechl jsem slovo zrunýrovat. Neznám jeho význam, ale vzpomněl jsem si v této souvislosti na toto rčení.

Nejlepší odpověď

Zlatý

V archivu je otázka, Proč se říká "Hnal ho(jí)jako financ kozu?

https://www.odpovedi.cz/…

Najdete i vysvětlení
---
Sloveso zrunýrovat je jedna z variant slovesa zruinovat, tedy přívést na mizinu.

Do uvedeného rčení se sloveso zrunýrovat nehodí, protože kozu může financ jen zabít, pak sníst, ale nemůže ji přivést na mizinu, přivést do zkázy. .

Zajímalo by mě, odkud jste čerpal, protože toto sloveso se nějak nehodí - spíš "zrubat" zbít jako kozu.

Vyplyne to z vysvětlení v odkazu v souvislosti s placením daní. Když neměl poddaný na zplacení nic jiného než kozu a musel ji odevzdat, tak to byla pro něho těžká situace, přišel o živobytí, takže byl zruinovný on, nikoliv koza.
-------

Odlaz na význam slova zrunýrovat, otázku jste vložil sám.

https://www.odpovedi.cz/…

Další odpovědi:

Pokročilý

Není slovem zrunýrovat myšleno zrekvírovat?

Pokročilý

To slovo neznám ale rčení znám takto „zjebat jak financ kozu“. Je to určitý způsob vynadání, důrazného vynadání.

Bronzový

Nýní když se rojí třetí a čtvrté pohlaví může také být některý financ zoofiliog, nebo sodomiák

Diskuze k otázce

Zlatý

annas

Z+rekvírovat = zabavit, původně z vojenského slangu. Převzato z německého requirien = zabavovat.

Já tě zrekvíruju jak financ kozu. Takže financ kozu mohl zabavit, rozhodl z "moci úřední", i když sio jil třeba nechal. spod. Vplývá z vysvětlení.

Zabavovala se nejen koza, ale v různých dobách i majetek.

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 5582
Zlatý led 2972
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý annas 2512
Zlatý briketka10 2447
Zlatý Kepler 1845
Zlatý marci1 1819
Zlatý quentos 1707
Zlatý iceT 1585
Zlatý mosoj 1585

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.