Avatar uživatele
hapiky

Zaslechl jsem, že Babiš zrunýroval většinu politických oponentů. Co to slovo znamená?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, Drap před 2376 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Jde o slovo nespisovné, jeden z tvarů hovorového slovesa zruinovat, tedy zrunýrovat či zruinýrovat.

Význam – zničit někoho, něco, přivést do zkázy. – samozřejmě obrazně.

Podívala jsem se na původ do Rejzkova slovníku.

Slovo je odvozené od ruina – dostalo se k nám němčiny z Ruine z lat. ru-
īna (častěji pl. ruīnae) ‘zřícení, zkáza., trosky’ a to od ruere ‘řítit se, bořit se’

Souvisí se slovesem rýt = řítit se, rozrývat, kopat, rvát a slovesem rvát = ‘řítit se, rozrývat

Sloveso planýrovat má jiný původ podle etymologů – od planý. – pustý, neúrodný

Planýrovat = planýrovat ‘urovnávat (půdu)’ urovnávat, vyrovnávati menší nerovnost půdy, násypů, podkladů ap.

Z něm. planieren a to z fr., stfr. planer,nebo přímo z lat. plānāre tv. od plānus
‘rovný, plochý’. Z něm. planieren a to z fr., stfr. planer ,nebo přímo z lat. plānāre tv. od plānus ‘rovný, plochý’. Společné se slovem pláň – planina = rovná a neprostlá plocha.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Přivést na mizinu, zničit, zkazit

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

Babiš v týchto voľbách získal prevažné množstvo hlasov a tým svojich politických oponentov vo veľkej miere zruinovaných, ako neudržiavaný vlak, odsunul na vedľajšiu koľaj. Teraz ich, ak chcú pokračovať v činnosti, ich čaká nákladná reštaurácia (v tomto význame reštaurácia nie je pohostinská jednotka, ale oprava dôvery voličov.)

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jiri Linhart

Financne je zlikvidoval ! A ze Baksisovo oponenty Baksis likvidoval,to vi kazdej ! A likvidoval je Rad ! Zruinovat se muzes i Ty sam. Nabouras treba auto tak,ze je na odpis a na porizeni jineho budes muset hodne hluboko sahnout do kapsy a i si jeste pujcit-zadluzis se. Sam sebe se takto zruinujes ! To Ti ovsem Nepreju ! Nejsi poslanec,aby sis mohl kazdy tyden koupit novej autak !

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Podle mne je to kombinace sloves zruinovat a zplanýrovat,
„tvůrce“ pravděpodobně chtěl „podtrhnout“ Bybišův úspěch
„zničení“ oponentů.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kryšpín

To snad né, když má jeden a půl milionů oblíbenců a přes tři miliony buranů kteří nechodí k volbám a oblíbeným i neoblíbeným stranám procenta pěkně navyšují

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… by mně zajímalo, proč ten, kdo nejde k volbám je hned buran? … copak volby jsou povinný?

před 2376 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek