hapiky

Zaslechl jsem, že Babiš zrunýroval většinu politických oponentů. Co to slovo znamená?

Nejlepší odpověď
annas

Jde o slovo nespisovné, jeden z tvarů hovorového slovesa zruinovat, tedy zrunýrovat či zruinýrovat.

Význam – zničit někoho, něco, přivést do zkázy. – samozřejmě obrazně.

Podívala jsem se na původ do Rejzkova slovníku.

Slovo je odvozené od ruina – dostalo se k nám němčiny z Ruine z lat. ru-
īna (častěji pl. ruīnae) ‘zřícení, zkáza., trosky’ a to od ruere ‘řítit se, bořit se’

Souvisí se slovesem rýt = řítit se, rozrývat, kopat, rvát a slovesem rvát = ‘řítit se, rozrývat

Sloveso planýrovat má jiný původ podle etymologů – od planý. – pustý, neúrodný

Planýrovat = planýrovat ‘urovnávat (půdu)’ urovnávat, vyrovnávati menší nerovnost půdy, násypů, podkladů ap.

Z něm. planieren a to z fr., stfr. planer,nebo přímo z lat. plānāre tv. od plānus
‘rovný, plochý’. Z něm. planieren a to z fr., stfr. planer ,nebo přímo z lat. plānāre tv. od plānus ‘rovný, plochý’. Společné se slovem pláň – planina = rovná a neprostlá plocha.

Další odpovědi
Drap

Přivést na mizinu, zničit, zkazit

led

Babiš v týchto voľbách získal prevažné množstvo hlasov a tým svojich politických oponentov vo veľkej miere zruinovaných, ako neudržiavaný vlak, odsunul na vedľajšiu koľaj. Teraz ich, ak chcú pokračovať v činnosti, ich čaká nákladná reštaurácia (v tomto význame reštaurácia nie je pohostinská jednotka, ale oprava dôvery voličov.)

jiri Linhart

Financne je zlikvidoval ! A ze Baksisovo oponenty Baksis likvidoval,to vi kazdej ! A likvidoval je Rad ! Zruinovat se muzes i Ty sam. Nabouras treba auto tak,ze je na odpis a na porizeni jineho budes muset hodne hluboko sahnout do kapsy a i si jeste pujcit-zadluzis se. Sam sebe se takto zruinujes ! To Ti ovsem Nepreju ! Nejsi poslanec,aby sis mohl kazdy tyden koupit novej autak !

ivzez

Podle mne je to kombinace sloves zruinovat a zplanýrovat,
„tvůrce“ pravděpodobně chtěl „podtrhnout“ Bybišův úspěch
„zničení“ oponentů.

Kryšpín

To snad né, když má jeden a půl milionů oblíbenců a přes tři miliony buranů kteří nechodí k volbám a oblíbeným i neoblíbeným stranám procenta pěkně navyšují

Mc Merkurion

… by mně zajímalo, proč ten, kdo nejde k volbám je hned buran? … copak volby jsou povinný?