Avatar uživatele
Registrovaný

K čemu slouží bílkoviny v těle?

K čemu?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Role bílkovin v organismu
S bílkovinami je spojena řada dalších výrazů – aminokyseliny, peptidy, oligopeptidy, proteiny aj. Všechny zahrnujeme pod pojem bílkoviny. Tato bohatě rozvětvená rodina organických sloučenin, která je součástí všech buněk organismu a podílí se na řadě biologických procesů, musí být neustále stravou obnovována.

Bílkoviny jsou jediným zdrojem dusíku a síry. Tyto biogenní prvky – potřebné pro činnost organismus - si tělo neumí vytvořit z jiných živin. Atmosférický dusík organismus nedokáže využít, přestože se rozpouští v krvi a tuku. Proto jej musí přijímat vázaný v organické podobě, tedy v bílkovinách. Rostliny získávají dusík z dusičnanů z půdy činností baktérií.

Bílkoviny - vysokomolekulární látky (makromolekuly) - jsou hlavní stavební složkou nezbytnou pro růst, vývoj a zachování tělesných struktur organismu. Příkladem mohou být jednoduché bílkoviny jako kolagen, elastin, kreatin, které nalezneme v kůži, vlasech, cévách, kostech aj.

Ve spojení s nukleovými kyselinami (DNA) hrají bílkoviny podstatnou roli v dědičnosti, jsou obsažené v buněčných jádrech, chromozomech. Jsou důležité pro opravu či tvorbu nových tkání (histidin), pro zajištění pohybů (ve formě bílkovin svalových vláken).

Bílkoviny plní řadu fyziologických funkcí. Zúčastňují se tvorby hormonů, enzymů, krevního barviva, trávicích šťáv, podílejí se na zvýšení látkové výměny (metabolismu), pomáhají udržovat stálý osmotický tlak buněk (správný tlak ve vnitřním prostředí a tím i rovnovážný stav tekutin v těle). Jsou důležité pro přepravu (transport) tuků, cukrů, kyslíku na místo určení. Umožňují prostup mezi buněčnými membránami.

Bílkoviny dokáží mobilizovat obranné buňky (imunitní systém) k aktivitě. Jako zdroj imunoglobulinů (protilátek) brání organismus před napadením infekcemi. Plní funkci ochrannou - zamezují krvácení při poranění (prostřednictvím produktu srážení krve fibrinu, fibrinogenu).

Při stresu, např. z nedostatku kyslíku, při nadměrném pití, nervovém vypětí, se v těle vytváří tzv. stresové bílkoviny, které pomáhají tělu přizpůsobit se stresové situaci.

Bílkoviny mohou být za mimořádných (patologických) situací i zdrojem energie

Zdroj: http://www.favea.cz/aktuality/ vliv-bilkovin-na-zivot-cloveka

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1918
Zlatý mosoj 1567
Zlatý marci1 1428
Zlatý annas 1158
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý gecco 847
Zlatý briketka10 789
Zlatý quentos 758
Zlatý Kepler 634
Zlatý iceT 579

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.