smetanjan

K čemu jsou vlastně dobré ty sirény ve městech, které neustále testují?

Vzhledem k tomu kde leží ČR nám tsunami asi nehrozí, takže na co to je dobré? Na potencionální varování před hypersonickou raketou, která dopadne dřív než vás mozek vyhodnotí, že tohle není zkouška sirén?

Nejlepší odpověď
da ny

Zákon je třeba ctít a dodržovat.
K ověřování provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění (zkouška sirén) je vyhlašován zkušební nepřerušovaný tón sirény po dobu 140 vteřin.

Ověřování provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění (zkouška sirén) se provádí celostátně na základě § 11, vyhlášky Ministerstva vnitra č. 380/2002 Sb., k přípravě a provádění úkolů ochrany obyvatelstva, zpravidla každou první středu v měsíci ve 12 hodin zkouškou koncových prvků varování zkušebním tónem.
https://www.mesto-most.cz/terminy-zkousek-siren-pro-rok-2023-a-jejich-umisteni/d-5327

A evakuační zavazadlo máte sbaleno? ;-D
https://www.pre­pare.cz/evaku­acni-zavazadla/?gclid=E­AIaIQobChMIir­v5kP75_wIVy-93Ch3WWgs-EAAYASAAEgIvXPD_BwE
https://www.zachran­ny-kruh.cz/pro-verejnost/vystrahy-a-varovani/varo­vani/zpusoby-varovani.html?gclid=­EAIaIQobChMIir­v5kP75_wIVy-93Ch3WWgs-EAAYAiAAEgLnwfD_BwE

Do ZŠ, SŠ se má vracet „nesmysl z dob socialismu“, předmět Branná výchova. Nikdo dnes neví, k čemu je to dobré, nač slouží sirény (až budete mít třeba chemičku za zadkem, budete alespoň tušit).
Ještě jsou tady ročníky mužů, kteří byli na vojně, měli jsme Brannou výchovu (i cvičení). Byli jsme praktičtí, připraveni na život a uměli jsme střílet ze vzduchovky na terč. Ti, kteří nechodili do Skauta či Pionýra, se naučili rozdělat oheň a jiné dovednosti. Pochodová cvičení 2× ročně 😉 Uměli si poradit téměř se vším. Celkem z ničeho se nekácíme, víme své. Hned tak ničemu se nedivíme 😉

Další odpovědi
Dochy

Netestují se neustále, testují se jednou za měsíc.
Nejde jen o hypersonickou střelu, jde také třeba o povodně, požáry, chem. havárie apod.
I když už prakticky nikdo z civilů ty signály nezná, alespoň se dozví, že se něco děje a vylezou před barák aby:

  1. dobře slyšeli co se děje z následného rozhlasového vysílání
  2. měli to z první ruky a zbytečně se netrápili v případě reálného útoku.