autacek

K čemu jsou v přírodě takto rozmístěné záchranné body?

Vždyť lokalizaci mobilního telefonu jsou dnes záchranné složky schopny učinit, navíc mnohdy je v okolí i jiný identifikační bod (třeba turistický rozcestník, památník, atd.). Vrtulník zde též nemůže přistát, tak mi to opravdu moc jasné není.

A znáte (byť třeba mediální) případ, kdy by se to v praxi užilo?

Nejlepší odpověď
magorvkleci

Na ceduli jsou údaje, kam volat, což se může volajícímu ve stresu hodit. Na nějaké rozcestníky a památníky bych se nespoléhal, tohle je jednoznačné. Nevím, jak dnes, ale ještě před pěti lety operátoři směli předat lokalizační údaje mobilního telefonu jen jednotlivě na vyžádání a jen někomu (a ne, nebyli to hasiči, kteří mají pod správou celostátní linku IZS 112). Kromě toho může být triangulace podle základnových stanic v odlehlých oblastech dost zavádějící. Jsou daleko od sebe a třeba se ani mobil nemusí připojit k nejbližší kvůli terénní poloze.

Další odpovědi
marci1

Ještě jsem se s takovou cedulkou nesetkala, ale myslím si, že je to dobrá věc. Záchranné služby se snáze a rychleji mohou orientovat, kde se nacházíme, pokud potřebujeme pomoc. Stejně tak funguje číslování pouličních lamp-osvětlení, která jsou také očíslována. Vrtulník by asi přistál co nejblíže. 🙂
Podrobné vysvětlení záchranného bodu v odkazu: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=fxebxXQSSLo#7s8d­6f87