Kazatel

Jste pro dvojjazyčné nápisy u nás? Zprávy již tlumočené jsou, přeci jenom, co vše udělat, aby se tu UK cítili jako doma?

Dnes jsem viděl v azbuce směrovky na silnici, co třeba etikety u zboží v obchodech? Tak přeci jen to je to takřka nejmenší, co můžeme udělat, aby se tu uprchlíci cítili líp.

Nejlepší odpověď
Ametyst

Proboha né. Kdo je tady doma? Vždyť ani nevíme, jak dlouho a kolik zde zůstane uprchlíků. Na Západě mají nápisy v arabštině, a doufám, že je nebudeme muset kopírovat. S touhle zoufalou vládou člověk nikdy neví.
Zaujalo mě, když jeden náš politik vzpomínal na návštěvu ukrajinského prezidenta (nebo premiéra), už v tomto tisíciletí. Dozvěděl se, že v parlamentu se nemluvilo ukrajinsky, ale rusky. Potom pro televizi to nějak přetlumočili do ukrajinštiny.:-)

Další odpovědi
elkon

Ne. Nic se nemá přehánět. Je potřeba zůstat nohami na zemi.

Krupice

Nemyslím si, že je to nutné.

Drap

Jsem zásadně proti. Dost máme tady už angličtiny. Já ať přijedu kamkoli, tak taky nemám nápisy v češtině.

paul1

Není to nutné. Zbytečně to dráždilo různé lidi. Velké procento Ukrajinců ovládá angličtinu.

Malvína

Kdo chce pobírat příspěvky našeho státu, využívat lékařskou péči, používat dary od našich občanů, měl by si osvojit i náš jazyk. My jsme tu doma. Když vyjedete do ciziny, taky se vám nikdo nepodřídí. Navíc jich tu tři prdele byly i před válkou a to se taky nic neměnilo. To by se etikety, zprávy a další mohly psát/namlouvat ve všech jazycích lidí cizí národnosti žijící na území ČR.

_Bůh_

Proč ne. Asi nikomu to nemůže vadit, respektive CO na to může někomu vadit? Švýcarské kantony používají tolik jazyků, že z toho jde hlava kolem, a také žijí.
Dvojjazyčné nápisy jsou zřejmě to nejmenší, co můžeme udělat.

da ny

Bum… :)
Pro mne nic nového. Ve Varech jsou někde, kam mi paměť sahá. A že téměř pamatuji, když hnědé uhlí (na sokolovsku, chebsku) mávalo větvemi. ;)
Zejména po revoluci (1989).K azbuce přibyla někde i němčina (pro turisty a návštěvníky lázeňského trojúhelník). ;D
A není to jen, „Zimmer frei“ nebo „ски́дка“ (sleva).