Dismas

Jsou uprchlíci prchliví?

Nejlepší odpověď
annas

Záleží na úhlu pohledu. Uprchlík je či byl prchlivý, protože oba výrazy jsou odvozené od slovesa prchat, prchnout.

V. Machek: Etymlogický slovník

Všesl.-p.pierzchać, psl. pьrchati lze vysvětlit několika způsoby: jako etymologicky totožné s *pьrch-, které je v :pršet, nebo konečně i jako výraz zvukomalebný – hlásky prch-, které v ústech zní.. Není vyloučeno ani splynutí dvou z těchto základů.

Prchlivý – původně prchavý – rychlý, nestálý, uprchlík tedy rychle někam utíkal – třeba do Prščic.

Dnes je často uprchlík i popudlivý vznětlivý,, i když původně (jak jsem uvedla) byl prchavý, tedy útěkem se někam vzdalující.

Další odpovědi
AmazedWolf

Nějací jsou výbušný. O tom že by byli prchliví nevím…

anonym

Asi ne,včera jsem jednoho potkal a šel přes přechod i když měl červenou a bylo mu tpo jedno.
Šel jako mistr světa,tak jsem ně něj zařval z okýnka auta dost hustý slova a klakson troubil,ale nic nezabralo.
Kdybych nepřibrzdil,tak by byl slašet jen náraz a zvuk jako když jede vlak td td.