michalds

Jsou si vědomi dnešní Židé v Česku, ze kterého kmene pochází?

Biblický Jákob měl 12 synů,z nichž povstalo dvanáct kmenů Izraele.

Nejlepší odpověď
da ny

A Vy se snad domníváte, že Židé v USA , Rakousku, Německu a v Izraeli to ví?
Otázka je zbytečná, nesmyslná, k ničemu.......
Někdy není žádoucí, příliš „špekulovat o nesmrtelnosti chrousta“ a vybíra(t/vymýš­let/nadhazovat „téma“. :)

Další odpovědi
Drap

Myslím, že to ani pro ně neni důležité.

Filip84

Kdo je Žid / žid, nebo přesněji: Israelita? 🤷🏽‍♀️

Tradičně je to ten, kdo I. se narodil židovské matce nebo II. dokončil konversi k judaismu podle orthodoxního, ultraorthodoxního či karaitského rithu; takto na to (až na výjimky) nahlíží také Stát Israel stran práva návratu.

Jasně, pokud někdo dokončí některou zvýše popsaných konversí, pak ano, pak to, asi, je na dlouho, ne-li opravdu na celý život. Ovšem pokud se někdo narodí židovské matce, není to žádná zásluha a takový člověk může být naprosto a komplexně sekularisovaný.

Víra není jakkoli racionální, naopak, víra se s racionalitou naprosto rozchází, takže, pokud o sobě nějaký halachický Israelita „ví“, že je Levita, nebo Kohen, je to – objektivně vzato – pouze domněnka. A nic jiného ani pro halachické Israelity není podstatné: Kohen je určen ke službě v jerusalemském chrámu, Levita k vedlejším službám v jerusalemském chrámu. A jinak je kmenová příslušnost, z religiosního hlediska, naprosto a dokonale nepodstatná.

Takže: je-li Kohen či Levita, a zároveň je religiosní, „ví“ to. V opačném případě to může „vědět“, nějak jako od předků, ale asi je mu to naprosto a dokonale jedno. 😃

michalds

Příspěvek smazán administrátorem.

Savier

michalds: Zdravím, prosím přestaňte „útočit“ na uživatelku da ny, zde jsme na slušném webu a ona vám nic neudělala. Děkuji.

michalds

Savier: Pokud by sis přečetl její odpověď, pakj by jsi zjistil, že jako první zaútočila ona.

da ny

Zbytečně vidíš rudě, nekaž si večer 😉

michalds

Já jsem to myslel jinak. A ty to dobře víš 😄

da ny

Ani jedno 😉
Ano, nikdo mne nenutí. Jen jsem svobodně sdělila svůj názor. Slušnou formou.
To, že se ti nelíbí, je tvůj „problém"
Sám jistě uznáš, že relevantní odpovědi se nedočkáš. Neexistuje.

Filip84

michal: Zklidni hormon, v jejím věku fakt jako menstruace nehrozí! 🙄🙃

michalds

Prosím tě a jak mám vědět, kolik jí je 😁

da ny

Svatá pravda 😉
Zapšklá/nepřátelská také nejsem…. (humor a chytré lidi mám v oblibě)

Za všechno můžou matky
Ženy, které byly schopné mít děti po čtyřicátém roce, měly čtyřikrát vyšší šanci dožít se vysokého věku (i 100 let a více) a ženy, které porodily děti ve věku 35 let a více, měly jedenapůlkrát větší pravděpodobnost, že budou žít do stovky!
https://www.vlas­ta.cz/clanek/kdy-prijde-menopauza-nova-studie-tvrdi-ze-zacatek-souvisi-s-geny-vasi-matky-20250525.html
Ale to nehrozí, „předpověď“ o konci mám jinou :)

michalds

da ny: promiň, ale já fakt neznám Tvůj věk (nemyslím to ve zlém)

led

michalds, vek nie je dôležitý,
dôležitá je slušnosť bez ohľadu na vek a pohlavie.