Skinn3r

Vyznam slova žid .

Zajima me vyznam slova zid koukal jsem na wiki ale moc to nepobíram je to ten kdo veří v boha nebo jakej je presnej vyznam . Dekuji
Doplňuji:
Ten jenž vzdava chvalu nebo dekuje komu ? Tomu bohu a ježiši ?A pokud je zid islamsky puvod proc je hitler nenavidel islam je od nas na hony daleko tak kde se vzali tady ? Prosim o polopaticke vysvetleni ne kopírovaní z wiki .

Nejlepší odpověď
led

Tie náboženstvá máte trochu popletené.
Za toto polopatistické vysvetlenie ma síce ukrižujú, ale i tak (nebudem prvá):

Židovské náboženstvo vzniklo na území Judea v Prednej Ázii ako náboženstvo jedného boha.
Z názvu územia transformovaním dostalo aj náboženstvo fonetický názov „židi“.

Počas rímskej nadvlády nad Judeou vzniklo nové náboženstvo – Kresťanstvo vedené Synom Božím Kristom.
Súčasne v tej dobe z tých istých prameňov vznikalo ďalšie náboženstvo Islám, ktorého tézy neskôr v 5.storočí spracoval arabský obchodník Mohammed Ali v knihe Korán.
Ak si tou dobre všimnete všetky tri náboženstvá vznikli na jednom území.

Keď sa historicky vďaka Rímskej ríši Kresťanstvo rozšírilo v Európe a Islám cez arabské výboje v Afrike a Ázií, Židom neostávalo nič iné, len sa prispôsobiť a rozšíriť sa do sveta.
Nenávisť vyznávačov Kresťanstva i Islámu k Židom spočíval v ich schopnosti zotrvávať na svojej kultúre, náboženstve a schopnosti sa ekonomicky presadzovať.

Další odpovědi
barnajka

Problematika židovství je dost komplikovaná, je to téma na desítky tlustých knih. Zkusím ti ale stručně vysvětlit aspoň to nejzákladnější – tak polopatě, jak jenom dovedu :) Wikipedie budiž mi občasnou opěrnou pomůckou :)

Takže: slovo „žid“ je možno psát s velkým nebo malým „Ž“. Není to totéž!
Když to napíšeš s velkým písmenem na začátku, mluvíš o příslušnících židovského národa – říká se jim taky Izraelité (podle země Izrael, odkud pochází). Oproti tomu žid s malým písmenem značí příslušnost k židovskému náboženství.

Abys byl etnický žid (žid s velkým „ž“), musíš se jím narodit – tj. musíš být praprapraprapra­prapra potomkem původních Izraelitů.
Náboženským židem (židem s malým „ž“) se můžeš stát (způsoby: viz Wikipedia).

Malá poznámka na okraj: řekla jsem, že etničtí Židé (Židé jako národ), pochází z Izraele. Myslí se tím ale Izrael z historického/bi­blického hlediska (=území, které přislíbil Bůh Abrahámovi). Je totiž ještě potřeba vysvětlit rozdíl mezi pojmy Izraelita X Izraelec. Ne každý, kdo je z Izraele, je automaticky Žid/žid. Izraelita=přís­lušnost k biblické zemi Izrael; Izraelec=formální příslušnost ke STÁTU Izrael. Podle Wikipedie má současný Izrael více než 7.700.000 obyvatel (=Izraelců), z toho asi jen 5.400.000 jsou židé/Židé=Izraelité (ten zbytek tvoří Arabové a další menšiny).

To by byla obecná definice pojmu „žid“.

Teď k tvé druhé otázce – proč Hitler Židy tolik nenáviděl. Zmiňuješ tam islám – nevím/nepochopila jsem, co má islám se Židy společnýho. Jen jedno jsem chtěla říct – píšeš, že islám je od nás na hony daleko… Možná by ses divil, jak moc relativní ty tvoje „hony“ jsou :)) Ono třeba už takový Balkán není kdovíjaká dálka – a najdeš tam docela solidní muslimskou základnu…
A zajímavost č.2 – když Turci podnikali v 17. století svoje výbojné pokusy do Evropy, dostali se až k Vídni. Kdyby se jim ji podařilo dobýt, dneska jsme tu kromě turecké kávy, tureckýho medu a tureckých lázní mohli klíďo píďo mít i tureckou mešitu na každým kroku :))

O příčinách Hitlerovy nenávisti si přečti tento úryvek – myslím, že je to tam popsáno dost srozumitelně a že snad budeš mít v otázce Židů konečně trošku jasno :)

„Takzvaná židovská otázka byla jednou z ideologických zásad nacismu. Podle ní se chtěly národy nordické árijské rasy chopit moci v Evropě a prostřednictvím Evropy i moci na celém světě. To se však v nacistickém pojetí neobešlo bez odstranění Židů, stojících v pozadí všech protivníků nacistického Německa. Židé tvořili – jak si mysleli nacističtí vůdcové -všude součást mezinárodní konspirace, která se chtěla chopit moci na světě. V tomto chápání existovaly zásadně dvě velké síly, jež měly určovat budoucnost světa: nordické národy árijské rasy (jako světlá naděje árijského lidstva) a židovská tzv. protirasa (jako temná noc). Kdyby zvítězila, uvrhla by lidstvo do strašného neštěstí. Hitlerův genocidní antisemitismus je možné prokázat od jeho vstupu do politického života. Už na počátku 20. let nabízel jednoduchý výklad všeho špatného, co prohranou válkou a po prohrané válce postihlo Německo, každou německou sociální skupinu, každou jednotlivou německou rodinu – Židé jsou vinni, židovská světovláda! A aby se nestala "definitivní“, vysvětloval Hitler v srpnu 1920 při nacistickém shromáždění v Mnichově, je třeba vytvořit politickou organizaci, která by dokázala v německém národě instinktivní protižidovství probouzet, vybičovávat a burcovat tak dlouho, až se národ připojí k tomu hnutí, které je „připraveno vyvodit z něho důsledky“. Pouze on, Hitler, jako vůdce nacionálně socialistického hnutí – jak se prezentoval -je povolán vytvořit „vládu národní síly“ a v jejím čele dosáhnout odstranění Židů z Německa a posléze i vyhladit židovskou světovládu. Židovská genocida se stala nejen Hitlerovým cílem, ale od 30. ledna 1939 i součástí státní politiky Německa a jeho válečné strategie. Tohoto dne pronesl v Říšském sněmu často uváděnou formulaci: „Jestliže se mezinárodnímu finančnímu židovstvu v Evropě a mimo ni podaří ještě jednou uvrhnout národy do světové' války, pak výsledkem bude nikoli bolševizace zeměkoule a tím vítězství židovstva, nýbrž zničení židovské rasy v Evropě.“ Podle toho, jak by postupovala německá expanze, měla se na stále větším území uskutečňovat genocida Židů. 8. března 1939 vykreslil na konferenci vůdčích představitelů německého hospodářství, nacistické strany a wehrmachtu obraz konečného zúčtování s „dolarovými Židy Spojených států“, v němž spatřoval skutečné a konečné řešení židovské otázky."

Zdroj: http://www.ga­mepark.cz/zidov­ska_otazka_525587­.htm

fcoop

Slovo „Žid“ přešlo do češtiny pravděpodobně z italského Giudeo, které pochází z latinského Iudeus, respektive řeckého Ἰουδαῖος (Iudaios), což je zkomolenina hebrejského יְהוּדִי Jehudi, znamenající „judský“, „pocházející z Judska“, „Judejec“. V původním významu znamenalo „příslušník kmene Jehuda“ (Juda), viz Izraelský národ. Samotné jméno Jehuda znamená „Ten, jenž děkuje“ nebo „Ten, jenž vzdává chválu“.

To je myslím,vyčerpá­vající.
Doplňuji:
Možná to chce alespoň elementární znalosti.
Jak to tak vidím,asi by bylo dobré začít s dětskou verzí Bible.
Nechci urazit!!

Ar

Je až nevídané jak někdo dokáže převzaté články, vydávat za svoje vědomosti a odvolávat se na elementární znalosti.
Pokud se kevšemu odvolává na Bibli , měl by se zamyslet nad 8 přikázáním.

http://www.do­opravdy.cz/ju­daismus/index­.php/Žid
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ži­dé
http://dictio­nary.sensagen­t.com/židé/cs-cs/
http://terezin­.divoce.cz/zi­dovske/

Atd. atd.
Doplňuji:
Mimo jiné, brát Bibli jako literaturu faktů je stejně zcestné jako studovat českou historii podle Starých pověstech českých od Jiráska.