Gus_Fring

Jsou nejvíce známí vědci fyzici?

Když se laika zeptáte na vědce, které je v tu chvíli napadnou, zřejmě řeknou Einstein, Hawking a někoho možná napadne Darwin nebo Feynman. Zdá se to pouze mně nebo fyzici jsou známější/je jich více? Nebo je fyzika nejpopulárnější vědecký obor a tak se jí věnuje více lidí?

15.11. 6:49… Děkuji za odpovědi. Samozřejmě, že Darwin byl evoluční biolog, já nepsal, že to byl fyzik. A díky Lotrovi, teda Trolovi za geniální odpověď.

Nejlepší odpověď
Drap

Myslím že ne. Otázka je nesmyslná, každý jedinec to bude vidět jinak. Nevidím jediný důvod proč by měli být fyzici nejznámější.

Další odpovědi
Kelt

Záleží na tom, v jakém oboru se pohybuješ. Tedy na prostředí. Když budeš dělat literární vědu nebo chemii, pokaždé budeš znát někoho jiného.

Edison

Až na to, že Darwin nebyl fyzik.

Tak se na položenou otázku podívej, oprav ji a napiš ji pořádně.

Dochy

Ano, také mám ten pocit. Ale může to být i tím, že k fyzice mám asi sám nejblíž, takže jsem „zaujatý“ pozorovatel 😉
Mně by ještě napadl Nobel což byl především chemik (pokud vím) Wichterle (především chemie i když některé jeho aplikace mají blízko k fyzice)… a .. nic
Edisone, myslím, žes šlápl vedle.

A jo, Edison, Tesla, Křižík a k nim bych dal spoustu těch „prehistorických“ fyziků co po nich máme pojmenovány jednotky, zákony atd… 😉

Klaproth

Nejsou. Mě jako první napadá Purkyně, Darwin a Mendělejev. Einsteina a Hawkinga znám ale nechápu, Feynmana neznám.

Lotr2008

Co je to za hloupou otasku ? Je přeci jasné ze fyzikové jsou lepší než chemici a pod. …ne? Tim pádem jsou známější. Tyto otázky nesnasim ,protoze nedávajíí vubec smysl. Vždy každý 3.člověk jde studovat fyziku ,takže je to preci jasné …

anonym

Řekl bych že se to odráží hlavně o toho jak lidí vnímají praktický přínos daného oboru pro svůj každodenní život. Antibiotika jsou jistě skvělá věc, ale běžný člověk si jich neváží tolik co třeba elektřiny, bez které by si ani neuprdl. Třeba je to právě tím, že fyzikální objevy jsou každodenní součástí života, zatímco chemie, kdy to slovo bežný uživatel použije, no třeba když si čte složení výrobků a narazí tam na větší počet E-ček než hlavních surovin, kterých by v něm mělo být více – lidé tak chemii vnímají spíše ostražitě než, že by ji kdekoliv nadšeně vítaly. Ano jsou to cloupé předsudky, ale ty jsou bohužel často určující faktor pro vnímání daného oboru ze strany veřejnosti …

Kazatel

Jak se to vezme, záleží především na tom, jak široký máš všeobecný přehled.

Ale z logily věci, ano. Prozradím ti sladké tajemství, řada pojmenování jednotek a veličin se kterými se denno denně setkáváš, je pojmenována po nějakém vědci.

anonym

Možná je to o vnímání fyziky jako jakési matky věd. Ono přeci jen fyzika zkoumá nicovné jevy v oblasti kvantové fyziky, stejně jako nekonečnost vesmíru a multivermírů 🙂 fyzika se rozpíná od ničeho ke všemu, to u chemie a biologie třeba takhle vnímat nebudete, u matematiky jistě ano ale i tu dnes lidé často vnímají jako jazyk pro precizní vyjádření objevených fyzikálních principů 🙂 … Možná i to sehrává svou roli. Že ta fyzika nad tím přeci jen dost vyčnívá a vypadá obšírněji a důležiteji.

anonym

také si vemte kolik máme tzv. popularizátorů fyziky (nebo astronomie to hodně splývá že), těch je obrovský počet, i malá česká republika má svého vlastního Jiřího Grygara, z těch co jste jmenoval určitě Stephen Hawking patří díky své tvorbě určitě k vůbec nejúspěšnějším popularizátorům fyziky. Tohle v jiných oborech není tak obvyklé, v matematice třeba vůbec že, umíte si představit populárně naučný pořad z oboru kryptografie – pokud ano určitě by nešel nijak do hloubky to je jisté … fyzika to má díky svému širokému dosahu jednodušší, lidé se o ní zajímají z mnoha praktických důvodů, ať už je ve skutečnosti zajímá konstrukce, stavebnictví, hydrodynamika, astrofyzika, energetika, skončí už fyzika tak jako tak.