Kepler

Máme-li na teploměru 0 st. C a řekneme, že bude 2× větší mráz, jaká bude teplota?

Před chvílí jsem tuto otázku slyšel v TV, ale odpověď jsem už neslyšel. Jen ji předpokládám, resp. tuším.
Už nikdo? Podle mého názoru ještě žádná správná odpověď!

Nejlepší odpověď
annas

Domnívám se, že jde o hříčku. 2× větší mráz než nula, je stále nula.
2 × 0 = 0 Jsou uvedené stupně C, takže měnit na jinou stupnici neodpovídá zadání.

Co je 2× větší mráz či zima? Zima je pojem abstraktní, pocitový.

Znovu tvrdím, že spoustu jazykových obratů nelze převést mechanicky na matematiku – v matematice ja zadání jasné.

Souhlasím se slovy jednoho známého matematika.

„Podobný příklad: "Dnes je dvakrát větší horko než včera.“ Včera bylo 30 stupňů – znamená to, že dnes je 60 ?

Čeština a matematika nejsou ve funkční závislosti, „básnická licence“ a výklad literárních obratů jsou mnohoznačné, zatímco matematika a aritmetika zvlášť, jsou jednoznačné."
--

Proč převádět na jinou stupnici, když jsou jedjnoznačně uvedené stupně C? Při kterémkoliv výpočtu přece musí být dané určité podmínky.
-
Našla jsem otázku na slovenském FB. Je z 2. 3. 2010.
Nejsem přihlášená, ale zajímalo by mě, jak 62 osob reagovalo.

„Vie niekto na toto odpoveď? Keď je dnes napr. 0 °C a zajtra má byť dva krát väčšia zima, tak koľko bude zajtra stupňov?“

https://www.fa­cebook.com/per­malink.php?sto­ry_fbid=341531382230&id=­283572705836

Otázka koluje už asi 7 let, ale nezdá se, že by ji nikdo vyřešil.

Např.
Jeden uživatel píše „takú blbosť by nehlásil ani Ilko“
http://birdz.sk/

Stejně matematické fórum
http://forum.ma­tematika.cz/vi­ewtopic.php?id=12498

Zde se bere spíš jako filozofická otázka

http://birdz.sk/fo­rum/ak-je-dnes-rano-teplota-0-stupnov-a-v-televizii-hlasia-ze-zajtra-bude-dvakrat-chladnejsie-ako-dnes-rano-aka-teplota-bude-za/110934-tema.html/

Řeší se i v angličtině. Zaujaly mě reakce fyziků, z nichž jeden je vědecký pracovník.

When today such. 0 ° C, and tomorrow should be two times more cold, so how many degrees will be tomorrow?

No, když hovoříme o tom, že je něco chladnějšího nebo teplejšího, považujeme to za odchylku od optimální teploty, kterou potřebujeme.

Obecně, když řekneme, že je zima, znamená to, že teplota klesne pod optimální pokojovou teplotu. Optimální teplota v místnosti 28 °C (někteří lidé berou 25 °C či jinou teplotu)

Takže, pokud je určitá teplota 2× chladnější než 0 °C, znamená to, že je taková zima, že okolní teplota je nižší než 28 stupňů od optimální teploty místnosti.

Tedy 2× tak chladnější než 0 ° C . Venkovní teplota je 2 × 28 °C = 56´C pod optimální teplotu místnosti. To znamená, že by bylo –28 °C.

Philip Howie , vědecký pracovník Scientific Consulting Company píše

Pojem „dvakrát chladněji“ nemá opravdu žádný vědecký smysl, jak je vidět z některých odpovědí.

Je třeba vycházet z toho, jakou mám teplotu v domě či bytě. Např. asi 18 °C nebo 64 °F. Takže 2× chladněji je třeba počítat od této teploty.

Další odpovědi
Bios

0°C je vlastně 273°K. A pokud má být 2× větší mráz, tak to znamená 2× nižší teplotu. Takže mně vychází 136,5°K ( –136,5°C).
Jen doufám, že se nejedná o předpověď počasí. :D

NeNonym

Nesmyslně položená otázka!

1.) 0°C NENÍ MRÁZ! Mráz nastane, až když teplota klesne POD 0 (nula!) st.C.!

2.) Nula je v číselném významu výrazem matematického prázdna. Tudíž nulou nelze násobit, resp. lze – ve smyslu: 2× větší zima (teplota) než nula bude zas nula(!) – zcela v duchu 2×0, 3×0, atd. = VŽDY NULA! A totéž platí o dělení nuly (což je obrácené násobení). Např., poloviční zima (teplota) než nula je… ZAS JENOM NULA! 0/2, 0/3, atd. = 0 (NULA!!!)
Oboje už známe ze zákl.školy.

3.) A jestli jste to slyšel v TV, tak se Vám nedivím, že Vás to zaujalo. Tam říkaj ty redaktorský rychlokvašky podobné nesmysly jak na běžícím pásu.

A nejen na NOVA TV či regionálních TV. Velmi často slyším hovadiny tohoto typu i od těch, u kterých bych to čekal nejmíň(!) – od redaktorek redakce Počasí na ČT. Není týdne, aby tam něco podobně hloupého nesdělily – zejména redaktorky Míková a Zárybnická…

redy

Teplota žádná, když je nula ☹
Jinak bych řekla, že když je nula, tak je furt nula. Pokavaď nebude nad nulou, nebo pod nulou:-)

gobls

Jediná teplota, kterou lze násobit (nebo dělit), je absolutní teplota v Kelvinech. U jakékoliv jiné (ve stupních) je to nesmyslná operace. Pokud počítáte nějaký fyzikální příklad, musí se nejdříve teplota převést na Kelviny, a až potom násobit. Takže pravdu má „Bios“, jen s tou drobností, že „stupně“ se už u Kelvina nepoužívají.

JájsemRaibek

Bude zima jak v ruským filmu. Asi měli na mysli pocitovou teplotu, kdy kolem nuly je větší zima, než když mrzne, jako když praští.
Tak si holt vezmu dvoje tepláky pod kalhoty.
Ještě že nejsem ženská, pod sukní by to vypadalo blbě mít tepláky :D

Pruzkumnik

Když si 0 °C převedeme třeba na °F, tak nám vyjde 32 °F, dvakrát větší mráz musíme tedy dělit, tedy 16°F, což je –8,888889 °C.

Kelvin je moc zavádějící, počátek Kelvinovy stunice je absolutní nula, tedy –273,15 °C.

led

Je to diskutabilné. Niekedy totiž „rosničkári“ do predpovedi vkladajú aj pocitovú teplotu… napríklad počasie dnes ráno –5°C, pocitová teplota –15°C
Ak pri 0°C fúka studený vietor, tj vzduch sa ochladzuje sa, cítime mrznutie, akoby bola sibírska zima
Ak pri 0°C je bezvetrie a Slnko, tj slnečné teplo otepľuje, vyťahujeme tričká a bermudy
Podobne je to aj pri prechode z teplého (ochladenie), alebo studeného (oteplenie) počasia.

cochee

Otázku jsi špatně položil, protože je v 1. osobě množného čísla. Já bych takovou hovadinu nikdy neřekl 😉 Připadá mi to podobné, jako když se používá v mluvené řeči „jednou tolik,“ to pak rád s dotyčným konfrontuju s tím, že je toho stejné množství, protože kolik je pak „dvakrát tolik?“

Lamalam

Otázka není nesmyslná. Z hlediska termodynamiky má, alespoň pro ideální plyn řešení.

Všechny fyziky, kteří tady dělají z Keplera blbce, si dovoluji upozornit na to, že teplota 0°C na Celsiově stupnici nemá s matematickou nulou nic společného.

Emefej

Otázka není zcela nesmyslná. V adiabatické soustavě je vnitřní energie přímo úměrná tepolotě, dá se proto snadno vypočítat teplota, při které je vnitřní energie přesně poloviční, než při teplotě 0°C.

Děti, nepleťte si nulu na celsiově stupnici s matematickou­ nulou!

ToshiV

Omlouvám se, ale zdejší matematikáří mi přijdou dost hloupí, když si myslí, že s teplotu 0°C, berou stejně jako matematickou nulu, která vyjadřuje NIC. To by pak podle té definice, znamenalo, že 0°C znamená,že venku není ŽÁDNÁ teplota, což je samozřejmě kravina nejhrubšího zrna, že (i když jednoho chytrolína jsem tady viděl to prohlásit, dokonce je to druhá nejlepší odpověď :/ ).
I 0°C představuje určitou teplotu, a jak tady psal kolega, když to převedete na °F, tak už dostanete určitě číslo, s kterým by dokázali pracovat jistě i tady matematikáři.
Na otázku jednoznačnou odpověď neznám, ale řekl bych že jde o slovní hříčku, že bude prostě větší zima, která se asi nedá vyjádřit nějakým přesným číslem.

mzm

Hehe. Dobrá otázka. :) Definuj mráz a máš odpověď. Jeden kámož místo „to je cool“, říká „to je mráz“, takže když pak potkám věc, která je 2× lepší (víc cool) mám 2× větší mráz. 😁 (první definice mrazu, co mě napadla)

A s tou vodou by to šlo taky. I při 0°C zamrzne voda. Pak by se mohlo říct, že pokud stejné množství vody zamrzne časově 2× rychleji, je 2× větší mráz. (druhá definice mrazu, co mě napadla).

Atd, vymyslet si může každý, co chce. :)

Já...

KEPLERe, KEPLERe, nejdřív položíš HLOUPOU otázku, přesto Ti tu 10 lidí odpoví, a z toho polovina z nich Ti naznačí, že dotaz je NElogický.

A ty pak svou otázku doplníš podivením, „Už nikdo…?“.
A ještě zpochybníš všechny odpovědi, že jsou nesprávné?
Cos chtěl tedy slyšet?
A proč si se ptal, když znáš tu „správnou“ odpověď? Hmmm…?
Ufff…!

COCHEE:
Super! Přesně jsi to vyjádřil!! „JEDNOU TOLIK…“!
Ufff…, Ufff… Tahle totální PITOMOST je snad nakažlivá!

Taky se jich pokaždé ptám, kolik by to bylo, kdyby toho bylo „DVAKRÁT TOLIK“!!!
Ufff…! Ufff…!! Ufff…!!!

isteron2

To máte len jednu hodnotu. A tú, ktorú chcete porovnávať ste neuviedli. Napr. včera bolo + 5 , tak dvakrát nižšia teplota, mráz, by mala byť, +5 – 5=0 –5= –5 °C.
Špiritistika !

marci1

Zítra má být –2°st. C, tak to bude asi ono. 🙂
Spíše si myslím, že na tuto otázku nelze zodpovědět. 🙂

Zuzka-Bubu

0 stupňů není mráz,tak ani nemůže být větší-nehledě k tomu,že nula nejde násobit.

Anubis

Podle mě se to dá brát dvěma způsoby.

  1. Absolutně nulová teplota, stejně jako jakákoliv teplota určená přesně na jednotky, je těžko dosažitelná z pravděpodob­nostního hlediska (blíží se 0). Tzn. že číslo můžeme klidně násobit – např. z –0.1 st. C se stane –0.2 st. C při dvojnásobném „mrazu“ atp.
  2. Výrok, že bude „dvakrát větší mráz“ mi přijde hodně subjektivní a v tomto případě emočně zabarvený. Pokud tedy bereme pro člověka příjemnou teplotu na úrovni 20 st C., tak cesta k 0 je 20 jednotek. Dvojnásobný mráz by tedy měl být –20 st C. V případě zimomřivého člověka i –30 st. C.

Tarzan

  • 0,5 🙂

HZK

0 násobit nelze a to co je slyšet v TV bejvaj blafy od lidí co musej bejt pitomý nebo aspon ti co to vymýšlejí.
Stará dobrá reportáž z Novy: „Co se stane s vodou v – 15 *C“ Hádal jsem že třeba kapučíno, ledová káva nebo vodík ale… „Voda zamrzla a bude prý hůř!“

annas

Stejná otázka v archivu
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdyz-je-dnes-0-stupnu-a-zitra-ma-byt-dvakrat-vetsi-zima-kolik-bude-stupnu

Kepler

Děkuji všem příspěvníkům, ani jsem netušil, že to rozpoutá takovou bouři. Nejvíce však děkuji těm několika, co se mě zastali a nenazývali mě blbcem (obrazně). Správnou odpověď mohl dát jen fyzik, který ví, že 0 st. C je 273 K. V žádném případě matematik, nebo ten, co to považoval za jazykový problém, či hříčku. Ještě jednou díky, bylo to pro mně přínosné.

annas

U prvního přísoěvku z angličtiny jsem zapomněla uvést nick.
Amogh KM , který působí na PES, Bangalore – MAT, FYZ, CHE

Lamalam

Je úplně jedno kde působí. Všechny výpočty v termodynamice se provádějí za využití termodynamické teplotní stupnice. Znovu opakuji – teplota 0 °C není nula. Má velikost 273,15 K a pouze s touto hodnotou se může počítat. V tepelně izolované soustavě je hodnota entalpie funkcí teploty. U ideálního plynu se dá snadno vypočítat, při jaké teplotě bude entalpie poloviční. U reálného plynu je výpočet o malinko složitější, ale i zde má úloha řešení.

Uznávám, že otázka přesně tak, jak byla položena, je trochu mimo. Ale kdyby se tazatel zeptal např.„Jakou musí mít látka teplotu, aby její vnitřní energie měla poloviční hodnotu oproti stavu za teploty 0°C“ bylo by to košer.

led

Ak dávam udaj v jednej jednotke, nemôžem ho zamieňať druhou jednotkou, aj keď obe sa viažu k jednému termínu – teplote

Počítam jablka v jednom košíku
počítam hrušky v druhom košíku
načo tak robím,
veď aj jablká aj hrušky sú ovocie…

Lamalam

„Ak dávam udaj v jednej jednotke, nemôžem ho zamieňať druhou jednotkou“.

Bohužel, tahle vaše domněnka v termodynamice neplatí. Fyzikální zákony hovoří jinak.

led

a potom nasledujú problémy z neporozumenia.
V termodynamike udávam celý výpočet, všetky data v jednotnej miere, v jednych jednotkách a nemiešam raz Celzia a raz Fahrenheita podľa momentálnej nálady.

Pre ujasnenie pojmov:

Fahrenheit

Fahrenheit je termodynamická teplotná stupnica, kde predstavuje bod tuhnutia vody 32 stupňov Fahrenheita (° F) a bod varu 212 ° F (pri štandardnom atmosférickom tlaku). To znamená, že medzi bodom varu a bodom tuhnutia vody je rozsah 180 stupňov. Preto jeden stupeň na Fahrenheitovej stupnici je 1/180 intervalu medzi bodom mrazu a bodom varu vody. Absolútna nula je definovaná ako –459,67 ° C.

Teplotný rozdiel 1 ° F je ekvivalentný rozdielu teploty 0,556 ° C.

℃ =℉ – 32 ______ 1.8000
Celsius

Hoci bol pôvodne definovaný z hľadiska bodu mrazu vody (a následne teploty topenia ľadu), Celziova stupnica je oficiálne odvodenú stupnicou, definovanú vzhľadom ku stupnici Kelvina .

Nula v mierke Celzia (od 0 ° C) je definovaná ako ekvivalent 273,15 K s te­plotným rozdielom 1 ° C zodpovedajúcej rozdielu 1 K, čo znamená že jednotka merania v každej stupnici je rovnaká. To znamená, že 100 ° C definované skôr ako bod varu vody, je teraz definované ako ekvivalent 373,15 K.

Celziova stupnica je intervalový systém, nie pomerový, čo znamená riadiť sa relatívnou, nie absolútnou stupnicou. To môžeme vidieť, pretože interval teploty medzi 20 ° C a 30 ° C je rovnaký ako interval 30 ° C e 40 ° C, ale 40 ° C nemá dvojnásobok termickej energie 20 ° C.

Teplotný rozdiel 1 ° C sa rovná teplotnému rozdielu 1,8 ° F.
zdroj: http://www.metric-conversions.or­g/sk/teplotu/fah­renheit-do-celsius.htm

Lamalam

Děkuji za vysvětlení. Konečně v tom mám jasno…

led

Zámerne som dale nie Kelvina, ale Fahrenheita (F) pretože pri predpovediach počasia sa používa práve °C alebo °F (záleží od oblasti)

led

Všimnite si:
" interval teploty medzi 20 ° C a 30 ° C je rovnaký ako interval 30 ° C e 40 ° C, ale 40 ° C nemá dvojnásobok termickej energie 20 ° C."
z toho vyplíva, že vážený moderátor počasia z otázky hlásal bludy.
V stredoveku by za ne skončil na hranici.

Kepler

Příspěvek smazán administrátorem.

Kepler

Já: zase jeden omezenec, co si nepřečte ani celou otázku, ani diskuzi a používá nadměrné počty vykřičníků. Něco jako „jednou tolik“ jsem vůbec nenapsal a taky netvrdím, že je to moje otázka. Je mi tě líto, jsi ignorant. Přeji klid v duši a lehké usínání 🙂

Kepler

Tak jo, už to nebudu dál natahovat. Můj názor je, že Celsiova teplotní stupnice se k tomuto účelu nedá využít. Provověrný fyzik používá Kelviny a podle této stupnice je definována absolutní nulou, kdy ustává pohyb molekul, což je –273,15 st.C a dál stejně jako Celsiovy stupně. Či-li 0 st C je 273,15 K. Domnívám se že diskutabilní výraz „2× větší mráz“ je korespondující s poloviční teplotou dle Kelvina, tedy –136,5 st. C. Nejsem teda žádný fyzik a možná jsem vše špatně pochopil. Jestli se pletu, rád se nechám opravit a omluvím se že jsem snad někomu popletl hlavu. Resp. ti v tom TV pořadu.

annas

Také jsem uvažovala nad jinou stupnicí, ale pak v otázce mělo být jen uvedené 0 stupňů bez Celsia.

Stejná stylizace je i na FB, ale tam se nedostanu. Zkusím poprosit jednu známou, aby mě vybrala některé reakce.

Myslím si, že je to opravdu hříčka se slovy, hádanka, která je nesmyslně formulovaná, nikoliv vaší vinou.

annas

Opava – patří samozřejmě mně …

annas

Věta, která je zadaná, není „matematická“, ale jazyková.

Přece v zadání se píše jen o stupních C. Takže proč měnit stupnici?

Nemohu přece změnit stupně C za jiné, to v zadání nebylo uvedené.

Když bude venku 30 °C tepla a má být 2× větší teplo, tak to bude 60 °C?

Myslím si, že je to jazyková hříčka, která slouží jako zábava, čeština a matematika nejsou ve funkční závislosti.

Čeština – jednou tolik = v matematice dvakrát tolik.

Proč to tak je. Vysvětlení v otázce.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/rozdil-mezi-dvakrat-tolik-a-jednou-tolik

Včera bylo 30 stupňů – znamená to, že dnes je 60 Čeština a matematika nejsou ve funkční závislosti, výklady l jazykových obratů jsou mnohoznačné, zatímco matematika a aritmetika zvlášť, jsou jednoznačné.

Kepler

No právě že Celsiova stupnice se nedá použít, tam je nula definována bodem tuhnutí vody. Z toho důvodu, máme-li vypočíst násobek teplot 60 a 30 st.C, musíme to počítat podle absolutní Kelvinovy stupnice, tedy 333/303. Nebo jinak: 2,73 K je setinou teploty 273 K (0 st. C)

cochee

O Kelvinech se zmínil „prukumnik,“ akorát se mu to nezdálo, tak operoval stupni Fahrenheita. Já si myslím, že v TV byli prostě trotli, kterým namrzl mozek „dvakrát větším mrazem.“

Kepler

Jo, vím, že se průzkumník zmínil, ale proč to zamítl mi není jasné. Ten pořad v TV byl zahraniční, takže mohlo dojít třeba i ke špatnému překladu. Ale že i v dokumentárních a zdánlivě seriózních pořadech jsou řečeny peechoviny, s tím počítám. Někdy mám lepší odbornost. Stejně by mě ale zajímalo, čistě teoreticky, jestli moje vysvětlení je správné.

Kepler

Cochee: asi sis pořádně nečetl zadání otázky. Takto byla otázka položena v TV. Mám radši, když je odpověď k věci.

cochee

Otázku jsem přečetl, k rozvinutí otázky (ty píšeš: zadání) při odpovídání většinou nepřihlížím, protože vetšinou změní okolnosti otázky, takže nelze odpovědět stejně jako bez „zadání.“

Kepler

Já myslím, že ten doplňující text k zadání patří, už jenom proto, že pro text hlavní otázky je k dispozici jen velmi málo místa. Slouží to jenom jako poutač. Nicméně změna znění původní otázky až po první odpovědi mě neskutečně se*e. Ale ne vždy, jenom když jde o změnu smyslu a první odpovídající pak vypadá jako blb. Někdy ale jde jen o upřesnění, nebo vysvětlení, což může dopadnout stejně.

Kepler

Opravdu nejde o chyták, ani slovní hříčku! Už jsem napověděl.

quentos

mzm: … vyřiď kámošovi, že je trapnej, protože cool není mráz, nýbrž (příjemný!!) chládek.

Kepler

NeNonym: nehrajme si se slovíčky co je mráz a co ne. Voda už za této teploty začíná zamrzat, ale to je jedno a s problémem to nesouvisí. NENÍ to hovadina.
Napovím: 0 st.C není matematická ani fyzikální nula!