dgfdgf

Molekula a prvek jsou na stejný úrovni? Ani jedno není menší nebo větší než druhý? Ani jedno není nadřazený druhýmu?

Ani jedno se nemůže skládat z toho druhýho? Molekula je složená z různejch atomů a prvek ze stejnejch atomů. Z atomů můžu umíchat bud to nebo to, že? Špagety (molekuly) a pizza (prvky) jsou na stejný úrovni, nadřazený slovo je jídlo (látka?), podřazený slovo rajčata, ty jsou surovina (atomy?)?

Nejlepší odpověď
xxx3

To je nějaký žoviální pokus o popis vztahu atom – molekula? U maturity bych radši podobné teorie nerozvíjel, zkoušející by snadno mohl uvidět rudě…

Další odpovědi
mosoj

Pláci plác!! Tvojí mluvou se dá říci, že molekula je „nadřazená“ atomu.

Molekula se skládá z atomů. Atom se neskládá z molekul, ale z elementárních částic. Některé prvky tvoří dvouatomovou molekulu!! Viz např. O2!

aliendrone

Atomy jsou částice hmoty mechanicky a chemicky dále nedělitelné. (skládají se z jádra a obalu, které jsou z elementárních částic)
Prvek je soubor (množina) atomů se stejným protonovým číslem.
Molekula se skládá z atomů:

  1. se stejným protonovým číslem (homonukleární) > tedy stále jde o prvek např. Cl2 (chlor), H2 (vodík), O3 (ozón, ten se ale celkem rychle rozpadne na normální kyslík O2) aj.
  2. s různým protonovým číslem (heteronukleární) > jde o sloučeninu různých prvků např. NaCl (chlorid sodný, známý jako kuchyňská sůl)

Jenže zločinní chemici z povahy své zločinnosti mají rádi ve věcech bordel, tak dnes připouští existenci „JEDNOATOMOVÝCH molekul“ (vzácné plyny jako He nebo Xe atd.) Takže ať ti to vysvětlí oni, co tím vlastně myslí – Kepler se toho zajisté rád ujme. ;) :D :D

Jo to za mého mládí nás učili, že vzácné plyny molekuly netvoří, že zůstávají v jednoatomové konfiguraci – což je také pravda. Prostě jde jen o kecy v kleci, prašť jako uhoď!

BTW – už se těším, až (a to je nevyhnutelné) budeš řešit izotopy, nuklidy a vůbec toto téma! ;) :D :D

Dochy

„Prvek“ je spíše teoretický pojem. Dle wiki:
Chemický prvek je látka skládající se z atomů jednoho druhu (atomů se stejným protonovým číslem).

Takže o množství ani o skladbě to není. Cokoli kde jsou pouze atomy s jedním protonovým číslem je prvek.

Molekula: „Molekula je částice složená z atomů nebo iontů.“ – právě jedna

Atom a prvek budou v podobném vztahu jako molekula a sloučenina
(není to zcela přesné)
Atomy a molekuly jsou počitatelné, zatímco prvky a sloučeniny jsou výrazy pro látku bez specifikovaného množství.
Atom a prvek jsou řekl bych primární, základní
Molekula a sloučenina jsou odvozené, složitější

Edison

Mj. otázka spadá spíše do chemie, než do fyziky. Prvek je atom. Prvky (atomy) se skládají do molekul. Někdy. Prvek je spíše chemický pojem, atom spíše fyzikální. Molekula už prakticky výhradně chemický. Pokud se budem bavit o látkách. Kdybychom řešili energie, bude to spadat do fyziky.

Emefej

„Molekula je složená z různejch atomů…“

Ne vždy, jsou i molekuly ze stejných atomů.

Dochy

Edison:
Když jsme u té kritiky: Tvá věta „prvek je atom“ v odpovědi je podle mně silně zavádějící. Prvek je třeba Chlór. Atom Chlóru být může (i když se mu nebude líbit být na světě sám. Lze říct že se jeden atom Chlóru sloučí s jedním atomem Sodíku. Nemůžeš říct, že se jeden prvek Chlóru sloučí s jedním prvkem Sodíku.

Edison

Dochy, mýlíš se. Třeba molekula vzdušného kyslíku O2. Jsou to dva atomy stejného protonového čísla v určitém uspořádání. Tedy molekula dvou atomů JEDNOHO PRVKU. Molekula tedy NENÍ prvek! Prvek je kyslík O. A látka taky NENÍ prvek. Látka více stejných molekul. A pak tu máme ještě směs. Směs je více molekul různých látek. Atom je fyzikální pojem, prvek je chemický pojem, nikoli teoretický. Dokonce u prvku, oproti atomu, se neberou v úvahu nuklidy. Ty mají význam ve fyzice, kde jde především o energie a částice. Časteji se u atomu bavíme o jádře a jeho vztahu k atomovému obalu, energiích jednotlivých částic, včetně elektronů. V chemii samotné složení jádra nehraje roli, až na prostý počet protonů, ale ne kvůli energiím, ale kvůli vlastnostem… PRVKŮ. Na slučování se podílí především atomový obal, tedy elektrony. A teď si to všechno srovnej a přeber.

Dochy

??? kde píšu, že molekula je prvek?
Kde píšu, že látka je prvek?
O směsi nepišu vůbec, to by bylo ještě za prvkem a sloučeninou…

„teoretický“ – ok, ne úplně šťastný výraz… šlo mi o kontrast k atomu, kde je jasné třeba i to množství ( a třeba manipulace s jednotlivými atomy: http://science­mag.cz/zapis-bitu-do-jedineho-atomu/ ), zatímco prvek… mno něco jako „nasyp mi ty prvky tady do kýblu“ je trochu… nepředstavitelné 😉

Ještě něco?
Z toho co mi tu vytýkáš jsem většinu vůbec nenapsal…

Pokud Ti jde o tu větu „v podobné vztahu“ – uvědom si prosím o jaký vztah jde.

Edison

Napsal jsi jednu nebo dvě věci. To ostatní, co pšu, je už jen pokus o vysvětlení pojmů, proto jsem přidal i tu směs, aby to bylo tak nějak ucelené. Kontrast atomu a prvk je snad jasný, nechápu ten výrok o reoretičnosti. Chemikové prostě používají pojem „prvek“ zcela standardně. A rozhodně neříkají „nasyp mi sem ty prvky“, ale „nasyp mi sem tu látku“, případně slučeninu (i když spíše použijí přímo návev látky, slučeniny, kterým může být i název prvku, např. pojmem „kyslík“ je většinou myšlen O2. Ovšem „název látky“ není „prvek“. Je to prostě jen název). Prostě je třeba mít kapku pořádek v pojmech, názvosloví a názvech. Jsou to prostě růzé věci, mohoucí obsahovat jazykově stejná slova). Navíc jak látky, tak sloučeniny i molekuly se počítají. Něco na počet, něco na hmotnost. A dokonce vztah mezi hmotností a počtem existuje a to velmi přesný. Mimochodem… jednou ze základních jednotek soustavy SI je látkové množství: mol.

Dochy

Proč mi tam zas strkáš „název látky“
látky a sloučeniny se nepočítají, ale měří či váží… stejně jako voda. Nikoli dej mi dvě vody, ale dej mi dvě sklenice vody / 2 litry vody / kilo vápníku / 50kg cementu (počítají se jen v přeneseném smyslu – třeba v obchodě: „prosím dvě sycené minerální vody“)