annas

Jen pomníky ducha jsou nesmrtelné. Může běžný smrtelník získat nesmrtelnost, když předá mladým své zkušenosti či rady?

Autorem citátu „Jen pomníky ducha jsou nesmrtelné“ je Seneca.

Podobně píše J. W. Goethe

"Napsané patří mezi nejvýznamnější památky, které člověk může za sebou nechat.“

CXo myslíte, platí oba citáty? Co je psané, to je dané, ale je možné přikládat i stejný význam mluvenému slovu?

Nejlepší odpověď
Drap

Může,ale každému se to nepovede. A nemusí to být ale zřejmě jen duchovní pomník. V některých případech i materiální pomníky. Třeba Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Téměř každý ví kdo to byl, a čím se proslavil. Na druhou stranu , kolik dávných učenců upadlo v zapomnění. Ono je to dáno i tou nesmrtelností,. Jaké časové období to musí být ? Kolik generací? Nikdo z nás nedokáže předem určit kdo z dnešních nesmrtelných bude v duších lidí třeba ještě za dalších deset generací?
Já to vidím tak že nejen pomník ducha, ale i ty pomníky materiální jsou nesmrtelné. U každého však období "nesmrtelnosti " trvá různě dlouho. Právě mladí většinou nevěnují moc pozornosti vzpomínce, umu a nesmrtelnosti svých předků , ať už přímých či nepřímých. Téměř každý z nás si pamatuje co udělali a uměli naší rodiče. Někteří už ale nevědí, čím se živil praděd o starších generacích ani nemluvě. A jistě i oni byli ve své době, nebo alespoň někteří , všeobecně uznávanými velikány. Spoustu věcí používáme každý den, a dávno si už nikdo nepamatuje kdo je vymyslel, kdo vyrobil první prototyp.
Myslím si, že neni ani tak důležité co, ale aby alespoň něco po nás zůstalo, na co budou naší potomci alespoň občas vzpomínat a je lhostejné zda to bude jedna generace a nebo stovky generací.

Další odpovědi
briketka10

Podle mého názoru. Jsou-li např. umělci, spisovatelé, hudebníci, vědci, vynálezci ve „svém“ nebi, tak nám všem, předávají své vědění, které
zde zanechali a na, kterém celý život pracovali.

Smackdown

Jen v našich srdcích.

Kepler

Ano, myslím že platí oba citáty. Tedy v přeneseném slova smyslu. Kdo za sebou zanechá vzkaz v podob písma, malby, nebo architektury třeba. Mluvené slovo už takovou moc nemá, může být zapomenuto hned druhý den, někdy zemře spolu s posluchačem. Kdo ví kolik už zemřelo zapomenutých moudrých šamanů a druidů? Myslím, že opravdová civilizace vznikla až s vynálezem jakéhokoliv záznamu.

luckykubrt

„To znamená věčný život, že přijímají poznání o Tobě, jediném pravém Bohu, a o tom, kterého jsi vyslal, Ježíši Kristu.“ – Jan 17:3 Ďábel je potom nepřítel věčného života, zaslepuje lidstvo, aby ho neprozářila dobrá zpráva o Kristu, protože chce být uctíván namísto Jehovy Boha. Tak i umění, které vytvářejí umělci pomíjí a nikdo na ně v ráji nevzpomene. Jak se píše v dalším textu Bible: „Svět pomíjí a rovněž jeho touha, ale ten, kdo činí Boží vůli zůstavá navždy.“ – 1. Jana 2:17.

annas

Ad luckykubrt,

nedje o dotaz náboženský, ale obecný.