hapiky

Je význam slova „kádr“ spojovaný pouze s KSČ?

Nebo už dnes neexistují kádři?

Nejlepší odpověď
annas

Slovo je staré, užívalo se v jiném významu, jak uvádí Jiří Rejzek v Etymologickém slovníku.

"kádr ‘skupina osob tvořících základ celku’, kádrový, kádrovat. Přes něm. Kader z fr. cadre ‘sbor důstojníků velících určité jednotce’, doslova ‘rám, obruba’,z it.quadro ‘rám ,čtyřhran’z lat. quadrus ‘čtyřhranný’. Srovnej kvádr. :

"Takže kádr bylo původně těleso vojenské, tedy jakýsi základ.

Později se význam rozšířil: souhrn, soubor osob tvořících základní, pevný stav v jisté organizaci, řidč. souhrn věcí, které jsou pevným základem něčeho, kmen.

V 60.. letech se běžně používalo spojení jakio technický kádr, , v ZP – posílení stálosti kádrů atd. Později, když byl někdo ve vedoucí pozici, tak se stal kádrem.

PSJC

Proto se kádrovalo, zjištovaly se důležité informace o těch, kteří se měli stát „kádry“ v nějaké organizaci, tedy i KSČ.

Proto existovala funkce"kádrovák", personalista, pracovník osobního oddělení.

--
Význam dnes

"kádr

  1. skupina (základní), jádro (kolektivu), tým (stabilní)
  2. kádry (dříve. slang.) (polit.)(neutr.) pracovníci, zaměstnanci
  3. (obecně iron.)expert, (neutr.) specialista, znalec"

https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-ceskych-synonym/k%C3%A1dr

Další odpovědi
Kepler

Ne, ten pojem existoval dříve, než KSČ a totalitní režimy. Významy podle slovníku:

  1. skupina osob tvořících základ něj. celku: kádr stálých pracovníků
  2. slang polit. a odb. přijatelný pracovník (pro vládnoucí stranu v totalitním režimu)

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=k%C3­%A1dr_1

marci1

Ne. Kádr (z francouzského cadre, tj. rám, rámec) je skupina osob tvořící spolehlivý základ nebo rámec většího celku v různých oblastech lidské činnosti. Zpravidla je tvořen týmem odborně či politicky zdatných a zkušených pracovníků (vojáků, vědců, sportovců, politiků atd.) 🙂
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/K%C3%A1dr

metro

…leží westernové štatl, kerýmu šéfuje betelné kádr. (z upoutávky na Westerstory)