annas

Je v bibli logická a nelegální prý 1. pomluva na světě: Musel had v ráji Evu přemlouvat, aby ochutnala zakázané ovoce?

M. Huptych, J. Žáček – Hodiny s vodotryskem – 2. část.

Obrázek https://pixaba­y.com/cs/photos/a­dam-a-eva-kostel-okn%C4%9B-kostel-okna-798376/

Nejlepší odpověď
UPhelp

Trochu nechápu první otázku. Číslovka mi tam nějak nesedí. A vůbec o jakou pomluvu jde (pomluva hada, Evy, něčeho jiného)? Ale hlavně, v jakém smyslu nelegální? Podle mě se to k žádnému zákonu/právu nevztahuje, nemá to být jak nelegální.
Podle všeho jí přemlouval, tak nevím. A ona zase přesvědčila Adama. Nějak blíže specifikováno to tam není. To je zase v jiných pramenech, než v Bibli a ty se různí.
Zvědavost a další udělaly jistě svoje, takže se had asi nemusel nějak snažit. To je ten hřích, že se nechala svést a podlehla své touze k tomu, co měla zakázáno.

Další odpovědi
paul1

Adam na obrázku vypadá nějak bezpohlavně. Asi na začátku to tak bylo, nějak si nemohu vybavit obrázek, kde by byl Adam zobrazen jako muž. Tak nevím, moc jsem tento problém nestudoval. Pardon, teď jsem si vzpomněl na film „Stvoření světa“, kde tedy jako muž Adam zobrazen byl.

Roman71

Padlý anděl (za použití hada jako břichomluvec loutky) Evu nijak zvlášť nepřemlouval. 1.pomluva spočívala v tom, že Satan svým tvrzením, že „budou znát dobré a špatné“ pomluvil Boží způsob vlády. Naznačil tak, že jim Stvořitel odepírá něco dobrého (..nezávislost na Stvořiteli). Zpochybnil tak i Boží nezpochybnitelné právo rozvíjet dobré a chránit před špatnými věcmi.

Tvrzení: „určitě nezemřete“ byla a stále je lež, které se nic na světě nevyrovná. Jakoby Bůh, který nikdy nelže, svým stvořením lhal o následcích hříchu!

Co dodat? Eva se nechala dokonale oklamat, Adam se k ní v přidal a ztráta dokonalosti se všemi následky na sebe nenechala dlouho čekat. Co jsme po svých (praprapra..)před­cích zdědili, to máme – nemoci, stárnutí a smrt.

Tenhle padlý anděl má jména: Satan a Ďábel (znamená: lhář a pomlouvač).
Co ho k tomu vedlo? Pohnutka, aby lidé uctívali jeho a ne Stvořitele (tvořili si vlastní pravidla a náboženství), a žili nezávisle na Bohu.. žel, se všemi následky!

Drap

S trochou nadsázky by bylo možné toto považovat za první pomluvu. Pokud však Eva měla odolávat hadovi, a to tak velkému jak bývá zpravidla malován, je logické, že dlouho jeho naléhání nemohla odolávat. Tedy celá ta záležitost je logická, i když podle bible nepřípustná. Zkrátka ženy jsou křehká stvoření.

aliendrone

Ten obrázek je vůbec nějaký divný. Počítám, že se nejspíš jmenuje „Prvotní hřích“ nebo tak nějak, ale…
Když se mrknu na Evu, tak ta JISTĚ přinejmenším již 5–6 měsíců PŘED TÍM o hříchu „něco věděla“. ;) :)
A vypadá i dost pravděpodobně, že s tím chudák Adam nemá nic společného, s ohledem na jeho „výbavu“. ;) :D :D

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Příspěvek smazán administrátorem.

autacek

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Příspěvek smazán administrátorem.

autacek

Příspěvek smazán administrátorem.

hapiky

Roman71: Jeho slib že budete jako bohové, vědouce dobré i zlé, to byla pravda. (jen to dobré a zlé). Bohužel neřekl vše, tedy o co na druhé straně přijdou.
Kdyby ochutnali ovoce i s druhého zakázaného stromu, tak by opravdu nikdy nezemřeli, což byla opět pravda. Kvůli prvnímu hříchu byli z ráje vykázáni, takže už druhý hřích nestihli.

Roman71

Tvrzení: „,,budete jako Bůh“ sice byla pravda v tom, že „budete znát dobré i špatné“, ale znamenala vzpouru proti Boží autoritě se všemi následky, před kterými byli Adam s Evou varováni. Toho si byl padlý anděl velmi dobře vědom!
I přesto, že to pro Adama s Evou bude znamenat jistou smrt, tvrdil: „určitě nezemřete“. Jak mohl Satan s takovou určitostí tvrdit něco, co nebyla pravda?

Tak mne napadá otázka, který byl ten druhý „zakázaný“ strom o kterém v Bibli není zmínka? Jestli máte na mysli strom věčného života, tak na ten se žádný zákaz nevztahoval. Vyhnáním Adama a Evy z Edenu a zamezením vstupu do zahrady bylo zajištěno, že ze ovoce stromu věčného života jíst nebudou.

annas

UPHelp,

Jednička s tečkou – 1. = první. První pomluva na světě prý pochází z bible.