RestInPeace

Je USA opravdu supervelmoc?

USA má jeden milion vojáků, to je dost k ovládání světa když je to jen 1/7500 Populace světa? Němela by být supervelmocí spíš Čína nebo Rusko? jsou to „jen“ velmoce.

Nejlepší odpověď
Ametyst

Novináři si jen pohrávají se slovíčky bez hlubšího promyšlení a vyrábí novinářská klišé.

Další odpovědi
PepasAvalonu

Já bych Rusko a Čínu za supervelmoci TAKY označil. I když USA vede (politicky, ekonomicky, kulturně, zastoupení v mez. organizacích… svým vlviem na ostatní, vojenksy už tolik ne. V tom smyslu, že není jednoznačně první).
Armáda není to jediné důležité, hlavně v tomto případě a hlavně co do počtu (a USA má trochu víc než milion).
To bys za supervelmoc mohl označit i KLDR, která má taky přes milion vojáků, podobně Indie. A fakt nejsou supervelmocemi.

aliendrone

Ano, Emerika je (upadající) supervelmoc, ale přinejmenším další supervelmoc je Čína. Už jen proto, že jde o hospodářsky NEJSILNĚJŠÍ stát světa (a to už několik let – nwm co to Pepas s Kristusákem melou!), i počtem obyvatel Emeriku válcuje a je jen otázkou, jak je na tom technologicky. Každopádně už DÁVNO neplatí, že technologicky je Čína zaostalá a to ani ve vojenské sféře.

JežíšKristus

Je to minimálně nejsilnější stát na světě. Můžeš tomu říkat klidně supervelmoc. Počet vojáků není ani tak důležitý, hlavním ukazatelem je hospodářská síla, kde jsou USA zdaleka nejsilnější. Potom tam je s nějakým odstupem Čína, Francie, Velká Británie, Německo.
Rusko bych mezi velmoci neřadil, ruský HDP je na úrovni Španělska (které trpí nejvyšší mírou nezaměstnanosti), a velmi stojí na prodeji nerostného bohatsví (ropa, zemní plyn). Stačí, aby Evropská unie změnila dodavatele surovin (na což aktuálně tlačí USA), a Rusko nebude zemí třetího světa, ale světa čtvrtého.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

PepasAvalonu

aliendrone, nemyslím ekonomicky v tom smyslu, že by byli přímo nejbohatší nebo měli nejlepší podmínky a předpoklady do budoucna, ALE myslím obchodováním, smlouvami a vlivem ve světě, v dolaru a světových podnicích/pod­nikatelích. Za mě osobně je Amerika asi „nejchudší“ bohatý stát. Právě kvůli jejich dluhové a jiné ekonomice, FEDu, regulačnímu, centrálně-bankovnímu kapitalismu. Předpoklady do daleké budoucnosti nejsou pro ně moc příznivé. Ekonomické prvenství (jakoby na půl oka, ale stále mají) a když nebere stát – jako pouze stát, ale občany, tak nejlíp se z těchto tří zemí mají američané.
I Indie válcuje USA v přepočtu na obyvatele. Opravu je to tak důležitý ukazatel a vážně je Indie takovou „supervelmocí“ jako USA? Indie je ale taky takový chudý-bohatý stát. Stát jakž takž bohatý a rostoucí, lidé celkem chudí (jako v Číně, i když ta je na tom líp).
Čína je ale taky na hlavu, stát je na tom ekonomicky velmi dobře, občané už tolik ne, díky jejich zmatené totalitě. Mají kapitalismus, i když o něm prohlažují, že je to tržní socialismus (protože si nechtějí přiznat, že nefunguje). Rusko zase až tak (ekonomicky – s ohledem na občany) bohaté není. Ale supervelmoci to jsou všechny, když se na to podíváme jako na celek, na modernost, velikost, armádu, techniku, ekonomiku jako celkové bohatství státu, vliv… podmínky jsou tam různé.

JežíšKristus

Aliendrone: USA jsou skutečně ekonomicky nejsilnějším státem, a to plus minus o 25 % silnějším než Čína. Stačí si vyhledat “GDP by countries 2020” v Googlu.
Odkaz na seznam zemí dle HDP na Wiki: https://en.m.wi­kipedia.org/wi­ki/List_of_cou­ntries_by_GDP_(n­ominal)

Dle Googlu:
United States. GDP: $19.48 trillion.
China. GDP: $12.23 trillion.
Japan. GDP: $4.87 trillion.
Germany. GDP: $3.69 trillion.
India. GDP: $2.65 trillion.

Vitek04

Je úplně jedno kdo kolik má vojáku, stačí aby měl někdo jadernou bombu a je vítěz. I kdyby někdo měl 7 miliard vojáků, technologie jsou silnější.

PepasAvalonu

:DDDD

Ametyst

Je zajímavé, že Biden už začal válčit a bombarduje Sýrii. Ještě budou všichni rádi vzpomínat na Trumpa.