zjentek

Je spiritualismus v podstatě totéž co esoterismus?

Ptám se, neboť já, zjentek, již mnohem dříve spirituálně včetně spiritualisticky osvícený a dnes již probuzený k hloubce, vnímám ezoterické dovednosti jako docela cizí mému fyzickému i spirituálnímu já. Děkuju.

Nejlepší odpověď
da ny

Asi, spíše ne.
SPIRITUALISMUS/spi­ritismus JE BEZ MAGIE, BEZ SYMBOLŮ
spiritualismus (z latinského spiritualis — duchovní) je forma idealistické filozofie, podle niž je bytí (svět) duchovní povahy. Spiritualisté uznávají za jedinou substanci duši, ducha; na tělo pak pohlížejí jako na produkt duše.
Důraz na intuici v rámci intuicionistického pojetí života kladli spiritualisté typu Maine de Birana, V. Cousina, J. G. F. Ravaissona- Molliena, Boutrouxa. To se stalo východiskem filozofie životního vzmachu Henri Bergsona.[2] (wiki)
spiritualizmus, spiritualismus

Spiritualismus je opakem materialismu; spiritualistou je každý, kdo věří, že je v něm něco víc něž hmota, ale to neznamená, že věří v existenci duchů nebo v jejich komunikaci s viditelným světem. Proto místo slov SPIRITUÁLNÍ, SPIRITUALISMUS
UŽÍVÁME, k určení této naposledy zníněné víry, slova SPIRITISTICKÝ, SPIRITISMUS, které v jejich formě ukazují na jejich původ a základní význam.
Základní princip spiritistické teorie, nebo Spiritismu, je vztah hmotného světa s duchy, bytostmi z neviditelného světa; a nazýváme přívržence spiritistické teorie spirity nebo spiritisty.”
Takže, spiritisté uznávají existenci duchů. Vidí v tom duše přežívající po smrti. A ano – říkají, že se s nimi dá komunikovat a mnoho tak i dělá.
Nevidí v tom nic nadpřirozeného či mystického. Nedělají to s pomocí symbolů, amuletů, zaříkávadel a svíček.
Jde přeci především o komunikaci s našimi přáteli a ti přicházejí, když chtějí (a je jim to zároveň dovoleno). Myšlenka a upřímná víra je vše, co se je potřeba. A na tomto místě je třeba zdůraznit, že spiritisté nikdy nevyužívají mediality k dosažení materiálních či jiných cílů. Je to dar od Boha, který má pomáhat vyššímu dobru – morálnímu a intelektuálnímu pokroku.
Fyzická vlastnost, kterou všichni jistým způsobem vlastníme, i když ji máme každý jinak rozvinutou.
Dar, který může být kdykoli odebrán, pokud je zneužíván.
CO JE TEDY spiritismus? Spiritismus je víra, je to filosofie a je to věda, kterou nám přinesli duchové. Která přišla čelit materialismu. Je to UČENÍ, které nás učí, KDO JSME, odkud přicházíme a kam směřujeme.
Spiritisté věří, že prvotní příčinou všeho je Bůh – věčná, neměnná, nehmotná, jedinečná, všemocná svrchovaně spravedlivá a dobrá bytost.

Ale podstatnou věcí, kterou si musí uvědomit každý zájemce o studium této ušlechtilé vědy – stejně jako v případě matematiky, fyziky nebo chemie, ani tuto vědu se nedá naučit za den. Chceme-li proniknout všech jejích zákoutí, bude to od nás vyžadovat soustavnou a vytrvalou práci.
http://www.kar­dec.cz/spiritis­ticka-filozofie/
ýznam:
• (kniž.) zaměření k duchovní stránce

• (filoz.) název pro idealizmus, zvl. při zdůraznění, že svět má duchovní základ, že je duchovní povahy nebo že je preferováno psychické před fyzickým

„Původ západního ESOTERISMU leží v interakci řecko-římského dědictví s judaismem a křesťanstvím, později ovlivněné též islámem. Vychází především z hélenistických filosofických škol a náboženství gnosticismu, alexandrijského hermetismu a novoplatonismu, jejichž myšlenky zůstávaly živé mezi zájemci o magii, alchymii a astrologii. V oficiální křesťanské teologii se však toto myšlenkové dědictví objevovalo jen sporadicky, například u Pseudo-Dionýsa v 6. století, a dobová scholastika vycházela pod vlivem arabského filosofa Averroa spíše z aristotelovské filosofie. Až renesanční učenci utvořili syntézu těchto helénistických učení ovlivněnou židovskou kabalou, často chápanou jako věčná filosofie – philosophia perennis – či jako odkaz pradávné teologie – theologia prisca, jež odvozovali od postav jako Mojžíš, Zarathuštra, Hermés Trismegistos, Platón a Orfeus. Později, především od 19. století, začal kromě hélenistických, křesťanských, židovských a islámských vlivů v západním esoterismu sílit vliv východních a domorodých náboženských tradi“

Další odpovědi
Drap

Ne, neni

aliendrone

Spiritualismus NENÍ totéž, co spiritismus (to už JE esoterika). 😉

Duchovní prožitek můžeš mít např. při sledování východu Slunce, kterak se jeho záře šíří… Někdy dokonce i skutečně SMYSLOVÝ – to v případě, když při tom „uvolníš svého ducha“ a necháš ho šířit (POZOR na mezinárodní úmluvy ohledně použití chemických zbraní)! 😉 😁 😁