NoFear

Je Smlouva o zákazu jaderných zbraní skutečně v platnosti?

A pokud je v platnosti, tak postupují státy podle ní, řídí se jí, popřípadě myslíte, že se jí budou řídit?
Před pár lety byla přijata smlouva OSN o zákazu jaderných zbraní. A nejen jejich použití, ale i vývoj, výroba a dokonce uchovávání (vlastnění). Od té doby, ale státy, které tuto smlouvu ratifikovaly, přece své jaderné zbraně neomezily, nerozebraly.
Už na konci 60. let vznikla Smlouva o nešíření jaderných zbraní (v platnosti je už od roku 1970). Nešlo jen o šíření jaderných zbraní, mám pocit, že se státy zavázaly k jadernému odzbrojení. Ke kterému myslím nedošlo. Alespoň ty největší velmoci s nejvíce jaderných zbraní se jich nevzdaly, nijak neomezily.
Jsou ty smlouvy snad jen naoko? Nebo je to snad nějaký účel, aby tyto zbraně nevyvíjely ty slabší státy (a toto privilegium si držely supervelmoci a měly nad ostatními vojenskou, ale i politickou nadřazenost. Jsou tím pádem na vrcholu politiky zastrašování)?
Jaderné zbraně jsou zakázaný, podle těchto smluv je dohodnuto úplné odzbrojení. Ale nedochází k němu.
(Smlouvy podepsaly i ty supervelmoci, některé to dokonce alespoň částečně iniciovaly).
Takhle, ta Smlouva o zákazu jaderných zbraní by měla být v platnosti asi od včera. Ale tamta smlouva je v platnosti už přes 50 let, ale nějaké omezování jaderných zbraní v supervelmocích nedošlo…
Taktéž platí celosvětový zákaz zbraní hromadného ničení (avšak na ty jaderné se to stále nějak neuplatňuje, nedodržuje a některé státy to roky akceptují, jen aby se neřeklo). Vyvíjet, vyrábět a šířit se na základě smluv mohou jen konvenční zbraně. Státy se na tom dohodly, ale nedodržují to, snad jen co se týká chemicko-biologických zbraní. Jaderného arzenálu se moc vzdávat nechtějí.

Nejlepší odpověď
autacek

To je hlavně proto, aby si dominantní kontrolu nad světem udrželi jen ti, co je již mají. Na druhou stranu nutno říct, že jedna věc je držet tyto zbraně pro odstrašení a druhá je reálně použít (toho byly schopni proti civilistům jen USA)

Další odpovědi
Luminken9

Tak snad jde jasně vidět co se děje v severni korei kvůli vlastnictvi jadernych zbrani.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

JežíšKristus

Otázka je, kde je úmluva o vodíkových a TSAR bombách…

NoFear

Proč? Nechápu. Obojí jsou jaderné zbraně, vztahuje se to na ně.
Krom toho jsou tu další takové dohody (kromě těch 2 smluv, které jsem uvedl) a které se vztahují na všechny nekonvenční zbraně, čili všechny hromadného ničení.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kategorie:Smlou­vy_o_jadern%C3%BDch_zb­ran%C3%ADch
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kategorie:Me­zin%C3%A1rodn%C3%AD_smlou­vy_humanit%C3%A1rn%­C3%ADho_pr%C3%A1va

NoFear

Navíc Car bomba byla jen jedna. Není to druh bomb, jen pojmenování jedné konkrétní.

Lgee

Podle mě myslela sankce, nemožnost cokoliv vyvážet nebo dovážet (snad krome zakladnich potřeb)

NoFear

Co se děje v KLDR KVŮLI vlastnictví jaderných zbraní?