paul1

Je slovo otrava slovním základem slova potrava?

Asi to tak nebude. Co ale mají tato slova společné, jak vznikla?

Nejlepší odpověď
annas

Ne

Kořenem je praslovanské slova *trava, původně ‘potrava, něco jedlého’, tedy trávit ‘rozkládat potravu; prožívat;

Stč. tráviti ‘živit se, vynakládat; otravovat’,  *traviti je opětovací sloveso k *truti stslověnské natruti ‘dát k jídlu’, straroruské truti ‘spotřebovávat’.

Trávit – původně zmenšovat spotřebou nebo neužitečným plýtváním se zúžil na z práci žaludku a střev = travidla = zažívací ústrojí.

Ve slov. posun k ‘spotřebovávat, požívat (zvláště o potravě)’ ( a dále i ‘dávat jed (do jídla)’ (k tomu srov.  :jed), je však možné, že tento význam se vyvinul jinými cestami.
T
Zvláštní případ trávení něčeho špatného, jedovatého , jindy přidaného jedu , staročeského tak slova toxicatio zobecněl v otráviti intoxicatio.,

  1. Tedy otrávit koho, čím (jedem) – pomocí otravy způsobit srmrt
  2. koho, co, čím, v čem, skrze cněco jedovatého – přiotrávit někoho n. něco, způsobit otravu někomu n. něčemu (něčím);
  3. mravně narušit:

Jed - jsl. *ědъ je nejspíš od *ěsti ( :jíst) zie. *ēd- (tedy vlastně ‘otrávené jídlo’,srov.   :trávit,.

Podle Václava Machka i Jiřího Rejzka a Etymologických slovníků

Další odpovědi
Kepler

Je to odvozeno od „trávit“, což má několik významů.
Podle SSČ
trávit1 ned. (rozk. trav)

  1. rozkládat potravu zažívacími orgány, a tím ji připravovat k vstřebání do krve: žaludek mu dobře tráví; neos. tráví mu špatně
  2. tomuto procesu napomáhat: minerálka tráví
  3. prožívat (čas): trávit neděli doma, život o samotě;

trávení, -í s: porucha trávení; pelyněk podporuje trávení;
trávicí příd. sloužící k trávení: trávicí ústrojí, trubice

trávit2 ned. (rozk. trav) usmrcovat jedem: trávit potkany; trávit se z nešťastné lásky

https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=tr%C3%A1vit