Lukas27

Je pravdou, že průměrné IQ člověka se dá přirovnat ke Gaussově křivce?

To znamená, že většina lidí je průměrně stejně chytrých/hloupých a jen zlomek lidí jsou opravdu geniusové a nebo úplný opak ?

Odpovědi
Hlada

Ano, je to typický příklad pro demonstraci Gaussovy křivky.

orwell

Průměrná hodnota je jedno číslo a těžko ho lze přirovnávat ke křivce. Spíš by se chtělo říct, že četnost této hodnoty v populaci je nejvyšší. Na vodorovné ose grafu vytvoříš stupnici hodnot IQ a na svislou osu vynášíš četnost výskytu těchto hodnot zjištěných na reprezentativním vzorku populace. Vrcholu této zvonovité (Gaussovy) křivky odpovídá zmíněná průměrná hodnota IQ. Jinak je to jak píšeš. Nejpočetnější skupinou lidí je ta s průměrnou hodnotou IQ, zatímco úplných blbců i géniů je pouze velmi malý počet. Taktéž ve škole při objektivním hodnocení je nejpočetnější známkou 3. Známky 1 a 5 by se měly vyskytovat zřídka, ale dost často tomu tak nebývá 🙂

Pepa25

Ano, rozdělení pravděpodobnosti hodnoty IQ v populaci má charakter normálního rozdělení, které se zobrazuje Gaussovou křivkou.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Norm%C3%A1ln%C3­%AD_rozd%C4%9Blen%C­3%AD