Rokio

Je pravda, že ten, kdo někoho pomlouvá, nezajímá pravda?

Já když mluvím o druhých lidech, tak se snažím o nich mluvit většinou kladně, nebo alespoň neutrálně. Jenom někdy mluvím o druhých negativně. Pokud mi na někom něco vadí, tak obvykle jsem bezprostřední a přímý a řeknu mu to, nebo mu alespoň napíšu e-mail.

Když o někom mluvím s někým, tak říkám to, co vím od jiných lidí a někdy to nemusí být pravda, protože všichni neříkají pravdu, ale mně osobně pravda zajímá a pokud o někom slyším něco nepravdivého, tak se zastydím, pokud kvůli tomu šířím dezinformací v domnění, že říkám pravdu.

Rozhodně nejsem ćlověk, který by úmyslně očerňoval druhé lidi, tzv. by šíříl úmyslné negativní nepravdy, ale zase je pravda, že si málo věcí ověřuji. Hlavní chybu dělá tvůrce pomluv a ne ten, kdo šíří pomluvy.

Odpovědi
EKSOT123

>>Nehledě na zákonitosti fyziky, zvuk pomluvy se šíří výrazně rychleji než světlo pravdy.
>>Ak sa už silou-mocou chcete cez niečo prebíjať, tak radšej cez betónový múr ako cez klebetu.
>>Hoci viete, že tri štvrtiny z toho, čo sa povraví, je blufovanie, predsa trom štvrtinám z toho uveríte.

Mám s tím také dost zkušeností. Svatý farář Arský byl nařčen, že má dítě s nějakou ženou, ale vůbec se to nesnažil vyvracet. Některé řády to snad mají i v pravidlech, že se v křivdách neospravedlňují. Kvůli pěstování pokory, protože mají dost jiných hříchů, z kterých je nikdo veřejně neviní. Podle mě takováto mlčenlivost může být někdy matoucí, snad je nejlepší se k tomu vyjádřit jednou a dál to nechat osudu.
A k otázce: Ten kdo pomlouvá je často nebo většinou přesvědčen o nějaké špatnosti pomlouvaného. Kolikrát na tom něco může být, ale je všeobecná lidská vlastnost, že svůj názor si vytvářejí nezodpovědně a pak jej považují za jedinou pravdu. Krom toho je všudypřítomná jakási úzkoprsost. Člověk si myslí, že všemu rozumí a netuší o světech ve kterých žijí druzí: >>Najčastejšie sa stáva, že človek prisudzuje druhým len také city, akých je sám schopný. André Gide
Člověk má v srdci místa o nichž mnohdy nemá ani potuchy. Teprve až se zaplní bolestí, doví se o jejich existenci.(neznámý autor)
V Rusku se říká, že když chceš někoho soudit, měl bys nějaký čas chodit v jeho botách.

anonym

pokud někdo o jiném šíří pomluvu obvykle je motivován jednoduchým předpokladem „když jiného srazím na dno, třeba vylhanou pomluvou, sám se tak ve společenském žebříčku ocitnu nad ním“ … a to je jediný důvod proč lidé pomlouvají, protože mnozí ve společenském žebříčku ani jinak než shazováním druhých vlastně postupovat neumí.