hapiky

Je pravda, že rok 536 byl nejhorší v dějinách lidstva, nebo ten nejhorší nás teprve čeká?

Dodatek: Po výbuchu sopky v roce 536 slunce rok téměř nesvítilo, hladomor atd…

Nejlepší odpověď
Kepler

Nevím, čím byl rok 536 vyjímečný, ale nikdy nebylo tak zle,. aby nemohlo být ještě hůře.

Další odpovědi
Anikitos

Byly i mnohem horší roky, i když ”vědci” často píšou, že právě toto byl nejhorší rok v dějinách lidstva.

Když se podíváme na dávnou historii do pravěku, tak tam byly roky, ve kterých se kolikrát stalo něco, co málem vyhubilo celé lidstvo (nebo přinejmenším vysoce snížilo celou jeho světovou populaci).

Např.

  1. Někdy v 10 000 př. n. l. prý masově klesla populace lidstva z důvodu nějaké globální katastrofy (není jisté které) a nepostihla jenom lidi, ale všechny živočichy na Zemi (zrovna v té době skončila doba ledová; ve starověkých kulutrách se k tomuto období datuje potopa světa; taky v té době byla údajně potopena Atlantida).
  2. 68 000 př. n.l. – na světě prý zbylo jen 2000 lidí na světě z důvodů supervulkanická erupce způsobující drstické změny klimatu a drsné mrazy
  3. Před 195 000 – Kyslíkové isotovpé stádium 6 — drsné změny/výkyvy klimatu – zvětšování poušti a následné ochlazení planety – celá se pokryla ledem (populace lidí prý klesla jen na pár stovek lidí)

Další roky považované za nejhorší v dějinách lidstva:
4. 1939 – vypuknutí 2.sv. války
5. Španělksá chřipka
6. Vypuknutí morové epidemie („Černé smrti”) v roce 1347/9, která jen v prní vlně vybila 1/3 obyvatel Evropy (a nebyla jen v Evropě). Trvala kolem dalších 300 let.

„Největší katastrofa v dějinách lidstva: Na celé Zemi zůstalo jen 10 000 lidí:”
https://www.sto­plusjednicka.cz/nej­vetsi-katastrofa-v-dejinach-lidstva-na-cele-zemi-zustalo-jen-10-000-lidi

„Zániky civilizací:”
http://www.my­ty.info/rservi­ce.php?akce=tis­k&cisloclanku=2007040005

„Erupce supervulkánu Toba před 74 000 roky, která byla nejsilnější erupcí za posledních 27 milionů let, způsobila stovky let trvající sopečnou zimu, která mohla lidský druh zdecimovat na 5000 až 10 000 jedinců.[15] Z rozsáhlé genetické studie vyplývá, že asi před 70 000 se velikost lidské populace snížila na pouhých 2000 jedinců.”
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/D%C4%9Bjiny_lid­stva#Rozvoj_lid­sk%C3%A9ho_ro­du_a_vliv_kli­matu

V roce 10 800 nastal doba ledová, která trvala dalších 1 200 let.
V roce 9 620 končí doba ledová, zvedá se hladina moří o víc jak 60 m.

V historii nastaly výbuchy sopek, které změnily klima celém světě (a byly to dramatičtější změny klimatu než v roce 536).
Např. 1 600 př.n.l. Vulkanická erupce Théry, je označován za najvětší přírodní katastrofu od starověku až po dnešní dobu.
http://antika­.avonet.cz/ar­ticle.php?ID=1840
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Santorini#So­pe%C4%8Dn%C3%BD_v%C3%BDb­uch

Edison

Kdyby slunce rok nesvítilo, vychcípal by život do mrtě, až na nějaký ty bakterie. Ono by to chtělo si asi počíst něco o fotosyntéze a potravnim řetězci.

aliendrone

Ale kdeže! Nejhorší byl rok 666, kdy se poprvé veřejně představila led! (ve skutečnosti jde o zkratku z prvních písmen latinských slov „Luciferus Exorsa Destructa“, tedy něco jako Luciferem počatá zkáza – její skutečný zrod je ovšem zahalen tajemstvím – tak jako u všech Ďáblových zplozenců!)

Možná něco víš o tehdejší hluboké krizi Byzantské říše (o jejíž příčině NELZE pochybovat!) za vlády císaře Konstanse II. Vlastně je to doba, kdy defintivně skončilo období pozdní antiky a nastal TEMNÝ STŘEDOVĚK!! Co všechno z toho vzešlo jistě víš, netřeba to rozebírat.

Popravdě – je tu i možnost jiná. Rok je tak vzdálený, že ho ani AIA (Alien Intelligence Agency) nedokázala přesně určit, každopádně jde o období tzv. „svrchniho Permu“, kdy černé uhlí bylo ještě zelené. Dnes stále lidmi nevysvětlená gigantická extinkce (tzv. perm-triaská >> vymřelo 90% druhů!!) je AIA jednoznačně připisována vzniku bytosti „Anthropoidus Keplerus erotomanensis“ (jiná taxonomie uvádí „ochlastanensis“), bohužel díky závoji času jsou veškeré bližší podrobnosti mimo náš dosah. ;) :D :D

annas

Použití přídavné jméno nejhorší určitě není vhodné. Jsou různé katastrofy, které zniční území, způsobí smrt mnoha lidí atd.

Jedna je horší než druhá? Která je opavdu ta nejhorší?

Jenže jde o minulost, takže se těžko srovnává. Záleží samozřejmě na úhlu pohledu. Často jde o subjektivní poheld, katastrofu na určitém území atd.

"V roce 536 n. l. slunce potemnělo a teplota na naší planetě prudce poklesla. Nastal hladomor, mor a kolaps celých říší. Teprve dnes začínáme zjišťovat, co bylo příčinou.

Ani po letech výzkumu není stále přesně známo, co bylo příčinou desetiletého období globálního ochlazení v šestém století. Možná, že se na tom podílely současně jak erupce sopek, tak kometa, protože nelze vyloučit, že se v jednom období nakumulovaly i nepravděpodobné události. "

https://www.3pol­.cz/cz/rubriky/me­dicina-a-prirodoveda/1712-536-n-l-rok-temnoty

Když se podíváte na zdroje, najdete

https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b&q=Co+je+nej­hor%C5%A1%C3%AD+ka­tastrofa+na+sv%C4%­9Bt%C4%9B

Nejhorší pohromy světa, nejničivější přírodní, letecké, ekologické atd.

" Až bude pokácený poslední strom, až bude poslední řeka otrávená, až bude chycena poslední ryba, tehdy poznáme, že peníze se nedají jíst.“ — Indiáni Kmene Cree

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/18433-indiani-kmene-cree-az-bude-pokaceny-posledni-strom-az-bude-posledni/

Co až "zemře " Slunce? Jak a kdy skončí vesmír?

https://www.na­tional-geographic.cz/clan­ky/tak-zemre-slunce-pruvodce-smrti-nasi-slunecni-soustavy.html

zjentek

Nevim nezažil jsem nemůžu soudit… podle mýho to byl '89!

marci1

Nelze odpovědět. V roce 536 řádila sopka na Islandu. V současnosti nás sopky také dost „dráždí“, ale na světě je 130 činných sopek, takže nikdo nemůže říci, co nás v budoucnosti čeká a co ne. Můžeme jen doufat, že nás nic tak hrozného nepotká. 🙂

led

aliendrone, „Dnes stále lidmi nevysvětlená gigantická extinkce (tzv. perm-triaská >> vymřelo 90% druhů!!)“ nezahovárajte vznikom bytosti „Anthropoidus Keplerus erotomanensis“! Veď všetci dobre vedia, aj v Hollywoode už pripravujú dokument o pristáni Aliendrona na Zemi a aké to malo katastrofálne následky pre život na Zemi. ale zámer sa vám nepodaril, aj tak sa vyvinul Homo Sapiens.

Anikitos

Nejhorší rok 313 – Edikt milánský, počátek středověku, úpadek společnosti,…