Rokio

Je pravda, že projevy nenávisti k určité skupině obyvatel jsou legální, pokud přitom není spáchán trestný čin?

Myslím tím, že jestliže někdo prohlásí, že většina Romů nemá pořádné vzdělání a řada z nich dělá nepořádek v místě svého bydliště a jsou hluční a někteří dokonce páchají majetkovou trestnou činností, tak se jedná o projev xenofobie, ALE není tím porušován žádný zákon. Xenofobie je navíc plně legální. Copak jde zákázat nemoc? Navíc je to pouhé konstatování faktu.

V případě, že někdo zmlátí Roma, protože útočník má averzi vůči této menšině, tak je to protiprávní jednání a navíc je zde přitěžující okolnost, protože pachatel spáchal daný delikt z nenávisti k dané menšině.

Tím vám chci sdělit, že nenávist k jakékoliv skupině obyvatel je po stránce právní zcela v pořádku, pokud přitom není spáchán trestný čin.

Nejlepší odpověď
Drap

V případě sporu a problémů o tom co je či neni legální rozhoduje soud.
Takto to nelze hodnotit, záleží na situaci , na prostředí a na kontextu v kterém něco takového bylo řečeno.

Další odpovědi
Anikitos

Spousta nevhodného chování a jednání není protizákonné (sprostá mluva, hrubé chování – bez násilí, nefysické napadání atd.). Proto se říká, že právo je minimum morálky. Ne všechno nemorální je zároveň protizákonné… to už je pak na každém jedinci, aby si uvědomil jaké je správné chování, které je určeno morálkou a vlastním svědomím (alespoň by mělo být).

Zákony jsou (či by měly být) nařízené podle toho co je spravedlivé, a co je nespravedlivé; pak se v nich ukazuje míra (provinění, trestu,..) aj. Na morální chování se v zákonech moc nehledí, alespoň ne do detailu (i když královské zákony někdy bývaly dávány do konkrétníh příkladů – tedy, co je morální a co nemorální a jaký je trest za nemor. chování… tak to bylo např. v jednom z prvních zíkonníků tj. Chammurapiho).

Zákony tedy neslouží jako morální měřítko a nejsou podle toho určené, ale taky z těchto důvodů se zákony stále více a více rozšiřují, protože je stále více a více podvodů a lidé ztrácejí čest a samotné slovo čest už pro nikoho nic moc neznamená.
Tím chci jen poukázat např. na to, jak jsou a jak se stále rozšířují zákony týkajícíh se dohod (smluv), jsou dávány do detailů až jsou někdy chaotické. Např. v historii i v té nedávné stačilo kolikrát podání ruce max. podpis v jednoduché smlouvě (např. u prodeje/obchodu). Teď se vše musí řídit něčím a něčím a splňovat to a to, a to jen proto, že lidé se snaží podvádět nebo něco obcházet.

A tohle je způsobeno kvůli nemorálnímu chování, proto se vytváří stále nové a nové „doplňující“ zákony už existujících zákonů, přibývá víc paragrafů atd. Není to kvůli lepšímu propracování a lepšímu účinnosti zákonů, ale protože jsou lidé vesměs nečestní a v zákonech se nenecházejí zákony týkající se správné morálky (chování) = asi proto, že republiky a demokracie si ¨nemohou dovolit lidem říkat co mají dělat a jak se mají (morálně)chovat” asi jim to připadá „diktaturská.“ No, a proto se dělají tak složité, obsáhlé zákony, i když v jednoduchosti je síla…