Rokio

Je pozitivní diskriminace druh diskriminace?

Jedná se o diskriminaci a mohou být za ní sankce?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Pozitivní diskriminace je převším zavádějící termín: v jiných jazycích je to např. affirmative action / Positive Action atd.
Fakticky totiž nejde o diskriminaci (znevýhodnění někoho), ale naopak dorovnání něčího znevýhodnění.

Další odpovědi
Krupice

Jedná se o zvýhodňování jedinců na základě daných kritérií, které nepodléhají posouzení kvality a schopností člověka. Ano, jedná se diskriminaci jedinců, kteří jsou poškozeni na úkor zvýhodněných.

_Bůh_

Negativní předložka „dis“ značí záporný charakter slova, tj. znevýhodnění. Proto je lepší neříkat pozitivní diskriminace, ale jednoduše kriminace, tj. zvýhodnění.