Je politický systém založený na dvou silných střídajících se stranách efektivnější než náš stranický systém?

Formálně: silná vláda – silná opozice / větší konkurence a soutěživost politických stran.

Nejlepší odpověď
anonym

Možná ano… stranický systém totiž konfrontuje více nejednotných opozičních přístupů a vliv opozice se tím paradoxně rozmělňuje v naprosté nepřehlednosti a chaosu. Když vládě oponují tak rozdílné frakce jako piráti, SPD, komunisté, ODS, vzniká na straně opozice naprostý chaos a opozice bojuje sama se sebou než aby skutečně objektivně tepala do vlády.

Další odpovědi
Edison

Já bych viděl něco mezi. Ne 5% na dostání se do padlamentu, ale třeba 4 nejsilnější strany z voleb. O parametrech se dá, pochopitelně diskutovat, ale zamezilo by to drobení moci a neschopnosti vytvořit akceschopnou vládu. Při tomto vědomí by si snad i voliči uvědomili, že volit slabé strany nemá smysl. Pak by nejsilnějsí strana neměla 1,5 mil hlasů, což je mandát pouhých 15% občanů (podotýkám, že vláda je vládou všech občanů, nikoli jen oprávněných voličů a už vůbec ne zůčastněných voličů).

aliendrone

Podívej, tenhle dotaz je podobný situaci ve fotbalovém mužstvu. Máš „A – tým“, „B – tým“ (náhradníci) a mezi nimi panuje ostrá konkurence. Ti co jsou v áčku (tedy hrají) jsou na tom finančně o dost lépe, než ti druzí. Ti co jsou v áčku se v něm snaží udržet a hrát, béčkaři se snaží do áčka vecpat a dostat se z lavičky. Budeš ZASKOČEN, když ti sdělím, že OBA týmy kopou za STEJNÝ KLUB? ;) :D :D

V našem politickém systému je to ÚPLNĚ STEJNÉ. Nezáleží na velikosti mužstev, A či B týmů (vládní koalice/opozice), jestli jsou jen 2 čí více politických stran. Možná sis nevšiml, ale štěká se jak vládní koalice, tak i opozice nejen navzájem, ale i mezi sebou. Dokonce i v systému 2 stran v nich existují různá křídla a frakce, které se řevnivostí uvnitř vyrovnají té navenek.

Musíš jít HLOUBĚJI, k samotným základů a principům moci, odkude se bere, kdo ji (fakticky) drží v rukou a teprve pak přijdeš na to, že tvé „dilema co je lepší“ je velmi podobné dilematu, zda-li jsou lepší černé nebo šedé parní lokomotivy. ;) :D :D

Kepler

Myslíš jako republikáni a demokraté v USA, nebo labouristé a konzervativci v GB? Možná ano, i když zásadnější přínos vidím jen v tom, že extremistické strany hrají druhé až třetí housle. Což je dobře.

DoTazatel

Každopádně je na nic jakýkoli systém, ve kterém určitý čas vládne jedná strana, neustále se to střídá a každý soutěží v tom smyslu, že znehodnocuje vše, co dělá opozice – tak dělají pravý opak, bez ohledu na to, zda je to správné nebo zda tomu sami věří..
(a hlavně kde vládne parlament).

(Soutěživost je nebo může být dobrá. Ale, kde se nedrží pospolu, neustále se očerňuje, dělají podvody, naschvály a jen se kecá… prostě jako malé děti, kde ve skutečnosti vládne jen a pouze chaos, tak to je špatný systém).
Je špatně, že vládne ten (ta strana nebo ten prezident =i když ten nezvládne, že), koho si zvolí lid, protože lid o politice, vládě (a těch které volí) nic neví. Neví ani, co chce a co by mohlo být nejlepší nebo jak atd…
A politici dělají vše proto, aby získali hlasy – tzn nedělají to nejlepší, nejspravedlivější, to co by měli dělat, ale to, aby se co nejlíp zavděčili lidu (tzv. ochlokracie), udělají, co si lid/lůza právě umane, aby neztratili nebo získali jeho podporu. (Rozuměj, že by ani nevěděli, co by měli dělat ani kdyby se neřídili lidem a chtěli skutečně vládnout a dělat něco prospěšného, efektivního… Neumí to. Vždyť většina ministrů nerozumí tomu, co dělá. Za chvíli je stejně vystřídá někdo jiný a tamti se většinou přesunou zase jinam do jiného sektoru, kterému taky zase nerozumí).
Byrokrati se školami a tituly, kteří ovšem nerozumí vládě a neumí vládnout. A rozsevají jen nesváry a chaos.
Žádná řídící síla, žádná autorita, žádné zásady, žádný (efektivní a organizovaný) systém. Jen chaos.

Důležité je taky jak chápeme demokracii. Jestli jako vládu lidu, tak taková neexistuje (to je stejný neexistující blud jako komunismus = v praxi nereálný). Jestli jako vládu volených zástupců, tak to není vláda lidu a není to tudíž ani demokracie je to byrokracie, potažmo oligarchie (samozřejmě podřízená anarchii/chaosu a honěním se za mocí/hlasy= ochlokracii).
Jestli dále demokracii chapame jako formu vlády, ve které téměř každý občan může zastávat téměř jakýkoli post, tak to může být téměř v jakékoli jiné formě vládě, klidně i v diktatuře.

elkon

Žádný politický systém není efektivní. Vždy jsou jedni spokojenější než druzí.

Ametyst

V tomhle systému je jasně daná zodpovědnost a není rozmělněná nějakými koalicemi, kdy nikdo za nic nemůže.

Edison

Ametyst, kdo je tedy zodpovědný za bláboloidní zákon? Konkrétně, prosím.

anonym

DoTazatel: Zajímavé, vlastně mě napadá (a možná jsem to i ve tvých řádkách našel), že to nemusí být nutné chyba nastaveného systému. Už ve starověku byla teorie, že vládnout by měli ti nejvzdělanější a špičky ve svém oboru. Dáme-li však moc lidu (a to je ta demokracie), lidé si zvolí toho, kdo to rétoricky prodá, zpravidla tedy ne vždy odborníka. A o zájmu potřeb lidí, kteří ho volili, ani nezavadí. Osobně mi chybí u nás větší kritičnost a poptávka po odbornosti. Mohu se mýlit.

DoTazatel

Odbornost je vždycky žádaná. Ale vláda „nejschopnějších, nejchytřejších atd.“ se taky neosvědčila (byly pokusy o vládu těchto Platónových mudrců/filosofů). Bylo to stejné jako „klasická demokracie“ (neschopnost dohodnout se, vláda oligargie, anarchie… stejné jako když vládnou byrokrati).

Já osobně uznávám jen monarchii, ve které je člověk, který má vládnout a rozhodovat, na to od mala připravován a učeň (v tom jak vládnout, spravovat stát, organizovat, mluvit, jednat diplomaticky, usměrňovat politiky, atd…). Vidím v tom stabilitu, jednotu, spravedlnost, čest, dbání na tradice a morálku, vzor autority a pořádku (dobré organizace a struktury vlády), aj…

DoTazatel

Ostatně, jak píšeš, téměř vždycky rozhoduje rétorika. (ve volbách dokonce stačí jen chytlavé slogany, na které lidi slyší,… Ale které nic neznamenají).

anonym

Pravda je, že těch teorií se neosvědčilo spousta. A myslím, že jsme stále v hledání. Jen ze zvědavosti, jsi zastáncem monarchistického zřízení v podobě, jakou uvádíš?

Souhlasím, rétorika je mocná zbraň.

DoTazatel

Jako jestli jsem zastáncem toho, co jsem napsal.? JoO.
Neříkám, aby měl panovník absolutní moc, ale určitě by se nemělo jednat o konstituční (nebo parlamentní) monarchii, ve které nemá panovník vůbec žádnou moc (a ve skutečnosti vládne parlament a panovník je tam jen na okrasu a má tak akorát reprezentativní funkci… A sice možná už jen jeho přítomnost vyvolává respekt a účtu, víc se dbá na tradice, ale i tak je to na nic, když vůbec nevladne a nemá žádnou moc… Pakje to téměř stejné jako v kterékoli republice a demokracii, kde vládne anarchie = byrokracie).

anonym

Rozumím, možná v rámci duchovních a morálních hodnot by přítomnost monarchy minimálně neuškodila. Dnes se bohužel aktuální reprezentace v těchto vodách opravdu nevyskytuje. Absolutní moc je samozřejmě nesmysl, jakákoliv moc přenesená na jednoho člověka končí fatálně.

Z čistě praktického hlediska tady politická vůle není (snad jen KČ), ale do hloubky to neznám, tak nechci tu moc vířit vlny.

DoTazatel

Myslíš tu politickou stranu Koruna Česká? Já k ní patřím (patřil), ale s prominutím to jsou vypatlanci – většina z nich… bohužel je to jediná politicky činná organizace hlásající se k monarchii (jako lidí podporující monarchii je dost, ale ne v politice/po­liticky činní… I když bych KČ vážně nenazyval politicky činnou).

Z nějakého důvodu jsou fanatizovani posledním českým králem Karlem I., vpodstatě uznávají jen křesťanství (a jedinou variantu: Habsburky), naprosto žijí minulostí a nejsou nijak činní (taky mají jen řeči – občas). Většina z nich jsou pouzí snilci anebo politicky neuvedomělí (a k monarchii se hlásí jen kvůli nespokojenosti se současným řízením anebo kvůli obdivu nějakému panovníkovi… Ne kvůli monarchii samotné a proto že by se v tom vyznali a rozuměli tomu).

anonym

Korunu Českou, přesně tak. O jiné angažující se straně jsem jinak neslyšel.

Případně mě oprav. Viděl jsem rozhovor s jedním ze zástupců KČ, který právě vyslovil jako prioritu, že by se na trůn měl vrátit monarcha (teď si nevybavuju jméno), který je spjatý s rodem Habsburků (v té linii od Karla I.).

Byla tam kritika republikánského zřízení, ale nezdálo se mi, že by proti ní tak ostře vymezoval.

DoTazatel

Nj, jiná anj není.
Taky Karel (nedávno měl dokonce koronavirus, ale už se vyléčil).

Já se proti republikanskemu zřízení taky vymezuji, takže to mu nevadí… :D
Ale jinak s nimi skroo v ničem nesouhlasím (kromě samotné podpory monarchie).

anonym

Nicméně ten rozhovor byl zajímavý, přiznám se, že jsem o této straně slyšel před cca 2 roky, bylo to v souvislosti s dokumentem. Z počátku mi to přišlo v dnešní době trochu jako nostalgie, dnes spíš taky jako zamyšlení.

Nějakou dobu přemýšlím, zda rozpad R-U byl skutečně nevyhnutelný, zda by skutečně bylo schopno se reformovat.

DoTazatel

No určitě by to šlo. I Palacký o tom napsal hezké pojednání (o reformě a zachování R-U). Tehdy byla příležitost svrhávat monarchie a nastolovat nové režimy (bylo po Velké válce, lid byl nespokojený a naštvaný, a bylo to v módě = Kemal, Lenin,Masaryk, Sunjatsen).

Ja se ale zpátky nedívám, alespoň v tomto ohledu. Zastávám monarchii kvůli ní samotné = jejímu systému, struktuře a stabilitě.
.. Rád čtu klasickou literaturu (myslím antickou) a tam se většina filosofů, historiků dopodrobna zabývají formami vlád a většina podporovala monarchii. Tak to mě taky ovlivnilo.

anonym

Ano, o Palackém jsem četl. Proto mi neštimuje trošku dnešní interpretace, že zastával výhradně politiku osamostatnění ČSR. Někdy mám pocit, že se ta doba příliš zkresluje ve prospěch národního zájmu, že se zde trvalo na tom, že se musíme odpojit z útisku R-U. Přitom diskuze o reformě byla na místě a byly u toho i české hlavy.

Sám mám pocit, že si to musím prostudovat důkladněji.

anonym

Přikládám: https://video­.aktualne.cz/dvtv/re­publika-selhala-s-kralem-v-cele-bychom-se-dnes-meli-lepe-t/r~6d9c96e6d­8ec11e8b634ac1f6b220e­e8/

zdroj: DVTV

DoTazatel

Petr Nohel no, bývalý předseda Kč. :D

anonym

Zajímavý chlapík :D

DoTazatel

Nj, tma jsou všichni „zajímaví.“ :'D ale ani ta reportérka (nebo jak se „tomu“ říká) se mi nikdy moc nelíbila…

anonym

Mně více sedí rozhovory, co vede Veselovský, otázka vkusu :D

Moc díky za diskuzi!

DoTazatel

Není za co ;) Taky, taky.
:)

anonym

Aliendrone: Díky za příspěvek. Uznávám, že na tom něco je. Fakt, že samozřejmě tyto strany mají v sobě spory (křídla a frakce), lze brát jako opozici ve vlastní straně a volič beztak si nemůže být jist, které to křídlo může převzít otěže. Nejsem velkým expertem na anglosaský systém, ale v Německu přeci jen ta rivalita funogvala (až na jednu výjimku před rokem 1990 a nyní samozřejmě).

anonym

Kepler: Přesně tak, zejména v anglosaských zemí. Dovolím si uvést ještě Německo (myšleno SRN) – SPD a CDU/CSU. Ale to už je spíš historie. Jinak s těmi extrémistickými stranami (a eliminace vlivu) ti dávám za pravdu.

anonym

Dal by se podle tebe systém velkých politických stran aplikovat v budoucnu u nás? Nebo historie a zvyk hovoří proti tomu?

Edison

Dal. Kdyby se volební systém nastavil třeba podle toho, co jsem napsal. Jenže k tomu samozřejmě vůle být nemůže. Malé strany se chtěj taky účastnit porcování medvěda a těm trošku velkým to tak naprosto vyhovuje. Úspěchy jsou naše a neúspěchy hodíme na opozici.