Pájo

Je podle vás rozumné zvát na svatbu příbuznou, se kterou nejsou právě optimální vztahy?

Někteří pozvaní totiž dokonce „podmiňují svou účast“, jen když tam ta příbuzná bude.
Jak byste situaci řešili?

Doplňuji:
Ty, co svou účast podmiňují, bych na svatbě chtěl mít.

Ostatní ji tam „chtějí mít“ jen ze slušnosti a pokrytectví…

Se zmiňovanou osobou je to hodně osobní(lži, pomluvy, štvaní členů rodiny proti sobě i proti nám – skoro z rozmaru a chorobné ulhanosti a neupřímnosti – velice rafinovaným způsobem.

Je to moc i na mě a to nejsem malicherný a mám rád pohodu a klid.
I možná proto se vás tu ptám…

Nejlepší odpověď
Damiana

Svatba se ne nadarmo nazývá veselka. V první řadě by tam měla být radost, legrace a štěstí. Chápu, že je to i významná společenská událost, ale rozhodně by v ní měli mít hlavní slovo ti dva, kterých se to týká především a ne z ní udělat divadlo s tragikomickou zápletkou, na které se bude po čase pouze jízlivě nebo smutně vzpomínat.
Asi takhle – neměli byste si do toho nechat kecat. Výběr hostů záleží jen na vás dvou a nikdo si nemá co podmiňovat. Na druhou stranu rozumím tomu, že si nikdo nechce dopředu dělat v rodině zle a tak povolí. Jestli jste už najeli do téhle uličky a není možno si udělat třeba svatbu soukromou, komorní – jen ve dvou a se svědky (která se čím dál tím víc jeví jako nejoptimálnější – z hlediska výdrže vztahu), nezbývá ti, než tu „narušitelku“ pozvat. Třeba ji svatba trochu zklidní – někteří prudiči dovedou i pozitivně překvapit, možná se právě na svatbě vaše vztahy urovnají – budete tam všichni naměkko.
A pak – člověk se žení, dvakrát, třikrát za život, tak to možná příště vyjde líp…:-)
Doplňuji:
Podle doplnění tvé otázky je vidět, že ti dotyčná dost leží v žaludku a na svatbě ji fakt nechceš. Chápu. 🙂 Nezapomeň na to, že je to váš den, vy dva máte právo na to, aby se při svatbě točilo všechno jen kolem vás a každý vám vyšel vstříc. Měli byste si to užít a ne se nervovat z toho, co se tam stane nebo dokonce kličkovat mezi příbuznými a řešit „zákulisí“. Jak jsem psala – podmiňovat si svou účast na vaší svatbě nemá nikdo právo – a jestli to udělá, nezvala bych ani jeho. Uvědom si, že kladením si podmínek vlastně ti, které bys tam chtěl mít, znevažují vaše postavení a berou váš velký den jen jako svoji společenskou událost, při které mají oni to privilegium a mohou dokonce upravovat scénář. Resumé – Jedubabu tam nechcete, tak tam nebude – a fertig. A jestli s tím má někdo jiný problém je to jeho věc a ať si najde jiné „kino“. Jestli někomu z problémových pozvaných na vás opravdu záleží – tak to pochopí. Tohle je vaše svatba a ta je čistě ve vaší režii.

Další odpovědi
pusinka50

Já jsem takhle na svatbě mého nevlastního syna poznala sestru tehdy mého manžela. Tchýně jí předtím pořád pomlouvala (svou dceru!) a tak jsem nijak netoužila se s ní setkat a můj tehdejší manžel o to taky moc nestál. Na svatbě jsme se náhodou sešli všichni tři na baru a slovo dalo slovo a dozvěděli jsme se od ní, že tchyně (matka její a mého muže) před sestrou pomlouvá zase nás. Takže jsme se sblížili. Podobně jsem si vyjasnila pár věcí s mým bratrancem na mých narozeninách. Myslím, že na podobných oslavách jsou lidé po vypití trochy alkoholu příjemně pozitivně naladěni a náchylní k tomu vycházet si ve všem vstříc a že se mohou prolomit ledy, všechno si vyříkat a udobřit se. Pochopitelně, když dotyčný není prudič už jen ze zásady, ze své nesnesitelné povahy. Ale i to bývá něčím zapříčiněno.

venkovan

Svatba je záležitostí těch dvou co se berou. Případně rodičů. A měla by tam vládnou příjemná atmosféra.
Pokud pozvaní podmiňují svoji účast účastí další osoby o kterou zas dvakrát nestojí pořádající svatby, vzal bych dva svědky a udělal svatbu ve 4 lidech.
Podobné malé, intimní svatby dělá mnoho mladých lidí a je vše v pohodě. Kdo je má rád, tak to pochopí, kdo chce pomlouvat, tak je pomluví i kdyby každému dali do výslužky hroudu zlata.
Popravdě – když slyším ceny dnešních svateb dejme tomu pro 20 – 70 lidí (20 svatební oběd, 70 večerní party), tak je někdy pro nemajetné mladé lidi lepší skutečně malá svatba a mít peníze na začátek vybavení rodiny, než svatba ejchuchů a leta ji splácet.

Wang

Podle mě to rozumný není.

Svatba je o těch dvou a né od toho, aby se tam řešily starý rodinný křivdy.

anonym

Já už jsem pár svateb zažila (i těch vlastních) ale málokdy takouvou tu „klasickou“. Myslím tím tu tzv. tradiční s obřadem, příbuzní z obou stran, rozbíjení talíře, knedlíčková polévka z jednoho talíře, žranice, chlastačka, výslužka, rvačka, usmiřovačka nebo nepřátelství až do nějaké další sešlosti, třeba na nějakém pohřbu. Neexistuje přímá úměra výdajů za svatbu a jejím pojetí vzhledem k trvanlivosti manželství. A nikdy se nezavděčíte všem. Nenechte se do ničeho tlačit, dejte na své pocity a intuici, za každou cenu nemusíte dodržovat zažité konvence, je to jen na vás!

certisko

Zalezi na tom co chces ty a jak moc tam chces ty co si ucast podminili ucasti nechtene osoby.

manon

To co píše certisko, plus zvážit, jak moc „nejsou optimální ty vztahy“ – svatba může být taky šancí vztahy zlepšit :)

briketka10

když se ženil syn naší sestřenice se, kterou nemáme dobré vztahy ohledně
dědictví po tetě a mamce, tak nás pozval alespoň na obřad, po něm se venku
fotilo a byla legrace, svatebčané odjeli na hostinu a ti co se jí nezúčastnili se rozešli..
a druhý den nám už novomanžel přinesl výslužku a dortíky..
já ho mám ráda od mala, navíc jsem její všechny děti vozila v kočárku i učila☺

Doplňuji:
taky jsem si všimla, když se formoval ten dav před obřadem nebyli obzvlášť všichni moc nadšeni, jistě tam byla nějaká dáma, nebo i více co pomlouvalo z obou stran !!
a teď taky celou svatbu splácí..

Deli

Pájo, především je to VAŠE svatba! A pokud ji budete chtít mít třeba v ZOO, na hostině párky v rohlíku, a na sobě rudé blýskavé sako, je to VAŠE věc. Stejně tak je VAŠE věc, koho pozvete a koho ne, pozvěty ty, které máte rád, chteré tam chcete mít. Nikdo nemá právo podmiňovat svou účast účastí jiné osoby, kterou tam nechcete. Může Vás požádat, ať pozvete i toho či toho, ale rozhodnutí je na Vás!
Také jsme měli před 3,5 roky souboj s manželovými rodiči o stylu svatby, ne o pozvaných či nepozvaných. Oni chtěli jet po obřadu do hospody na svíčkovou, my chtěli vesnickou svatbu pěšky a na hřišti místo svíčkové grilované prase. Týdny s námi nemluvili, ale nakonec byla svatba po našem, my byli spokojení a tchánovi tam trsali dlouho přes půlnoc 🙂
A na svatbu jsem nepozvala svou babičku, což je sice velmi stará dáma, ale dáma, která dokáže nad krájením dortu pronést, že bych měla zhubnout, nebo umřu na cukrovku. Prostě jsem ji nepozvala.

terry

Možná to je slušnost.
Bavit se přece s ní moc nemusíte. Bude diskutovat s jinými.

Pájo

To je právě ono, kde končí slušnost a začíná pokrytectví.