Avatar uživatele
Registrovaný

Jsou mí sourozenci vlastní, nebo nevlastní? Podrobnosti viz níže.

Dobrý den. V mém případě můj otec měl z prvního manželství dceru a syna... má maminka měla z prvního manželství jednoho syna. Když se mí rodiče poznali, narodila jsem se jim já. Chci vědět ,jestli jsou mí sourozenci ze strany otce vlastní a ze strany me maminky můj bratr vlastní.Vim, že děti otce a syn mojí matky jsou sobě nevlastní, ale me bylo řečeno, že děti otce z prvního manželství jsou mě osobnosti mí nevlastní sourozenci. ale syn mé matky z prvního manželství je mi vlastním bratrem. Může mi někdo prosím podat vysvětlení, kdo je vlastně můj vlastní a kdo nevlastní sourozenec?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Dle Wikipedie jsou všichni tví sourozenci vlastní, polorodí. Máte jednoho společného biologického rodiče.

"Rozlišují se
sourozenci vlastní, kteří mají společného alespoň jednoho biologického rodiče, ti se dále dělí na:
plnorodé, kteří mají společné oba biologické rodiče; a
polorodé, kteří mají společného jen jednoho biologického rodiče;
sourozenci nevlastní — ti nemají společného ani jednoho biologického rodiče, ale matka jednoho dítěte si vzala otce druhého dítěte.
Pozn.: Jako nevlastní jsou často nesprávně označováni i polorodí sourozenci."!!!
https://cs.wikipedia.org/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Jsou to polorodí vlastní sourozenci.


Avatar uživatele
Zlatý

Osobně se domnívám, že VLASTNÍ sourozenci mají společného otce i matku. (geneticky) Pokud sourozenci mají společného pouze jednoho rodiče, jsou nevlastní.

Dodatek - THX za návrat této skryté odpovědi! :)


Avatar uživatele
Stříbrný

Všichni tví sourozenci jsou nevlastní, protože nemáš sourozence, který by měl oba rodiče stejné jako ty...pokud budou mít spolu další dítě, jedině to bude tvůj vlastní sourozenec...
nechápu logiku, proč by to ze strany matky měl být vlastní sourozenec a ze strany otce ne...


Avatar uživatele
Zlatý

Jsou to tvý sourozenci vlastní, polorodí.
Vlastní - máte společného alespoň jednoho rodiče
polorodí - právě jen jednoho rodiče.

dále:
vlastní, plnorodý - sourozenci z jednoho vztahu
nevlastní - nejsou vůbec biologicky spřízněni (alespoň ne přes rodiče), pouze "administrativně" sňatkem rodičů


Avatar uživatele
Bronzový

Jsou to vše nevlastní sourozenci. Na chod rodiny to ale nemá vliv, pokud se všichni chovají běžně. Vlastní jsou pouze ti, kteří mají stejnou matku i otce.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

elkon

Věc je přeci úplně jasná, sourozenci, kteří mají otce i matku stejné jsou vlastní, pokud se rodiče rozvedou a každý má pak v novém vztahu děti, jsou k těm původním sourozenci nevlastní, protože pravý rodič je jen jeden. Stejně tak, když do svazku manželského si každý z partnerů přivede své dítě a pak mají spolu dítě další, jsou k tomuto dítěti vzájemně nevlastní.

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

Mno není... podle wiki jsou vlastní sourozenci pokud mají alespoň jednoho rodiče shodného. Pokud se dají dohromady rodiče, kteří mají děti z minulosti, pak jsou děti sourozenci nevlastní

Nicméně vím že kdysi jsem považoval ty co mají jen jednoho rodiče shodného také za nevlastní. Netuším jestli někde existuje nějaká ofic. definice, či se budeme muset smířit s tím, že se zkrátka význam v ČJ časem posouvá a v současnosti není zcela jednoznačný.
Google na můj dotaz v prvních 5 článcích tvrdí to samé co wiki (vlastní - alespoň jeden rodič společný), dál jsou diskuse, kde se názory střídají.

Avatar uživatele
Bronzový

elkon

Do Wikipedie může psát každý, co jej napadne. To není směrodatné. Vždy beru wiki jen orientačně. Směrodatné může být oficiální vyjádření úřadů, které však hledat nebudu, protože to nepotřebuji, to si musí vyhledat ten, koho to zajímá.

Avatar uživatele
Stříbrný

Funna

elkon má pravdu, do wiki píše kdo chce, co chce...já už jsem tam někomu také opravovala nestrovnalosti (není to můj koníček, to dělat, jen jsem to náhodou oběvila)..asi nezná...
a mělo by to být takto:
plnorodí - společní rodiče
polorodí - jeden rodič společný
nevlastní - každý rodič jiný
slovo "vlastní" se jako definice nikde nepoužívá a plnorodí a polorodí jsou na stejné úrovni co se týká práva - např. při dědickém řízení...

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

rozporuju jen "Věc je úplně jasná". Nikde netvrdím a netvrdil jsem, že informace na wiki jsou ty jediné správné a přesné. Nicméně na prvních 5 článcích, které mi na dotaz vrátil google je stejná informace jako na wiki. Na dalších pozicích už jsou diskuse kde se názory střídají (nicméně v diskusích které jsem viděl převažuje názor, že vlastní sourozenci musí mít oba rodiče shodné)

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

Tady někdo "odfiltroval" ty odpovědi, které nejsou v souladu s wiki??
V tomto případě mi to připadá trochu odvážné, protože zrovna tady asi není nikde jasná závazná specifikace a i na wiki je upozornění, že někteří lidé mohou chápat to sourozenectví jinak...

Avatar uživatele
Zlatý

ivzez

Nikoliv „v souladu s wiki, nybrž chybné odpovědi.

Vlastní sourozenci jsou sourozenci, kteří mají
společného alespoň jednoho rodiče.

Avatar uživatele
Zlatý

Mc Merkurion

... odjakživa platilo, a to ještě nebyla wiki, že vlastní sourozenci mají stejné OBA rodiče ... jako zdroj můžu uvést třeba pohádky ...
... a nevím, že by se tu někdy mazaly chybné odpovědi ...

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

Mc Merkurion: K tomu "odjakživa" - nenašel jsem zmínku k "vlastní/nevlastní", ale v Ottově slovníku naučném jsem alespoň našel:
"...Příbuzenství pobočné jest plnokrevné čili plnorodé nebo polokrevné čili polorodé podle toho, zda příbuzní pocházejí od téhož páru lidí či mají pouze jediného předka společného..."
Ottův slovník naučný, heslo Pokrevenství, r. 1903

Avatar uživatele
Zlatý

Mc Merkurion

... tak plnokrevník polokrevní, či polorodé beru a souhlasim ... nojo, ale polovlastní, či polonevlastní neznáme ... faktem je, že jen ti co maj oba rodiče cizí, tj nevlastní, spolu můžou tento, a tenhle výklad by byl pochopitelný ...

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

Ale jo, mazali.. Ale snad jen v případě, kdy byli "nebezpečně" chybné. (něco jako: "jo, 2mm led stačí, klidně jdi bruslit" - ilustrační příklad ;-))

Ale co se toho "odjakživa" týče, dej příklad nějaké té pohádky. Ty které si vybavuju, tak tam kde šlo o nevlastní sourozence tam byli oba z původních vztahů a sourozenci se stali až sňatkem rodičů. třeba popelka - i když tam si nevybavuju že by řešili, že jsou nevlastní sestry, řeší se jen že to jsou či byli nevlastní dcery.

Avatar uživatele
Zlatý

Mc Merkurion

... teď si nevzpomenu, ale dicynky to aspoň tak bylo bráno, že je nevlastní, dnes se vše mění, definice pohlaví, sourozenci,už sem z toho trošku zblblej, ale jestli mám otčíma či macechu, nemůže bejt ten sourozenec vlastní, ale v zájmu demokracie, nechť je zde ponechána jen správná odpověď ... ale mám politické i morální právo tvrdit, že je špatná !!! ...

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

Opravdu to byli chybné odpovědi, nebo jen jiný názor? Protože závaznou definici jsem nikde nenašel. A to jsem se snažil. Zákonu je to vcelku jedno, pro něj jsou to sourozenci a basta, a čeština je živá, takže se význam může časem posouvat.

Avatar uživatele
Zlatý

Mc Merkurion

... ach, ta čeština ...

Avatar uživatele
Stříbrný

Funna

souhlas...má tam chyb jako máku .-))

 

Zajímavé otázky v kategorii Rodina a vztahy

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Rodina a vztahy

Zlatý Drap 1370
Zlatý marci1 993
Zlatý quentos 709
Zlatý ivzez 704
Zlatý annas 674
Zlatý iceT 657
Zlatý hanulka11 535
Zlatý led 522
Zlatý zjentek 513
Zlatý panenka 488

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.