tomáš dudek

Je možné stáhnout obvinění za napadení z PCR, když jsme se dohodli mimo soudně?

Odpovědi
aevul

Jestli máš na mysli situaci, kdy jsi byl na policii a podal na někoho trestní oznámení, tak to stáhnout není možné.

Mravenec

http://trestni­.juristic.cz/79892/cl­anek/trest3.html

Filip84

Čince obviňuje policejní orgán (PČR, VP, GIBS, kapitán lodi …) usnesením, které může zrušit jedině dozorový státní zástupce, zpravidla z petitu stížnosti strany, nikoli však nezbytně nutně, nebo Ústavní soud.

Je-li činec usnesením obviněn, trestní stíhání lze leda usnesením zastavit, „stáhnout“ trestní stíhání není možné.

Dominus rei je, až do opovědění obžaloby soudu, dozorový zástupce státní, institut žalobníka soukromého byl zrušen v roce 1950.

Nemůžeš proto „stáhnout“ něco, čím nedisponuješ, podle zásady nemo plus iuris ad alium transferre potest quam ipse habet.

aevul

Existuje výjimka: je-li pachatelem osoba blízká, pak to možné je. Ale nějak jsem automaticky předpokládal, že to není ta situace.

tomáš dudek

Vztahuje se to i na bratrance že je to osoba mě blízká nebo už to považuji za osobu cizí?

aevul

Konkrétně jde o příbuzné v pokolení přímém, sourozence, osvojitele, osvojence, manžela a manželku, partnera nebo druha anebo jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném, jejichž újmu bys právem pociťoval jako újmu vlastní.

Bratranec je v poměru rodinném, takže je mezi vyjmenovanými. Otázka je, jestli váš vztah naplňuje i druhou část, tj. že jeho újmu bys právem pociťoval jako újmu vlastní. Jestli jsi na něj podal trestní oznámení, můžu se domnívat, že to neplatí a tím pádem není jeho trestní stíhání podmíněné tvým souhlasem. Ale nejsem právník, policista ani soudce.

Každopádně za pokus nic nedáš a policisté nejspíš budou rádi, když to nebudou uset řešit.

Mravenec

Může být, pokud bys jeho újmu považoval za vlastní. “ale i jiné osoby, které by důvodně pociťovaly újmu druhého za újmu vlastní.”

Nicméně je potřeba si to zdůvodnit.

Mravenec

Jak to funguje s ustanovením § 163 TrŘ? Píše se tam pouze se souhlasem poškozeného, ale nikde se nemohu dočíst, že musí být i osobou blízkou. Přesto je tak obecně vykládáno.

aevul

Mravenec: ono je to v tom § 163 rozepsáno a i s odkazem na § 100 odst. 2.

Mravenec

Už vidím, četl jsem to bleskově a nevšiml si 🙂

aevul

Mravenec: Koresponduje to s tím, u koho máš právo odepřít výpověď. A to je právě u osoby blízké, pokud bys jí přivodil riziko trestního stíhání.

Mravenec

Napadá mě jedině odklon narovnání – obviněný se dozná, nebyl dosud trestán a nahradí škodu – státní zástupce stíhání podmínečně zastaví.

Rokio

Mravenec: A ještě pachatel musí trestný čin spáchat neúmyslně (z nedbalosti).

Mravenec

👍