annas

Je lepší ztratit všechny své vzpomínky, či už nikdy nemít žádné nové? Otravují vzpomínky přítomnost a ničí budoucnost?

Oldřich Nový „Vzpomínky otravují přítomnost a ničí budoucnost“

Nebo je to takto?

Jan Paul „Vzpomínka je jediný ráj, ze kterého nemůžeme být vyhnáni.“
Johannes Mario Simmel „Radost ze života spočívá přece vždy v našich vzpomínkách…“

--

Nejlepší odpověď
Drap

Neni dobré ztratit vzpomínky S panem Novým bych asi nesouhlasil. Každá vzpomínka nese i zkušenost a poučení.. Vzpomínka je vlastně i historie. Náhodou jsem dnes viděl kousek pořadu, myslím na ČT2, historie cz. A tam jeden ze zúčastněných pronesl větu, která se mi líbila a myslím, že je i pravdivá : „Kdo zná historii, ovládá současnost i budoucnost.“

Další odpovědi
Kepler

Každá vzpomínka má svůj význam, ať už je špatná, nebo dobrá. Pravda, některých bych se rád zbavil, ale i ty slouží jako memento. Život bez vzpomínek si nedovedu představit, asi bych si připadal jako bezduchý golem.

briketka10

Moje vzpomínky mi nikdo nemůže vzít, nikdo je nemůže
změnit.
Vzpomínky si můžu v mojí paměti přehrávat pořád dokola.
Kdykoli budu chtít, můžu je znovu prožít.

Herce Oldřicha Nového si matně vybavuji v nějakém černobílém
filmu. Řekl větu „Zavřete oči, odcházím“, ale nic víc a byl to asi
film Kristián? nevím, jestli se nepletu.

.......
Tak jsem se nespletla Hurá:
http://zivoto­pis.osobnosti­.cz/oldrich-novy.php

ivzez

Oldřicha nového mám moc ráda,
ale souhlasit s ním nemohu:

Vzpomínky jsou to nejcennější, co mám(e).

_____

Myslím si, že přítomnost otravují a budoucnost většinou ničí lidé,
kteří se dostatečně nevyrovnali s minulosti, takže s sebou stále
táhnou nedořešené „věci“…

xxx3

Člověk bez vzpomínek je jako společnost bez historie. Když je nemá, tak není na čem stavět. Bylo by zajímavé, jak by na takovou otázku odpověděl např. někdo se zkušeností z koncentračního tábora, nebo z války.

Altair-AC

Velice zajímavá otázka

johana 56

Ztratit všechny své vzpomínky / mimo závažných okolností, které jsou příčinou/ snad ani nelze.
Příjemné zůstanou v paměti automaticky.V pří­tomnosti jsou občas neviditelným psychickým poradcem, neotravují. V budoucnosti se jistě uloží další, ničit ji nebudou.
Se špatnými je lepší vyrovnat se co nejdříve, vybrat z nich užitečné poučení a nechat je zapadnout. Nebývá to jednoduché, přesto osvobozující řešení. Jinak se může stát, že ovládnou veškeré počínání. Ovlivní radost ze života a vzpomínkový ráj se postupně může měnit na doživotní peklo…

synekdocha

‚Bez minulosti není budoucnost‘ (nepamatuju si, kdo to řekl první)

Nechtěla bych přijít o své vzpomínky, ať už jsou jaké jsou. Je to prostě část života, část mě samotné. Bez vzpomínek člověk by byl zase jako dítě.

annas

Moje chyba, vložla jsem do otázky doplňují text 2×.