Rokio

Je lepší srovnávat se s průměrem než s těmi nejhoršími?

Když někdo má problémy s alkoholem a okolí mu to vyčte, tak dotyčný se ohradí, že pořád nepatří mezi těžké alkoholiky, kteří klidně propijou i celou výplatu a skončí pod mostem. V případě, že někomu nejde cizí jazyk a má trojky a čtyřky, tak obvykle na svoji obhajobu řekne, že nespadá pod pětkaře nebo-li propadající žáky.

A mohl bych pokračovat. Spousta lidí, kteří mají s něčím problém, se srovnává s těmi úplně nejhoršími a ospravedlňují tak svoje chování. Vyvolává to tak umělý dojem, že v podstatě nemají nijak velký problém a že se nic neděje.

Neměl by se spíše člověk srovnávat s průměrnými lidmi? Když budeme sebe nebo jiné posuzovat, tak není lepší hodnotit podle průměrného člověka v dané třídě (pokud se hodnotí zvládnutí nějakého předmětu), tedy brát v potaz okolí daného člověka, ve kterém se nachází, či vybrat průměrného člověka a s ním se srovnávat?

Nejlepší odpověď
Kazatel

Je třeba se srovnávat s těmi nejlepšími.

Další odpovědi
Kepler

Souhlasím s Kazatelem. Srovnávat se s nejhoršími nemá smysl. A už vůbec ne hledat výmluvy.

Gus_Fring

Přesně, jak píší Kazatel a Kepler. Nemá smysl se srovnávat s někým „průměrným“ nebo špatným. Chce to znát svoji cenu a jít houževnatě za svým. Pokud chcete být v něčem dobří, tak se musíte srovnávat s těmi nejlepšími.

Kelt

Krásná myšlenka Rokio,ale chceš li něco dosáhnout, je třeba se srovnávat s těmi nejlepšími. A máš výsledky, a nezáleží jakým způsobem, pokud to bylo legální a nebo nemáš a pak hledáš výmluvy. Všude platí z Evangelia : Je mnoho povolaných, ale málo vyvolených.

FlAsh_7

průměr

Ametyst

Když ma člověk tebou popsaný problém, je kritizován možná právem, ale fakt je, ze kritici si rukavičky neberou a dotyčného nešetří. Tak jim kritizovaný také tvrdě odpoví. Když s nim mluví jako s nejhorším vyvrhelem, rozumím tomu, ze tvrdí, ze ten nejhorší vyvrhel rozhodně není.