Lgee

Je KLDR špatný režim?

Pokud ano, proč OSN daný režim nezruší?

Nejlepší odpověď
Daidal

Je to diktatura a totalita, vše omezující a nařízující, uchylující se i k represím vůči vlastnímu lidu a všem (i potenciálním) opozicím, které tam vlastně ani díky silné ideologii nejsou (jejího silného vlivu, propagaci, mocenské základě a pilířům). Vše se potlačuje, stranická propaganda působí už od narození. Staví na fanatismu, nefunkční ekonomii a omezování a řízení veškerého života lidí (jen aby hájili vlastní „pravdu“ a neoprávněnou moc). Pokrytecká vláda, nabízející tzv. „volby“ a hlásající o sobě něco jiného, než jsou (de iure a de facto). Hádej 2×.
OSN nemá co a jak z/rušit. Krom toho, že nemá důvod, což je nepodstatné, k tomu hlavně nemá pravomoc. Nemůže vlastně nic takového rušit. A už ten samostný výraz „zrušit“ režim je kravina. To je celé nesmyls.

Je nedemokratický, je autoritativní+au­tokratický (to by samotné nevadilo), je ideologický, totalitaritní, diktatura strany i jednotlivce užívající hrubou sílu, brutalitu, zastrašování, teror, pokrytectí/lži, stojí na neopráněnosti,..... Prospěch má Kim a pár stranických předáků. Na úkor všech. A i ten Kimův a další prospěch není zase nic moc, protože je to celé nefunkční systém a režim, který toho prostě moc nepřináší/nevytváří (nikomu). Pouze na základě bídy, můe brát jen těm, kteří už tak mají málo/nedostatek. A omezuje všechno nejen společensky, jako celek, ale i individuálně – jakákoli práva a svobody jedince jsou silně omezeny až k nevolnictví (vlastně ještě hůř, spíš až přímo ke skutečnému otroctví). Žádné sovbody jedince tam totiž nejsou, není tam totiž ani rozdíl mezi soukromým a veřejným životem/sektorem. Lidé se tedy musí nedobrovolně podrobovat tomutu systému plnému omezování a řízení ve všech aspektech života.

Další odpovědi
Dochy

Jak by to OSN asi měla udělat? V zásadě by to bylo něco podobného, jako když budeš radit, nebo spíše nařizovat, sousedce jak má vychovávat děti.
Jako zkusit to můžeš, ale Tvé pravomoci =0, Tvé donucovací prostředky =0 (nebo se nule blíží – pokud pomineme nezákonné, tak Ti zbývá jen možnost hlášení na sociálku)

Kelt

Co je špatný a co je dobrý režim. Kdo v daném prostředí žije, tak si zvykne. Ryby žijí ve vodě a ty ne. A rybám se tam daří. A mohl bych zabrousit do jiných analogií. U nás byl taky podobný režim.

xiperio

Protože na KLDR nemá OSN žádné pravomoci. Jedině použití síly a do toho žádný stát nepůjde.

Pepa25

Je.
OSN neruší režimy, ale (primárně) se stará o světový mír.

marci1

Pro předsedu vládnoucí strany a jeho rodinu dobrý, pro normální lidi špatný. Pokud je málo a drahého jídla, je to vždy špatné. Četla jsem, že 1 kg banánů v hlavním městě stojí 1.000,– Kč. ☹

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.