Rokio

Je horší lakomec, nebo chorobně štědrý člověk?

Kdo je podle vás horší? Který z těchto dvou lidí napáchá větší škody? Co myslíte?

Nejlepší odpověď
annas

„Lakomec vždycky strádá.“ – Quintus Horatius Flaccus

Lakomec má rád peníze, které má uložené, ale nerad je vydává, stále po něčem touží, aby měl víc.

Štědrý člověk je protiklad lakomce. Je to člověk který rád a hodně dává, i když má sám málo.

Někdy je ale štědrost znakem strachu, proto se objevuje snaha zavděčit se, ukázat na sebe., i když někdy jde i o sobectví. dosáhnout snadněji toho, co chci.

Platí stále biblické – přej a bude ti přáno, dej a bude ti dáno … Nebo jak se do lesa volá, tak se z něho ozvývá.?

Takže štědrost je víc pozitivní, zatím lakomství působí negativně na dotyčného. Lakomství může být až chorobné – vzpomeňte si na Moliérova Lakomce.

Další odpovědi
hapiky

Napáchat škody? Jaké škody? Tedy alespoň spáchat škodu od chorobně štědrého člověka?

zjentek

Definuj chorobně štědrýho člověka. Já znám štědrý lidi. To, že lakomci se budou snažit imervere takové urážet, je druhá věc. Je to problém mozku lakomého jednotlivce, on sám za to prakticky nemůže. Každé dobro je jím po zásluze potrestáno, to je jasný, no ale konkrétně ty tady podobnejma otázkama trestáš hodně často a proto sis ode mne vysloužil odpověď neslušně otázkou: Hele už jsi někdy něco rozdal, aniž bys počítal, že se ti z daru časem násobně vrátí? Znáš vůbec takovej pocit? Zkus a zjistíš, zda je horší lakomec…

Ametyst

Jestli ten chorobně štědrý člověk rozdává z cizího, tak je to katastrofa. Jednou i cizí peníze dojdou…

zjentek

Dovolil bych si upřesnit maličkost- pokud na světě existují tací, kteří se jakkoli domnívají, že určité, konkrétní obnosy peněz JSOU JEJICH, no tak to je potom VŮBEC KATASTROFA!