Avatar uživatele
Tobymezajima

Je ego k něčemu dobré (k čemu)?

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, df, aliendrone před 2175 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Uvědomte si, že člověka netvoří jen ego, ale i superego a ID , tedy Já – můj rozum, Nadjá – je moje svědomí, tedy jakási moje duše, která říká, co jsem udělala správně či špatně. ID = Ono – to, co mě žene k určité činnosti, třeba pudy."
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-by-jste-popsali-co-je-lidska-duse-podle-vas-dekuji

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dal-by-se-priklad-ktery-uvadim-nize-brat-za-superegoismus-a-oznacit-vubec-pojmem-superego-je-to-ono

Dnes se možná definice trochu liší. Takže ego u člověka znamená, že je člověk myslící, vnímající okolní svět, někdy u něho převažují pudy, jindy je tlumí.

Takže záleží na tom, jak své ego člověk uplatňuje, jak se vnímá, zda se třeba nepovyšuje nad ostatní, nebo naopak neponižuje.

Ego slouží k uvědomění si sebe sama – sebeuvědomování, sebepoznání, sebekritika atd. Ale je to mnohem složitější, protože se uplatňují i další „složky“ člověka, které jsem uvedla.

S těmito pojmy pracoval Sigmund Freud, zakladael psychoanalýzy.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ivzez

Jak komu…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Rokio

Samozřejmě, mně rozhodně a mnoha jiným lidem také.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Jasně že ANO. Především k tomu, abys mohl provádět jeho „masáž“! ;) :)
Je to fakt bezva – ale má to jeden DOST podstatný háček. Nikdy, ale NIKDY nezapomeň, že jde o činnost vysloveně kontraproduktivní, které se velmi často obrátí proti tobě! Masírovat si své ego je dobré (kecám, je to FAKTICKY BEZVA ;) :D) – a to NEJEN z čistě malicherných a v podstatě bezvýznamných důvodů…, ALE pokud překročíš jistou hranici (ta je u každého individuální), je to cesta, která směřuje rovnou do víš kam!!! Na to POZOR!!! ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
orestez

Ego, já, jáství vás odděluje od další masy hmoty masa a napovídá, to se týká mě. To je místo, kde končí nervy, začínají nápady manipulace. Kdo nemá ego, kdo to je? Falář, blázen a dávající stará matka? Ego u lidí pomáhá udržovat kolem Sebe spravnou konzistenci lidí. To dělají tzv. alfasamci. Jejich ego je natolik nakažlivé, aby mohli druhé hodnotit, třídit a bavit především sebe. To je ego.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Ego v rozumné míře je super, ale pokud je ho moc …
Láska je šťastná když může něco dát.
Ego je šťastné když může něco brát.
Citát: Osho

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dubraro

Ego je nedílnou součástí lidské osobnosti. Díky němu si uvědomujeme sami sebe.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
orestez

Ann, vy píšete moc vědecky. Dokážete popsat egoistického? Zapomeňme na nové definice takových. Zkusme je vystihnout. A pudový člen je nesmysl. Tento superego se neslyší. Jeho schopnosti neomezeného utrácení, bez strachu před ušetřením dokáže z obvyklé osoby vytvořit jedno velké ego. A to řve.

před 2175 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek