Prdloush

Je buddhismus monoteistické náboženství?

Ahoj. Nedokážu si sama na tuto otázku odpovědět, protože buddhismus má v čele jednoho Buddhu, ale slovo Bůh není v buddhismu definováno. Jaký je Váš názor? Zařadili byste ho ještě k monoteistickým, nebo se v něm pohybuje více Bohů?

Odpovědi
Fyzik

Je to polyteistické náboženství.

Doplňuji:
Chybí tam Jiná možnost. To není věc názoru, ale víry – některé prameny uvádějí ateismus, jindy se uctívala božstva… Buddhismus zkrátka nelze takhle jednoduše kategorizovat.

Marek Skc

Je to monoteistické náboženství.

Dyk

quentos

chybí možnost „jiná odpověď“. Buddhizmus nepatří ani do jedné z těchto kategorií, protože nemá boha (jeho bohem není ani Buddha – ten je zakladatelem).

annas

K vyjádření qunetose doplňuji ještě odkaz, v němž je rozdělení náboženství. Buddhizmus je opravdu nějak mimo kategorie, které jste zmínila. Je označován jako ateistické náboženství.

http://www.ima­turita.cz/matu­ritni-otazky/zaklady-spolecenskych-ved/svetova-nabozenstvi/114/