Rokio

Je běžné, že je kněz v České republice ateista?

Bývá obvyklé, že čeští kněží jsou ateisté, nebo většinou jsou křesťané?

Nejlepší odpověď
Kepler

Knězi nemusí být spojováni jen s křesťanstvím. Máme kněžky lásky (vznešený název pro k…), kněze satanistů, zednářů a dalších podezřelých existencí. Jsou i kněží jiných nekřesťanských náboženství, jen se jim říká jinak. Třeba mahátmá, ajatoláh, šaman… Ovšem certifikovaný křesťanský kněz může být jen hluboce věřící v křesťanského boha. Evangelíci mohou mít manželku a děti, katolíci děti nezřídka sexuálně zneužívají. No, není to tak marný šolich, zvláště když máš zdarma faru, kde by se mohlo ubytovat i několik rodin…

Další odpovědi
Bobek 2

Zajímavá otázka. Přiznaným ateistou asi křesťanský (ani pohanský) kněz být nemůže. Nicméně skutečným ateistou se opravdu může stát nejspíš člověk s důkladným teologickým vzděláním, protože tradičního „hluboce věřícího“, který o svém náboženství nic neví, anebo někoho, kdo s náboženstvím vůbec nepřišel do bližšího styku, by asi nenapadlo o ničem takovém přemýšlet a aktivně se hlásit k ateismu. Kněží v ateistické zemi jsou pochopitelně nuceni o svém náboženství přemýšlet více a s ateismem se nějak konfrontovat. Z hlediska polského nebo moravského kněze může český nebo německý kněz vypadat jako „ateista“, pokud svoji víru pojímá nějak „modernisticky“, například pokud stvoření, zázraky, anděly a kdoví co dalšího považuje spíše za mytické metafory než za tvrdou realitu. Ale ani v tom si běžný katolický kněz či evangelický farář zpravidla nedovolí zajít moc daleko. Spíš se najdou „bývalí kněží“ nebo adepti kněžství, kteří ze svého náboženství vyrostou a dají se na jinou profesi. Někteří si pak i nadále náboženství váží jako něčeho, co je součástí jejich kořenů, jiní si na něj vylévají své mindráky, jak už to bývá…