Reezo

Co si myslíte o nákupu biblí pro Českou armádu?

Jelikož je v České zemi cca 14% věřících lidí, tak by mě zajímalo z jakého důvodu se nakoupilo za cca 1,8 miliónu bible pro České vojáky?

Je snad naše vojsko tvořeno z těch věřících občanů?
A když tam bude nějaký žid, tak mu koupí Tanach? A odolný korán mají jistě také v záloze. Ona náboženská svoboda je důležitá a proto věřím, že armáda na to myslí a kupuje nejen bible, ale i jiná svatá písma. Pokud ne, tak by neměla kupovat ani Bible.
Doplňuji:
Ať si každej čte co chce mě je to jedno. Já mám svůj názor na všechny náboženství. Jen tu řeším to, proč se koupili jen bible a proč? Korupce? Diskriminace ostatních náboženství? Zrovna církev od doby co přišel " ježíš " jen využívala, okrádala a vedla války kvůli moci a bohatství.

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Nepovažuji to za hloupost. Považovat čtení Bible za nesmysl, je znak nevzdělanosti, alespoň základní povědomí o tom, co se v ní píše, patří ke všeobecným znalostem. (Např. vědomí, že Tanach, je součástí Bible, byť pod nepřesným názvem Starý zákon).
Nicméně přiznávám, že i mne ta zpráve dost překvapila a souhlasím s tvrzením, že v ateistické zemi, je to poněkud kuriozní a věřící voják má obvykle svou vlastní.

Co se týče organizace Gideon, která rozdává zdarma Bible do hotelů a jiných zařízení, za prvé, oni jí nikomu nedávají a nevnucují přímo, pouze jí dají na místo a za druhé to dělají jen se souhlasem kompetentní osoby. Je tedy možné, že do armády nedostali přístup.

Další odpovědi
tazalka

Vzhledem k tomu, že jistá organizace dává do hotelů, knihoven apod. Bible (a dokonce i CD Bibli) ZDARMA, tak nechápu, proč se pro Armádu nakupují (pokud to tak je, tato informace mi unikla..)… a proč organizace po domluvě nedá Bible i tam…

anonym

Pokud jsi četl zprávy důkladně, případně slyšel v TV, tak pro jiné věřící se nekoupilo nic. Žádný korán, Tanach apod. Pouze Bible za 450 Kč, to není mnoho, běžně je cena kolem 1200–1500 Kč.

mosoj

Válčit a číst bibli. Už to samo o sobě jde jaksi proti sobě a je pokrytecké hodno jenom člověka.

Jinak pokud se voják dostane do válečné vřavy o které nikdo z nás nemá ani potuchy, na bibli si určitě nevzpomene ani ten věřící.

Smysl mají nějací ti kaplani ( když už se jim tak říká). V podstatě by to měli být psychologové.

badisko

je to celkem blbost … kdyz je verici tak bude mit svou bibli a navic si muze promluvit s armadnim kaplanem…od toho tam ti lide jsou..

arygnoc

veriaci nemá v armáde čo robiť.

západná kultúra (teda tá údajne kresťanská) už dávno nevedie vojny v mene božom (aspoň dúfam) – dnes to je o rope, vode, prírodných zdrojoch, prípadne proti inému náboženstvu či spoločenskému zriadeniu (rozumej teroristom).

okrem toho, jedno z prikázaní vraví „nezabiješ“.
každý vojak – kresťan by mal byť exkomunikovaný.

A prečo sa kúpili? no, niekto si potreboval zlepšiť finančnú bilanciu.

anonym

Je naprosto jedno, zda naše profesionální armáda je složena z věřících nebo ateistů. Bible má daleko větší obecný dosah než kterákoliv jiná kniha. Navíc ve vypjatých situacích, které jsou pro zahraniční mise denním chlebem, je bible největší útěchou. Duševní rovnováha je pro zdárné plnění povinností vojáků stejně důležitá jako mít co jíst a kde se vyspat. Podle mne je takové řešení logické a chvályhodné.
Asi bychom si potřebovali na vlastní kůži prožít to, co prožívají vojáci, abychom dokázali posoudit správnost takového řešení a jeho význam pro každého jednotlivce, jehož se týká.

ahold

Pokud církev chce šířit svojí ideologii, tak ty bible měla financovat. Proč to mají ostatní platit ze svých daní?
V armádě je tolik výdajů až tak dost, které by se daly využít jinde.

suaeda

Proč by se nenakoupily bible pro vojáky? Jiná je otázka proč za tolik peněz? Profesionálních vojáků je cca 35 tis. a jen menší část je věřících katolíků. Navíc jak píše „tazalka“ tak v hotelích apod. není kompletní, ale obsahuje většinou jen Nový Zákon.

novaky

bible nebo jiné svaté písmo samo o sobě špatné není, ale je konáno mnoho válek ve jménu boha. Voják se musí alesnoň trochu sám před sebou očistit ze zabíjení. Za vlast nebojuje nikdo, to jsou jen kecy. Bojuju pro to, že jsem teď, tady a ti druzí se mě snaží zabít. Jakýkoli spasitel mi v takové chvíli pomáhá uvěřit, že zabíjím bezvěrce. Ve skutečnosti jde o Atlantik, diamanty, ropu…
A na tvoji otázku? Až začnou distribuovat korán, dostanu skutečnej stach

01Ricco

Jen pro upřesnění posílám link na vyjádření hlavního kaplana AČR k této „kauze“.

Zdroj: http://www.acr­.army.cz/infor­macni-servis/zpravo­dajstvi/prohla­seni-hlavniho-kaplana-acr-plukovnika-jana-kozlera-k-clanku-_bible-v-maskacich-se-prodrazily_-uverejnenem-dne-15-1-2014-v-lidovych-novinach-93375/

lota

Jako nějaká psychická podpora a duševní očista Bible může posloužit i vojákům, i těm nevěřícím. Ale to, že se jich nakoupilo tolik a za takovou cenu jistě nebylo jenom v rámci duševního rozvoje armády, určitě tam byl i nějaký čistě komerční zájem, bohužel.

jirkajirka

Jedno z 10 přikázání je nezabiješ jak se s tím voják vyrovnává? Když si vzpomeneme na prví i druhou světovou válku tak na obou stranách fronty byli křesťané a modlili se k jednomu bohu ať vyhrají a přežijí,kněží na obou stranách fronty křtili děla a ty pak zabíjela zas křesťany.Dostali nemalé restituce tak když tedy chtějí šířit ten mír a milosrdenství boží ať platí ze svého.Navíc dnešní vojáci jsou tam dobrovolně tak proč jim ještě něco platit? Ty peníze by mohli dát třeba na postižené děti.

MK44

No, peněz máme dost, všechny sociální problémy jsou pokryty, školství a výzkum se rozvíjejí jedna radost, nemocnice už nevědí, kam by nacpaly korunu …, tak proč si neudělat nějaký ten kšeftík. Když se za totáče mohly z peněz daňových poplatníků financovat ideologické příručky… Tentokrát je to přece ale úplně jiný přístup, že? ;-(

Pozn 1: Na počtu lidí v armádě hlásících se k tomu či onomu světonázoru nezáleží – teda nemělo by. Voják, když už musí být, je tu od toho, aby bránil naši státní komunitu. Ne od toho, aby propagoval svůj názor na vznik a smysl světa. To je jeho soukroumá záležitost, tak jako kohokoli jiného, a jeho nadřízený mu v tom nemá co „dávat rozkazy“ (něco mu podstrkovat nebo ho z(ne)výhodňovat).

Pozn 2: „věřím … i jiná svatá písma“ – Ježíšku malovaný, ono té svatosti ze společných financí už takhle není dost? 😉

Pozn 3: Texty zařazené do Bible si tím nenechte znechutit. Ukazují, jak se vyvíjelo myšlení našich dávných předků i to, že už tenkrát byli lidi všímaví a přemýšliví a přišli na různá moudra, byť je vyjadřovali jazykem své doby a v rámci tehdejších představ, ale zato se uměli vyjadřovat poeticky. Ovšem velmi záleží, jaký překlad máte v ruce – všimněte si, jak se to mění dle „potřeb doby“. Neznamená to, že texty musíte interpretovat podle předpisu nějaké nynější mystické komunity a její hierarchie. (Pozn. 3.1: To, že není od věci číst i jiné texty zrovna Vám, Reezo, asi připomínat netřeba. Ale možná, že jinému …)

Heleave1

No co si myslím je jednoduchý: Jako fór dobrý! Další super tunel naší vlády. Ano každý by měl mít, aspoň zběžně Bibli přečtenou, přece jen by to měl být všeobecný rozhled. Ale někomu jí kupovat za státní peníze? Nikdy! Vždyť i žáci na školách si učebnice musí koupit. Navíc kdo je věřící má svojí a ostatní jí tak maximálně někde prodají nebo si udělají ohýnek.

led

Zjavne komusi vyhovuje odkloniť pozornosť občanov od súčasných ekonomicko politických problémov iným smerom. Ako obeť občianského hnevu si vybral armádu.
Zaoberá sa cenou za knihu (450,–Kč), čo v súčasnosti na knižnom trhu nie je ani veľa, ani málo. Mnohá braková kniha má vyššiu predajnú cenu. Ale nezaoberá sa už zmyslom samotnej Biblie, knihy, kde i ateista nájde slová, ktoré mu môžu pomôcť v ťažkej situácii. Vojaci nielen na bojisku vo vojnových, ťi iných krízových oblastiach, ale i doma (v republike) sa často ocitnú v psychicky stresovej situácii, kedy im zopár slov môže pomôcť sa s krízou vyrovnať. Opakujem, nielen veriaci kresťania, ale i členovia iných náboženstiev i ateisti.
Alebo myslíte, že by mali radšej čítať knihu „Moja cesta“ od A.H., či dielo Friedricha Nietzsche, prípadne Stanovy KSČ ?
Táto jednorázová cena za duchovnú útechu 1,8 mio Kč, je menšia než cena jedného vojaka na misii v zahraničí.
„Balíček karet“ myslím veľa vysvetlí:
http://www.you­tube.com/watch?v=BxFzI­zAZCEo

sevos

Zbytečnost.

Reezo

Furt si hrajeme jaká jsme multikultůrní společnost a najednou se koupí jen bible. To mi příjde dosti zaujaté vůči propagace církve atd…

Jinak to že je člověk voják z něj nedělá nemyslící opici… I voják dokáže svobodně přemýšlet a nezávisle se rozhodovat. Bohužel ne vždy si to může voják dovolit to je pravda. Musí poslouchat rozkazy, ale když ten rozkaz bude proti jeho přesvědčení, tak se bude odehrávat boj v jeho mysli.

Reezo

Celková hodnota biblí činila 1,8 miliónu Kč. Tudíž jde o nějakých 5 000 výtisků.