plebs

Jaký má význam Visegradská V4?

Nějak se nemohou dohodnout Fico a Orbán kritizují EU Čech a Polák jí obdivují.

Nejlepší odpověď
Drap

V mnoha věcech se však shodnou, a je to výhodnější pozice pro jakékoli dohody a jednání.

Další odpovědi
elkon

Je to strategické partnerství. Nemusí se vždy ve všem shodnout, ale je důležité držet pospolu. Je to silnější protivník, vůči EU, než jednotlivé státy.

da ny

V4
Vždy jsme na sobě byli závislí.
podobné problémy, podobné radosti a starosti, zemí Východu.

Aliance států V4 je inspirována setkáním tří králů v maďarském městě Visegrád v roce 1335. Uherský král Karel I. Robert, český král Jan Lucemburský a polský král Kazimír III. Veliký se zde dohodli na těsné spolupráci v politických či obchodních otázkách a na věčném přátelství.
Tímto krokem inspirovali o 656 let později k založení další úspěšné středoevropské iniciativy.

Vztahy uvnitř skupiny ochladly po ruském útoku na Ukrajinu v únoru 2022, kdy se uvnitř skupiny začala výrazně lišit reakce jednotlivých států na válku.
/Na vyzbrojování/
Zatímco Česko, Polsko a do konce roku 2023 i Slovensko podporovalo Ukrajinu, Maďarsko (a po změně vlády na konci roku 2023 i Slovensko) zaujalo jiný postoj.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Visegr%C3%A1dsk%­C3%A1_skupina

paul1

Myslím, že význam se zvýší, až když bude V5. Jak se na to budou tvářit Fico a Orbán,
to je ve hvězdách, ale v politice je možné všechno.

zjentek

jak pro co- pro systém manipulující EU naprosto nulový.

Tonda Káňa

Žádný…

plebs

No podle mého je to problém před 84 lety Maďarsko a Slovensko bratrstvo Wehrmacht Německo, Bohmen zbrojní výroba na 120% pro uvedené a jenom Polsko se postavilo statečně proti okupantům, tudíž možná jenom V1.