dust8

Jaký má původ slovo „nešvar“?

Nejlepší odpověď
annas

Původ tohoto slova je podle etymologů nejasný.

Výraz „ne“ není původní zápor, ale zápor nadbytečný. Tudíž u nešvaru nejde o antonymum., protože kladný výraz švar neexistuje.

Tvar nešvarný, později nešvar, vznikl lidovou etymologií. Když byl někdo švarný, tedy např. čistý, protějšek nebyl švarný, byl tedy ne-švarný.

Původ komponentu ne- nelze vysvětlit. Jde o negaci, nikoliv pomocí předpony ne-

Etymologie začíná u příd. jména švarný. To znamená jednak čistý (ne-švara = ten, kdo nedbá čistoty), jednak pěkný, hezký, ale I statečný v moravštině
.
Ve slovanských jazycích podobný význam. Původ nejasný.

V. Machekuvažuj, že je možné převzetí z němčiny, protože starohornoněmecké subar (dnes sauber) = pěkný, čistý.

Samohláska po “s” vypadla asi nejprve v záporném tvaru. Tvar pak vznik příponou podobně jako krásný, pěkný.

Ne-švar je zpětný tvar z ne-švárný

Václav Machek Etymlologický slovník

Novější Etymologický slovník Jilří Rejzka uvádí jen jednu větu – původ nejasný.

Dnes podst. jméno nešvar = něco ošklivého, špatného, až nemorálního, či zlozvky atd.

Další odpovědi
Kepler

Řekl bych, že kmen slova je švar, od toho švarný – hezký a nešvar je antonymum.