JájsemRaibek

Jaký je váš názor na vyhrazené parkovací místo pro invalidy?

Dnes jsem byl u nejmenovaného obchodu, kde je 6 vyhrazených míst pro invalidy, a v tu chvíli mě napadla tato otázka.
Všech 6 míst prázdných, umístěných co nejblíže ke vchodu do obchodu. Vozidlo označené kartičkou invalidy zaparkované na parkovišti u ostatních aut.
Říkám, pokud já dostanu pokutu 5000, pokud zaparkuji na invalidech, dal bych pokutu jemu za to, že zabírá místo ostatním řidičům. Má tam 6 míst, a žádné nevyužil.
Vím, že to není jeho povinnost, ale jak říkám, pokud já mám ze zákona zakázáno tam stát, tak naopak oni by měli mít zakázáno stát jinde a blokovat místo ostatním.
Co vy na to?

Nejlepší odpověď
Drap

Připadá mi to v pořádku. Vezmi si, že všechna místa vyhrazená budou obsazená, přijede člověk na vozíku a místo bude až někde na konci parkoviště. A každý z nás se může stát invalidou. Nemoc nebo úraz si nevybírá.

Další odpovědi
Kepler

Něco pravdy a logiky na tom je. Co se mi ale nelíbí víc, že si někteří sousedi vyběhali vyhrazené parkovací místo co nejblíž vchodu do domu a přitom vypadají zdravě a běhají jako srnky. A staří chromajzlíci aby parkovali až ve vedlejší ulici…

Hufnágl

Pokud auto se známkou invalida řídil člověk, který nemá průkazku (mohl si auto půjčit) se zachoval správně.

zjentek

A kdo tvrdí, že máš od zákona zakázáno tam spát? POkud je mi známo, tak z min. 90% jsou ta parkovišťata u řetězců SOUKROMÝM POZEMKEM a žádná vyhláška se tam nevztahuje, stejně jako tam nepotkáš cajta (pokud teda není průser a nezavolá ho ochranka. Co se týká samotnýho značení pro invalidy, tak si je tam řetězce nechají na asfalt nastříkat pro pohodlí svých zákazníků a vyšší komfort jejich nakupování. Když se nvšak na podobný místo „omylem“ postavíš, žádných pět litrů pokuty ti nehrozí. Věděls, že skutečné místo pro invalidy musí být od zákona označeno jak značkou, tak nástřikem na asfaltu? A běda jim, pokud nástřik není čitelný. Pak má podobnou zákonnou váhu jako zebra, která už dávno není vidět. (;

da ny

Možná jste poněkud „krátkozraký“ :)
Osoba s průkazem ZTP a každý, kdo ji beze může na takovém místě zaparkovat. Řidič pravděpodobně takovou osobu, ve svém označeném autě vozí. Pokud není přítomná a při případné kontrole, nemůže předložit svůj průkaz ZTP! Řidič, který auto zaparkoval na parkovišti, mezi ostatní, je patrně „zdráv, jako řípa“. :)
A nechce riskovat tu zmíněnou pokutu.

Arne1

Výpočty počtu míst pro invalidy jsou nějaké podivné. Vždy je tam mnohem více volných míst než je používáno.
Ale co mne štve nejvíc, tak před domem nám nedávno přibylo druhé parkovací místo pro invalidu. Opominu, že pro to druhé si majitel nezaplatil svou dopravní značku a přidal se na značku kterou si zaplatil ten první. Ale když to čárovali, tak ne že by ta místa byla vedne sebe (resp. v našem případě za sebou). Ne, ti idioti mezi nimi nechali ještě asi 4 metry volného prostoru, který nelze využít protože je začmáraný. A není to pro nějaké nakládání nebo tak – samo to vyhrazené místo je tak velké, že se tam příslušné auto vejde dvakrát.

Dochy

  1. u domu často bývají místa pro invalidy vyhrazená konkrétním lidem/vozidlům.
  2. Není povinností invalidy parkovat na místech pro invalidy.
  3. Auto označeno značkou invalida mohlo jet i bez invalidy (a ani třeba přistavení vozu nebylo určeno pro jízdu s invalidou). V tom případě nemá oprávnění využívat výhod vozu přepravujícího invalidu.
  4. Občané s právem užívat výhod pro „invalidy“ mají různá omezení a potřeby. Může pro ně být vhodnější použít jiné volné místo, nebo aktuálně vůbec výhodu využít nepotřebují a nechávají volno pro někoho kdo ji opravu potřebovat bude. (třeba někdo s čistě psychiatrickými problémy nechává místo vozíčkáři)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Hufnágl

da ny
Včera jsem ti chtěl pogratulovat k postupu mezi zlaté, ale nějaký/á závistivec ji odstranil.
Takže gratuluji ke 🥇 👏

JájsemRaibek

Drap – v pořádku, ale z šesti míst bylo šest prázdných. On stál mezi ostatníma.

zjentek

Se postavil mimo svou ligu právě proto, bo před krámem zjevně NEBYLA TLAČENKA! (;