sesednizkola

Jaky je rozdil mezi stavou a dzusem?

Pod obojim si predstavim neco jineho, ale kdyz se me jeden cizinec ucici se cesky zeptal, nebyl jsem mu to schopny vysvetlit. Dekuji.
Doplňuji:
Ja prave myslel neco, jak ze treba prave dzus je pojmenovani pro stavu z ovoce, kdezto stava naredeny dzus 😁

Nejlepší odpověď
ratava

No- ono je to ale jenom dvojí pojmenování toho a samého… Ať už si pod tím představujete co chcete, tak si z pomeranče doma vymačkáte jedním způsobem pomerančovou šťávu, pomerančový džus, nebo chcete-li- i pomerančový fresh… ať už si to pojmenujete jak chcete, pořád je to vymačkaná šťáva, a to jak u vás doma, tak v obchodě… samozřejmě- mluvím o 100% nápoji…

Další odpovědi
quentos

Asi takhle – slovo džus je z anglického „juice“, což znamená šťáva… ;{))>

Ale máte pravdu, že v této zemi se to občas (nesmyslně) rozrůzňuje a pod šťávou si lidi představí sirup nebo to, co dnes nazývají vznešení „fresh juice“.

Z pohledu angličtináře je to jednoznačně jedno a totéž.

Doplňuji:
*vznešeně

talka

Já zas myslela, že džus je vymačkaná žťáva z ovoce za syrova a šťáva že je uvařený sirup z ovoce.

mojitek

šťáva= angl.juice= čerstvě vymačkaná z ovoce nebo zeleniny. Ta tekutina v krabicích je jen jakási napodobenina tvářící se jako opravdový juice,mimoto se i ředí vodou. Sirup je něco jiného

Agent000

Pokud myslíš šťávu jako sirup (koncentrát), jde pouze o výtažek, který se většinou ředí vodou. Džus je už ředěný, a proto v něm může být více škodlivých látek.