Avatar uživatele
Katusa

Jaký je rozdíl mezi kefírem a zákysem?

Je to totéž, nebo něco jiného? Dal by se zákys použít do kefírové buchty?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? hanulka11, dědapetr před 4607 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Věčný problém opakování otázek.
To se fakt za ty 4 měsíce nedokážeš naučit používat modrou lištu?
Viz odkaz níže, oba odpovídající to už před 101 dny tutově také četli. Odpověď byla natolik vyčerpávající, že absolutně není důvod ani k duplicitě, tím méně k plagiotárství.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dobry-den-je-mezi-temito-nejaky-rozdil

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hanulka11

já bych ho použila a přidala bych trošku pr.do peč.

A co kefír?

Kefír je fermentovaný výrobek a v prodejnách potkáváme nejčastěji dva typy: buď kefír, nebo kefírové mléko. Kefír se liší od ostatních fermentovaných výrobků, protože kromě bakterií mléčného kvašení v něm jsou ještě kvasinky. Vyrábí se tedy kombinovaným kvašením, což znamená, že kvasinky mohou dělat jednak oxid uhličitý, jednak etanol. Etanolu není v běžných kefírech mnoho. Klasické kefíry, které se kdysi vyráběly, se dělaly v uzavřených lahvích podobně jako šampaňské – byla tam část vzduchu, protřepávalo se to. To už se dnes nedělá. Většinu výrobků v nabídce prodejen v této oblasti představuje dnes kefírové mléko, v něm je trochu benevolentnější složení, je tam několik druhů kvasinek a mléčných bakterií. Klasický kefír by měl být vyroben z tzv. kefírových zrn a je u něj definováno složení jednotlivých mikroorganismů, které v něm jsou obsaženy.

Na pultech obchodů se objevuje také zákys.

Zákys je hůře definovatelný. Může to být to, co se používá pro očkování fermentovaného výrobku, takže může být smetanový, kefírový. Když se dělá technologicky klasickým způsobem, připravuje se z matečné kultury – matečný zákys. Provozní zákys se zase přímo dává do připraveného mléka pro výrobu. Může být také jogurtový zákys, to je jogurtová kultura. Pak to může být i vlastní výrobek, nejčastěji se tím myslí mezofilní kultura, která roste při teplotách 20–30 stupňů, což v podstatě znamená smetanová kultura. Právě smetanový zákys se může použít třeba pro výrobu podmáslí

Zdroj: http://www.co­opclub.cz/zakys-podmasli-kefir-kyska-acidofilni-a-jogurtove-mleko/2683

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dědapetr

» Zákys vzniká kysáním mléka a smetanové kultury. Má probiotické účinky, čímž pozitivně působí na střevní mikroflóru a zvyšuje obranyschopnost organismu. Pravidelné pití zakysaných mléčných výrobků zlepšuje stav střevní sliznice a celkově upravuje trávení. Vyrábí se bez příchuti, ale i v mnoha ochucených ovocných variantách. Kyška je termín více méně ekvivalentní zákysu. Je to druh zakysaného mléčného výrobku vznikajícího pomocí smetanové kultury.

» Kefír a kefírové mléko jsou kvašené nápoje, které vznikají z mléka a kefírových zrn. Kefírová zrna obsahují kombinaci specifických mléčných bakterií a kvasinek, které žijí ve vzájemné symbióze. Během prokysávání dochází v malé míře k alkoholovému kvašení a tvorbě vitaminu B. Kefír má svěží a pikantní, lehce nahořklou chuť. Působí příznivě na trávení, podporuje chuť k jídlu a je lehce stravitelný. Skutečnost, že kefír pění, je dána přítomností oxidu uhličitého, proto také lehce perlí. Kefírové mléko se liší tím, že obsahuje méně kvasinek než kefír.
Víte, že…
Domácí kefír mívá oproti kefíru kupovanému v obchodě zhruba desetkrát více probiotických organismů. V procesu výroby komerčních produktů se provádí pasterizace, která jejich počet snižuje.

http://www.chy­trazena.cz/zdra­vi/diety/zakys-podmasli-jogurtove-mleko-ci-kyska-co-to-vlastne-pijeme-14727.html

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek