Avatar uživatele

Jaký je rozdíl mezi staročeštinou, staroslovenštinou a slovanštinou?

Dostali jsme ve škole ukol zijstit tuto informaci!Ale nemůžu ji na Internetu najít!nevíte to nahodou?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Nejstarší slovanský jazyk je praslovanština, z níž se poustpně vyčlenily jazyky jihoslovanské, západoslovanské a východoslovanské.
Staroslověnština je jazyk jihoslovanský, na jehož základě se rekosntruovala např. pračeština v době předhistorické (9. až 11. st.). Slovanské jazyky si byly tehdy velmi blízké, projevovaly se u nich společné vývojové tencdence.
Staročeština je pojmenování jazyka v dalším období - 11. - 14. století.
Po této době se pak mluví o češtině doby husitské, češtině humanistické, barokní, obrozenecké. Od 40. let 19. století pak se užívá pojem čeština moderní.
Ještě dodám - církevní slovanština byl (a je) jazyk liturgický, který se vyvinul ze staroslověnštiny - do vzniku národních jazyků (asi 10. st.) sloužila jako společný jazyk Rusů, Bulharů a Srbů.
Doplňuji:
U pojmu staroslovenština máte překlep, jde o staroslověnštinu. Jazyk staroslovenština odvozený od jazyka slovenského neexistoval, stejně jako slovanština je pojmenování neúplné. Pak se nedivte, že jste na netu informace nenašel, když jste si zadání DÚ zapsal nepřesně.

Oprava: postupně, tendence.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Pôvodný jazyk Starých Slovanov bola staroslovančina. Tá sa časom, širokým rozdelením slovanských kmeňov po Európe na jednotlivé oblasti, vplyvom okolitých národov a vývojom reči postupne menila, Slovania na území medzi Dunajom a Tatrami? používali staroslovienčinu a od Karpát a Beskyd po Lužické Srbsko staročeštinu. Tieto reči sa viacmenej používali s rôznymi modifikáciami až po 19.storočie, keď sa začali vytvárať spisovné jazyky.

http://sk.wikipedia.org/…
http://cs.wikipedia.org/…
http://sk.wikipedia.org/…

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Pokročilý

Kerberus

Led, jen poznámka. Je pravda, že původní rozdělení slovanských jazyků bylo jiné, určitou dobu tvořily tzv. baltskoslovanskou jednotu - vyvíjely se společně.
Ale většina národních spisovných slovanských jazyků se formovala mnohem dřív než v 19. st. Spisovná slovenština je jedním z nejmladších slovanských jazyků, protože byla uzákoněna až v pol. 19. st., i když v nářečích se slovensky určitě mluvilo. Stále se však užívala čeština, staroslověnština a později i tzv. bernolákovština.

Avatar uživatele
Zlatý

led

Vyvhádzala som z pojmu mladočeši (2.polovica 19.storočia), keď aj upravovali český jazyk do jednotnej na celom území Čiech.
Rozdiel bol najlepšie vidieť v knihách z polovice 19.st. a začiatkom 20.storočia.

Avatar uživatele
Zlatý

led

Ale, rada sa dozviem viac :)

 

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 4945
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2675
Zlatý briketka10 2420
Zlatý annas 2073
Zlatý quentos 1639
Zlatý iceT 1552
Zlatý tom004 1522
Zlatý marci1 1506
Zlatý mosoj 1497

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.