michalds

Jaký je rozdíl mezi nevratnou půjčkou a darem?

Nejlepší odpověď
Disraeli

Právní rozdíl (máš i definice), vlastnický a podle úmyslu.
A hlavně nevratná půjčka je docela nesmysl… Žádná půjčka není dopředu poskytována jako nevratná (to by byl protimluv)… Je to takový divný pojem pro ten případ, kdy člověk nechce (nebo nemůže) půjčku vrátit (a náloží s ní podle sebe, nenávratně).

Jde tedy o úmysl. Někomu chceš něco dát, věnovat, přenechat mu to. Někomu chceš něco půjčit s úmyslem, že ti to vrátí (s úrokem nebo bezúročně). Půjčená věc je stále tvoje, darovaná věc už patří tomu obdarovanému.
Pokud si půjčíš 20 tisíc, NEJSOU tvoje (chyba, které se mnoho dlužníků dopouští a neuvědomuje si jí). Byly ti dočasně poskytnuty prostředky, které je třeba vrátit (do určité lhůty, v určité formě, podle podmínek ve smlouvě, dohodě). Pokud ti někdo dá 20 tisíc, jsou jen tvoje.
Jedno je spíš obchod/služba (půjčka) nebo jisté dobrodinní (bezúročná a časově nelimitovaná půjčka – třeba mezi přáteli). To druhé je zkrátka dar, to slovo to dokonale vysvětluje. Co je dar je přece jasné. Jinak je to prostě převod majetku, kdy dobrovolně a bez platby/obchodu někdo někomu něco věnuje.

Další odpovědi
Rokio

Když někomu dáš dar, máš alespoň dobrý pocit, protože jsi vykonal dobrý skutek.

Pokud někomu půjčíš a ta osoba ti to nevrátí, nemáš ani ten dobrý pocit a navíc ten člověk, kterému jsi půjčil, spáchal zlý skutek.

Kepler

Domnívám se, že je příspěvek vyplácený státem určité cílené skupině lidí a za jistých podmínek. Např. kongrua – příspěvek na vyplácení doplatků k platům kněží pracující v duchovní sféře. Nebo když se Husák snažil zachránit vládu komunistů, dával manželským dvojicím nevratnou půjčku. Tuším 150 000,– a věk do 33 let. Dar není vázán žádnými podmínkami.

Disraeli

Samozřejmě jsem zapomněl napsat, že nevratná půjčka je trestně stihatelná a soudně vymahatelná… Pokud úmyslně nechtěl a nechce dluh splatit/vrátit, jedná se o porušení smlouvy/dohody… Hrozí pokuty a podobně.
Pokud nemůže zrovna vrátit, je to na domluvě (splátky atd).

Disraeli

Našel jsem ještě pár málo článků o jakýchsi „nevratných“ půjčkách od zaměstnavatele pro zaměstnance… ale to je nějaká blbost. V zákoně i jinde existuje snad jen návratná půjčka (každá půjčka je de facto návratná – od toho je to půjčka – ale toho je jedna konkrétní).
To, co v těch článcích popsáno jako „nevratná půjčka“ je dar… ale je to podle mě nesmysl. Půjčka není dar, dar není půjčka (ani žádná forma půjčky není darem).
Nevratná půjčka – dávána s úmyslem, že se nemusí vracet prostě neexistuje, nevím o tom (ani to nedává smysl… půjčky nejsou poskytovány s úmyslem, že se nemusí vracet).
Pojem nevratná půjčka tak může existovat čistě pro popsání situace, kdy dlužník ODMÍTÁ půjčku vrátit a nemá to v úmyslu. Jako třeba zde: https://www.po­licie.cz/clanek/ne­vratna-pujcka.aspx

Existují třeba ještě velmi výhodné půjčky, bezúročné, s dlouhodovou splatností nebo dokonce bez lhůty (do kdy přesně se má vrátit), ALE nic z toho není nevratná půjčka.
_____________­___________________
Doplnění, tak skutečně existuje nenávratná půjčka, což je skutečně dar! A je to podle zákona… ale z pohledu názvosloví je to naprostý nesmysl. Jedná se o sociální výpomoc, tedy dar, který zákon označuje jako „nenávratnou půjčku“… nechápu, kdo to vymyslel.
Takže odpověď na otázku je, že tam rozdíl není, obojí je dar. Jen ta tzv. „nenávratná půjčka“ je konkrétní dar od zaměstnavatele – jednorázová sociální výpomoc.
Každopádně pojmenování je hovadina. Pokud by měla/mohla existovat nějaká tzv. nenávratná půjčka, tak bych si teoreticky představoval takovou speciální půjčku, která NEMUSÍ být splacena, třeba po splnění nějakých podmínek a podobně. S tím by ten název TROCHU souvisel, ale jinak je „nenávratná půjčka“ protimluv.
V zákoně je vlastně snad spíš jen ""nevratný/ne­návratný příspěvek", či „nenávratný finanční příspěvek“, ale i to je trochu blbost, protože ani příspěvky nejsou zpravdila vratné (dluh, půjčka nebo výměna je prostě něco jiného.. je to obchod, závazek se zárukou vrácení, či té výměny něco za něco.. nic z toho není dar). Příspěvek by mohl být považován za jistou formu daru, to je přidání něčeho (většinou financí) k něčemu (nákladům) JAKOBY zdarma, ale je to spíš takové zvýhodnění (od kterého se něco očekává – často minimálně nepřímá návratnost).