hanulka11

Jaký je rozdíl mezi korzárem a pirátem?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Korzár či kaper (slovo původem z holandštiny) je osoba, která obdržela od své vlády oficiální pověření k vedení kaperské činnosti[1]. Ta spočívala v napadání obchodních lodí nepřátelské mocnosti. Svou činnost provozovala vlastním plavidlem a zisk z ní byl buď jejím vlastnictvím, nebo se o něj dělila dohodnutým způsobem s vystavovatelem kaperského listu.

Hlavní rozdíl mezi pirátem a kaperem byl předpoklad, že svoji činnost vyvíjí nikoli na základě finanční motivace, ale na základě vlastenectví, z toho se pak odvíjel právní náhled na tuto problematiku, kdy na zajaté kapery mělo být pohlíženo jako na válečné zajatce. To se zpravidla nedělo, ale lodě neutrálních států nebyly napadány a ty pak na kapery nepohlížely jako na piráty. Výjimku z tohoto pravidla činila loď mající více kaperských osvědčení ze zemí, které nebyly ve vojenské koalici.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kor­z%C3%A1r

Další odpovědi
tom004

Korzáři,měli posvěcení od panovníka,a byli pod jeho ochranou.Pirá­ti,byli zločinci,mimo zá­kon.

led

V modernom pochopení by som korzárov zaradila medzi diverzné jednotky – konajú záškodnícku činnosť v záujme svojej vlády (v stredovekom chápaní časť koristi patrila posádke a časť kráľovi). Vo svojej krajine a krajinách spojencov boli pri svojej činnosti podporovaní. Boli to zjednodušene „legálni piráti“.(Francis Drake)
Piráti neboli oficiálne podporovaní žiadnou vládou, bojovali len za seba a pre korisť. Pri ich chytení boli likvidovaní akýmkoľvek spôsobom