Avatar uživatele
Stříbrný

Jaký je rozdíl mezi eurem a eurodolarem?

Už od dětství znám pojem euro a vím, že se jedná o měnu Evropské unie. Dneska jsem ale narazil na pojem eurodolar. Nevíte, jak se liší eurodolar od eura?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

1." Eurodolary nemají nic společného s eurem, jde o dolarové pohledávky a depozita na účtech bank mimo jurisdikci USA. Důsledkem je, že eurodolar nepodléhá dohledu a regulaci centrálních bank zemí, kde se s eurodolary obchoduje. Eurodolar také není přímo závislý na amerických úrokových mírách, i když je do určité míry spojen s americkým bankovním systémem a v bankách je řízen stejným způsobem jako všechny ostatní měny. Aby transakce mohla být označena za euroměnovou (existují nejen eurodolary, ale i eurošterlinky nebo dokonce euroeura), není rozhodující rezidentství původního věřitele ani rezidentství konečného dlužníka, ale umístění prostředníka. Když americký občan půjčuje prostředky americké bance v Londýně, která tyto prostředky půjčuje společnosti v USA, je tato transakce eurodolarovou operací. Naopak jestliže prostředky procházejí americkou bankou v New Yorku, znamená to domácí dolarovou operaci. Vliv eurodolarových transakcí na bankovní systém je uveden v heslu eurotrh."

https://www.penize.cz/…

2. Euro je společná peněžní jednotka většiny států Evropské unie.

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

Pepa25

Nechci zpochybňovat odpověď annas (koneckonců stejnou uvádí i EN wiki), jen doplním, že "eurodolar" se v žargonu obchodníků s měnami používá také jako termín pro eurodolarový trh, tedy obchodování na měnovém paru EUR/USD nebo přímo měnový kurz EUR/USD. Takže věty typu "eurodolar dnes klidný" nebo "na eurodolaru dnes podpora na 1,18" se týkají kurzu EUR/USD.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

V odkazu, který jem uvedla, je v poslední větě napsané:

"Vliv eurodolarových transakcí na bankovní systém je uveden v heslu eurotrh."

Nečetla jsem, takže nevím, co píší víc.


-

 

Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 1008
Zlatý ivzez 486
Zlatý mosoj 485
Zlatý Hlada 325
Zlatý gecco 271
Zlatý annas 231
Zlatý Kepler 223
Zlatý led 203
Zlatý standa 201
Zlatý marci1 178

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.