Rokio

Jaký je rozdíl mezi eurem a eurodolarem?

Už od dětství znám pojem euro a vím, že se jedná o měnu Evropské unie. Dneska jsem ale narazil na pojem eurodolar. Nevíte, jak se liší eurodolar od eura?

Nejlepší odpověď
annas

1." Eurodolary nemají nic společného s eurem, jde o dolarové pohledávky a depozita na účtech bank mimo jurisdikci USA. Důsledkem je, že eurodolar nepodléhá dohledu a regulaci centrálních bank zemí, kde se s eurodolary obchoduje. Eurodolar také není přímo závislý na amerických úrokových mírách, i když je do určité míry spojen s americkým bankovním systémem a v bankách je řízen stejným způsobem jako všechny ostatní měny. Aby transakce mohla být označena za euroměnovou (existují nejen eurodolary, ale i eurošterlinky nebo dokonce euroeura), není rozhodující rezidentství původního věřitele ani rezidentství konečného dlužníka, ale umístění prostředníka. Když americký občan půjčuje prostředky americké bance v Londýně, která tyto prostředky půjčuje společnosti v USA, je tato transakce eurodolarovou operací. Naopak jestliže prostředky procházejí americkou bankou v New Yorku, znamená to domácí dolarovou operaci. Vliv eurodolarových transakcí na bankovní systém je uveden v heslu eurotrh."

https://www.pe­nize.cz/slovnik/e­urodolar

2. Euro je společná peněžní jednotka většiny států Evropské unie.

Pepa25

Nechci zpochybňovat odpověď annas (koneckonců stejnou uvádí i EN wiki), jen doplním, že „eurodolar“ se v žargonu obchodníků s měnami používá také jako termín pro eurodolarový trh, tedy obchodování na měnovém paru EUR/USD nebo přímo měnový kurz EUR/USD. Takže věty typu „eurodolar dnes klidný“ nebo „na eurodolaru dnes podpora na 1,18“ se týkají kurzu EUR/USD.

annas

V odkazu, který jem uvedla, je v poslední větě napsané:

„Vliv eurodolarových transakcí na bankovní systém je uveden v heslu eurotrh.“

Nečetla jsem, takže nevím, co píší víc.