co je eurodolar, prosím o přesnou specifikaci výrazu eurodolar

Nejlepší odpověď
Jambalaya

Eurodolar je měnový pár. Vytváří se při burzovním a spekulativním obchodování. Měnové páry mohou být jakékoliv např. GBP/USD, GBP/EUR apod.

Další odpovědi
Gwen

Tady je část vysvětlujícího článku. Celý článek a mnoho dalších zajímavých objasnění najdete na tomto odkazu:
www.ezurnal.cz/ge­nerate_page.php3?pa­ge_id=​8693

Peníze bez státní příslušnosti – vzestup eurodolaru
Eurodolar je americký dolar, který je uložen v bance mimo kontrolu Spojených států. Ve finančním světě znamená předpona „euro“ měnu,která je uložena mimo kontrolu či regulaci státu či centrální banky, která ji vydala, nemá nic společného s Evropou či evropskou měnou. Stejně jako eurodolary tak máme eurosterlingy… a od založení eura v roce 1999 dokonce i jazykově děsivé euroeuro.

Eurodolar má své kořeny ve studení válce. Kvůli importu a exportu držel americké dolary Sovětský svaz. Po své invazi do Maďarska v roce 1956 se Sověti báli, že by jako odplata mohly být ohroženy jejich dolarové vklady ve Státech. Aby tomu zabránili, rozhodli se všechny své dolary přesunout mimo jurisdikci Spojených států do v Evropě registrovaných bank, které kontrolovali.

V oné době přijímaly banky ve světě vklady jen v národní měně země, v níž byly registrovány. Banky vlastněné Sovětským svazem v Evropě se rozhodly, že by mohly zapřáhnout do práce rovněž tyto dolary, aby jim vynášely úroky, takže začaly nabízet půjčky korporacím, a to na anonymní bázi a bez zbytečných otázek (dokud splácely úrok).

Jedním z hlavních hráčů se na tomto poli stala moskevská Národní banka, sověty vlastněná v Británii registrovaná banka. Její adresa na telexu přitom byla „Eurbank“ – odtud tedy pochází onen pojem „eurodolar“.

Zdroj: www.ezurnal.cz/ge­nerate_page.php3?pa­ge_id=​8693