Samtibalfars

Jaký je rozdíl mezi dezinformací a lží?

Tohle moc nepobírám ale mám pocit že má obojí stejný význam pak nechápu proč se tomu neříká lež jako se tomu říkalo donedávna a muselo se to nově pojmenovat?

a jak mě učila máma když něco nevíš tak se zeptej 😄

Nejlepší odpověď
Ametyst

Lhát umí každý. Dezinformovat však mohou ti, kteří mají tu moc informovat. Např . media. Soukromý názor Pepíka v hospodě není a nemůže být dezinformace ani omylem: Pepík nikoho neinformuje. Má názor, třeba i hloupý, ale každý má právo na hloupý názor, pokud tady existuje svoboda slova a demokracie.
Bylo by zajímavé najít v našem právním řádu slovo “dezinformace”. Možná tam ani není. Slovo pochází z vojenské terminologie. Nálepkovačům a nadřazeným lepšolidem, kteří kádrují druhé, se hodilo.

Další odpovědi
Dochy

Jistý rozdíl tam vidím.
Lež – úmyslná nepravdivá informace
Dezinformace – zavádějící informace. Zpravidla zčásti i pravdivé aby posluchače uvedli v omyl nebo změnili jeho názor.

Ukrajinci rozbili hubu Rusům, tak je v pořádku že Rusko na Ukrajinu zaútočilo.

Tak tohle je dezinformace. Kdybychom hledali, určitě najdeme případ, kdy nějací Češi rozbili hubu Rusům, stejně tak, že nějací Rusové namlátili Čechům. Není to důvod k tomu bombardovat pražské nebo moskevské sídliště.
Jo hodně zjednodušené, moc spím na to abych našel hezčí příklad.

Mesiáš

Rozdíl je v tom že lež je jednoduchá, a tak jí každý pozná kdežto dezinformace je složitá, a tak jí každý nedokáže odhalit.

Zdroj: https://gvkb.cz/

paul1

Je to stejné. Krédo Inků bylo: Nekraď, nelži a nebuď líný.